EDPR nabywa platformę rozwoju fotowoltaiki z siedzibą w Niemczech

4 sierpnia 2022
EDPR nabywa platformę rozwoju fotowoltaiki z siedzibą w Niemczech

Firma informuje, że osiągnęła porozumienie w sprawie nabycia 70% udziałów w Kronos Solar Projects GmbH

Transakcja ta umożliwia EDPR wejście na rynek niemiecki i holenderski, które mają niezwykle ambitne cele w zakresie odnawialnych źródeł energii.

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie, osiągnął porozumienie w sprawie nabycia 70% udziałów w Kronos Solar Projects GmbH („Kronos”), firmie zajmującej się rozwojem technologii fotowoltaicznej z siedzibą w Niemczech. Kronos jest obecnie w całości własnością jej założycieli, którzy zachowają 30% udziałów w firmie i nadal będą zaangażowani w codzienne zarządzanie.

Kronos posiada zespół ekspertów ze specjalistyczną wiedzą opartą na osiągnięciu ponad 1,4 GW mocy z energii słonecznej poprzez 80 pomyślnie oddanych projektów i dodatkowo portfel 9,4 GW (7,5 GWac) projektów fotowoltaicznych na różnych etapach rozwoju w Niemczech (4,5 GW ), Francji (2,7 GW), Holandii (1,2 GW) i Wielkiej Brytanii (0,9 GW). Z całkowitej liczby projektów w fazie rozwoju 9,4 GW - 0,2 GW jest gotowych do postawienia.


EDPR nabywa 70% Kronos za cenę 250 mln euro zapłaconą w momencie zamknięcia transakcji plus succes fee, która ma zostać wypłacona sprzedawcom firmy w latach 2023-28, w zależności od mocy z fotowoltaiki dostarczonej przez zespół Kronos. Transakcja obejmuje również opcje kupna/sprzedaży pozostałych 30% udziałów mniejszościowych, możliwe do wykonania od 2028 r., z ceną wykonania związaną ze stanem projektów OZE realizowanych przez Kronos w tym roku.

To przejęcie umożliwia EDPR wejście do Niemiec i Holandii, które czerpią z rozwoju energii odnawialnej, biorąc pod uwagę rosnące znaczenie bezpieczeństwa jej dostaw i niezależnoś energetyczną. Niemcy, które są rodzimym rynkiem Kronos, stanowią blisko 50% nabytego portfela rozwoju energii solarnej, a rząd ogłosił niedawno „Pakiet Wielkanocny”, który wyróżnia się ambitnymi celami w zakresie zwiększenia mocy odnawialnych źródeł energii: do 360 GW mocy zainstalowanej do 2030 roku. Aby osiągnąć ten cel, Niemcy zobowiązały się do zainstalowania 155 GW mocy fotowoltaicznej, co stanowi blisko 40% oczekiwanego przyrostu energii ze słońca w UE i czyni je jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków energii słonecznej na świecie. Dzięki tej transakcji EDPR rozszerza swoją obecność na 12 rynkach w Europie, które ogółem stanowią ponad 90% oczekiwanych przyrostów mocy wyprodukowanych z fotowoltaiki w UE do 2030 r.


Według Miguela Stilwell d'Andrade, dyrektora generalnego EDP: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągnięcia porozumienia z Kronos, które pozwoli nam rozpocząć naszą działalność w Niemczech i Holandii: dwóch rynkach o wysokim potencjale dla energii odnawialnej oraz wzmocnić naszą pozycję we Francji i Wielkiej Brytanii. Mamy duże oczekiwania w szczególności w odniesieniu do Niemiec, ponieważ jest to kluczowy rynek w Europie z tak ambitnymi celami rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu EDP jeszcze bardziej pogłębia swoją rolę w segmencie energii słonecznej i naszego zaangażowania w przyspieszenie transformacji energetycznej”.

Co więcej, wejście na te nowe rynki stwarza możliwości ekspansji nie tylko w dziedzinie energii solarnej, ale także innych technologii, a mianowicie hybrydyzacji energii wiatrowej przez łączenie z energią solarną czy wodorową.

Transakcja podlega przepisom właściwym i innym warunkom zawieszającym dla danego rynku.

O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie z obecnością na 26 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie; ponadto spółka prowadzi biura regionalne w Houston, Sao Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową oraz rozproszone, morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2022 w USA i Top Employer 2022 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index.

EDPR jest działem EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przywiązuje szczególną wagę do dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki), EDP ma zintegrowaną obecność na rynku mediów w Portugalii, Hiszpanii i Brazylii - w tym w obszarze sieci energetycznych, rozwiązań dla klientów i zarządzania energią.


POWIĄZANE

Tegoroczne zbiory kukurydzy na ziarno rozpoczęły się na początku października. W...

Polska Grupa Energetyczna PGE)Rozpoczynam dystrybucję węgl do klientów instytucj...

Jak na twitterze podał POLPIG, na małej nienieckiej giełdzie wieprzowiny, pomimo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę