Ekolodzy: rowery dla dzieci za kilometry przejechane przez Polaków

27 marca 2018
Ekolodzy: rowery dla dzieci za kilometry przejechane przez Polaków

Ogólnopolską akcję "Rower pomaga", zachęcającą Polaków, by przesiedli się z samochodów na bicykle, ograniczając tym samym emisję CO2, rozpoczęli ekolodzy z bielskiej fundacji "Arka". Za przejechane kilometry sponsorzy przekażą domom dziecka jednoślady.

"W tym roku zaprosiliśmy do akcji największe polskie miasta, by rywalizowały o tytuł rowerowej stolicy. Rękawice podjęły praktycznie wszystkie ośrodki wojewódzkie. Za każdy 1 mln km, które +wykręcą+ tamtejsi rowerzyści, +Arka+ przekaże ufundowany przez sponsorów rower wybranej przez samorząd organizacji lub instytucji. Dla każdego miasta mamy trzy jednoślady. Rowerowa stolica zostanie uhonorowana dodatkowo dizajnerskim bicyklem w kolorze złotym" – zapowiedział prezes fundacji Arka Wojciech Owczarz.

Szansę na rowery będą miały także mniejsze ośrodki. W drugim etapie akcji liderzy, którzy przejadą więcej kilometrów niż 3 mln, niezbędne do trzymania trzech rowerów, mogą "nadwyżkę" przekazać innym gminom, aby w każdej z nich dzieci mogły otrzymać jednoślad.

Rowerzyści mogą wpisywać przejechane kilometry na stronie www.rowerpomaga.pl lub w aplikacji Endomondo. Pierwsi już się zarejestrowali. Wspólnie "wykręcili" blisko 3,8 tys. km. Rywalizacja potrwa do późnej jesieni.

Jak podkreślił Owczarz, akcja łączy tematykę społeczną z ekologiczną. Rowerzyści, po wpisaniu kilometrów, dzięki kalkulatorowi dowiedzą się, o ile ograniczyli emisje CO2 w porównaniu z tym, gdyby tę samą odległość pokonali samochodem.

"Arka" organizuje akcję po raz czwarty. W pierwszej Polacy "wykręcili" ponad 120 tys. km, a dzieci otrzymały 24 rowery. Kolejne odsłony przynosiły coraz lepsze wyniki. "Zeszłoroczna okazała się dużym sukcesem. Zarejestrowało się ponad 27 tys. uczestników, którzy przejechali ponad 5 mln km. Do dzieci z ośrodków wychowawczych i świetlic środowiskowych trafiło ponad 80 rowerów" – powiedział Wojciech Owczarz.

Lider "Arki" szacuje, że przejechanie 1 mln km rowerem ogranicza emisję CO2 o ok. 250 ton. "Ten przelicznik stosuje Europejska Unia Cyklistów. Zawiera nie tylko emisję CO2 przez samochód, ale też cały cykl jego produkcji oraz budowę dróg i infrastruktury" – wyjaśnił.

Fundacja ekologiczna "Arka" istnieje od 2005 r. Skupia się przede wszystkim na edukacji ekologicznej w dziedzinie gospodarki odpadami i dbałości o klimat.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Już 11 października br. na targach BIOEXPO 2019 rozpocznie się największy w Pols...

10 października 2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja reprezentantów najwię...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski otworzył nowy terminal eksportowy cu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę