aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Matura okazją do oszustwa?

1 lutego 2005

Ustna nowa matura z języka polskiego jest niepotrzebna, bo stwarza możliwości do oszustwa - tak uważa przynajmniej część radomskich polonistów. Tematy podobne do tych jakie uczniowie zgłosili, bez problemu można znaleźć w ściągach lub zamówić u osób reklamujących się w internecie i kolumnach ogłoszeniowych różnych gazet.

- Jestem pewna, że ambitni uczniowie uczciwie przygotują swoje prezentacje, ale wielu z pewnością skorzysta ze ściąg - powiedziała Anna Łazuk, nauczyciel języka polskiego w VI liceum imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. - Podczas egzaminu maturalnego nie będę w stanie udowodnić uczniowi, że ma zbyt małą wiedzę, aby przygotować prezentację, nawet jeśli nabiorę takich podejrzeń.

Podobne obawy mają poloniści z innych szkół radomskich. Chodzi o to, że na ustnej maturze abiturienci nie będą odpowiadać na pytania nauczycieli, ale przedstawiać wcześniej przygotowaną prezentację wybranego tematu. Wcześniej muszą przedstawić nauczycielowi listę opracowań, z których korzystali, przygotowując zagadnienie, a tuż przed rozpoczęciem odpowiedzi ramowy plan pracy. Na zreferowanie tematu mają 15 minut. Podczas kolejnych 10 nauczyciel może zadać tylko trzy pytania dotyczące treści prezentacji lub bibliografii.

- Skoro ustna matura nie będzie sprawdzianem wiadomości, to można z niej zrezygnować - twierdzi Anna Łazuk. - Tym bardziej że uczelnie biorą pod uwagę tylko wynik pisemnego egzaminu.

Nie tylko radomscy nauczyciele mają wątpliwości, co do słuszności takich zasad. W ubiegłym tygodniu protest do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu zgłosili przedstawiciele szkół z Krakowa. Ich wołania przynajmniej na razie pozostaną bez odpowiedzi, bo w tym roku nic się nie zmieni. Jak się dowiedzieliśmy w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, zgodnie z prawem wszelkie korekty do zasad matury można wprowadzić dopiero za dwa lata. Komisja też nie zamierza dawać żadnych dodatkowych wskazówek egzaminatorom.

- Przeanalizujemy wszystkie uwagi, które napływają teraz i te, które pojawią się po egzaminie - zapewnia Mieczysław Grabianowski, rzecznik Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. - Jeśli zajdzie taka potrzeba, zastanowimy się nad wprowadzeniem niewielkich korekt już w przyszłym roku.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę