EDPR osiąga zysk netto w wysokości 265 milionów euro

28 lipca 2022
EDPR osiąga zysk netto w wysokości 265 milionów euro

W pierwszej połowie roku, zysk netto czwartego co do wielkości producenta energii odnawialnej na świecieo wyniósł o 87% więcej niż rok wcześniej i osiąga w wysokości 265 milionów euro.


EBITDA wyniosła 976 mln euro (+49% r/r). Moc zainstalowana spółki wzrosła do 13,8 GW (+1,2 GW r/r). Moce w budowie osiągnęły rekordowy poziom 3,2 GW, przy 1,8 GW energii wiatrowej i 1,3 GW energii słonecznej.

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie, potwierdził pozytywny trend biznesowy odnotowywany od początku roku, osiągając zysk netto w wysokości 265 mln euro w pierwszej połowie 2022 r., jest to 87% więcej niż w zeszłym roku. Pozytywny wynik odzwierciedla również EBITDA, który wyniósł 976 mln euro, co oznacza wzrost o 49% w ciągu roku, oraz EBIT, który wyniósł 640 mln euro, o 76% w stosunku do ubiegłego roku.

Wyniki operacyjne ukształtowały się bardzo dobrze w ciągu pierwszego półrocza. Ten wynik, wspierany przez 16-procentowy wzrost produkcji w porównaniu z ubiegłym rokiem, był napędzany zainstalowanymi dodatkowo mocami czerpanymi z energii odnawialnej. EDPR osiągnął również rekordową moc instalacji będącyc w budowie wynoszącą 3,2 GW na dzień 22 czerwca (przy 1,8 GW energii wiatrowej i 1,3 GW energii słonecznej), do oddania w 2022 i 2023 roku.


Zainstalowana moc wzrosła do 13,8 GW (wzrost o 1,2 GW w skali roku), przy czym Europa i Ameryka Północna stanowią odpowiednio 40% i 51% portfela. EDPR ma obecnie większą dywersyfikację technologii, z 12,2 GW energii wiatrowej na lądzie, 1,3 GW energii słonecznej i 1,5 GW energii wiatrowej brutto na morzu.


Warto również zauważyć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy EDPR dodał do sieci 2,5 GW mocy. Po zakończeniu transakcji rotacji aktywów w USA i Portugalii w drugiej połowie 2021 r. oraz w Polsce i Hiszpanii w pierwszej połowie 2022 r. zmiana mocy netto w stosunku do roku poprzedniego wyniosła +1,2 GW. W pierwszej połowie 2022 przyrosty wyniosły 0,6 GW, głównie dzięki udanej integracji aktywów Sunseap w regionie Azji i Pacyfiku, które obecnie stanowią 3% portfela EDPR. Rotacja aktywów wyniosła w Europie 0,3 GW.


Co więcej, EDPR wyprodukował 17,8 TWh czystej energii w pierwszej połowie 22 (wzrost o 16% w skali roku), unikając emisji 11 milionów ton CO2, przy czym Europa i Ameryka Północna stanowią odpowiednio 36% i 57% tej wartości. W Europie produkcja wzrosła o 10% w porównaniu z ubiegłym rokiem, na co wpływ miała wyższa moc zainstalowana i stabilne zasoby odnawialne. W Ameryce Północnej produkcja wzrasta o 12% rocznie, odzwierciedlając lepsze zasoby odnawialne w USA i Kanadzie. W Ameryce Południowej produkcja wzrosła o 111% w porównaniu z poprzednim rokiem, dzięki wyższej mocy zainstalowanej w Brazylii, częściowo skompensowanej niższymi zasobami odnawialnymi.

W pierwszym półroczu EDPR osiągnął 33% współczynnik obciążenia (wzrost o 2 punkty % w skali roku), odzwierciedlając wskaźnik OZE o 2% wyższy niż oczekiwany długoterminowy średni Współczynnik Mocy Brutto (wzrost o 7 pp. w skali roku).

Według Miguela Stilwella d'Andrade, dyrektora generalnego EDP Renewables: „Pomimo złożoności obecnego kontekstu wzrostów, nadal realizujemy mapę drogową określoną w naszym planie strategicznym na lata 2021-25. Solidne wyniki operacyjne odnotowane w pierwszej połowie roku, wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej, a także rekordową mocą w budowie, są prawdziwym odzwierciedleniem prężności i siły firmy. Ponadto osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe przy znaczącym wzroście w ujęciu globalnym, nie tylko w przychodach, ale także w zysku netto. Będziemy nadal dodawać wartość naszym udziałowcom i całemu społeczeństwu”.


Wyniki finansowe


Przychody EDPR osiągnęły 1,237 mln euro (wzrost o 45% w skali roku), czyli o 381 mln euro więcej niż rok wcześniej. Średnia cena sprzedaży wzrosła o 27% w porównaniu z ubiegłym rokiem, głównie z powodu wyższych cen rynkowych w Europie oraz wpływu aktualizacji hiszpańskich ram regulacyjnych.

Pozostałe przychody operacyjne wyniosły 134 mln euro (6 mln euro mniej w skali roku), głównie w związku z transakcjami rotacji aktywów zamkniętymi w Polsce i Hiszpanii. W kontekście ciągłego wzrostu EDPR, koszty operacyjne (Opex) wyniosły 463 mln euro (wzrost o 132 mln euro rocznie), biorąc pod uwagę koszty początkowe mające wspierać oczekiwany wzrost w nadchodzących latach. W porównywalnych warunkach, Core Opex na średni MW skorygowany o koszty offshore, jednorazowe, opłaty serwisowe i forex wzrósł o 15% w porównaniu do ubiegłego roku.


POWIĄZANE

Tegoroczne zbiory kukurydzy na ziarno rozpoczęły się na początku października. W...

Polska Grupa Energetyczna PGE)Rozpoczynam dystrybucję węgl do klientów instytucj...

Jak na twitterze podał POLPIG, na małej nienieckiej giełdzie wieprzowiny, pomimo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę