Ekolodzy: rowery dla dzieci za kilometry przejechane przez Polaków

27 marca 2018
Ekolodzy: rowery dla dzieci za kilometry przejechane przez Polaków

Ogólnopolską akcję "Rower pomaga", zachęcającą Polaków, by przesiedli się z samochodów na bicykle, ograniczając tym samym emisję CO2, rozpoczęli ekolodzy z bielskiej fundacji "Arka". Za przejechane kilometry sponsorzy przekażą domom dziecka jednoślady.

"W tym roku zaprosiliśmy do akcji największe polskie miasta, by rywalizowały o tytuł rowerowej stolicy. Rękawice podjęły praktycznie wszystkie ośrodki wojewódzkie. Za każdy 1 mln km, które +wykręcą+ tamtejsi rowerzyści, +Arka+ przekaże ufundowany przez sponsorów rower wybranej przez samorząd organizacji lub instytucji. Dla każdego miasta mamy trzy jednoślady. Rowerowa stolica zostanie uhonorowana dodatkowo dizajnerskim bicyklem w kolorze złotym" – zapowiedział prezes fundacji Arka Wojciech Owczarz.

Szansę na rowery będą miały także mniejsze ośrodki. W drugim etapie akcji liderzy, którzy przejadą więcej kilometrów niż 3 mln, niezbędne do trzymania trzech rowerów, mogą "nadwyżkę" przekazać innym gminom, aby w każdej z nich dzieci mogły otrzymać jednoślad.

Rowerzyści mogą wpisywać przejechane kilometry na stronie www.rowerpomaga.pl lub w aplikacji Endomondo. Pierwsi już się zarejestrowali. Wspólnie "wykręcili" blisko 3,8 tys. km. Rywalizacja potrwa do późnej jesieni.

Jak podkreślił Owczarz, akcja łączy tematykę społeczną z ekologiczną. Rowerzyści, po wpisaniu kilometrów, dzięki kalkulatorowi dowiedzą się, o ile ograniczyli emisje CO2 w porównaniu z tym, gdyby tę samą odległość pokonali samochodem.

"Arka" organizuje akcję po raz czwarty. W pierwszej Polacy "wykręcili" ponad 120 tys. km, a dzieci otrzymały 24 rowery. Kolejne odsłony przynosiły coraz lepsze wyniki. "Zeszłoroczna okazała się dużym sukcesem. Zarejestrowało się ponad 27 tys. uczestników, którzy przejechali ponad 5 mln km. Do dzieci z ośrodków wychowawczych i świetlic środowiskowych trafiło ponad 80 rowerów" – powiedział Wojciech Owczarz.

Lider "Arki" szacuje, że przejechanie 1 mln km rowerem ogranicza emisję CO2 o ok. 250 ton. "Ten przelicznik stosuje Europejska Unia Cyklistów. Zawiera nie tylko emisję CO2 przez samochód, ale też cały cykl jego produkcji oraz budowę dróg i infrastruktury" – wyjaśnił.

Fundacja ekologiczna "Arka" istnieje od 2005 r. Skupia się przede wszystkim na edukacji ekologicznej w dziedzinie gospodarki odpadami i dbałości o klimat.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Od stycznia do kwietnia 2020 roku wolumen unijnego eksportu jaj i przetworów był...

Tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz droższe i w najbliższych dniach ta z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę