Ekolodzy z fundacji Arka zainaugurowali akcję sadzenia słoneczników

11 maja 2018
Ekolodzy z fundacji Arka zainaugurowali akcję sadzenia słoneczników

Ogólnopolską akcję „Siejmy słońce” zainaugurowali ekolodzy z fundacji Arka. Zdaniem jej prezesa Wojciecha Owczarza, ma ona promować proste działania ekologiczne skupione na pomocy pszczołom i ptakom. Uczniowie sieją słoneczniki, którymi się będą opiekowali.

"+Siejmy słońce+ to nasza nowa inicjatywa, do której zachęcamy wszystkich, ale zwłaszcza dzieci i młodzież. Chcemy w całej Polsce siać, sadzić słoneczniki. To jeden z najpiękniejszych i bardzo pożytecznych kwiatów. Gdy kwitnie zachwyca nas, cieszy pszczoły i inne zapylacze, a gdy owocuje, to sprawia radość ptakom, które wyjadają jego nasiona. To kwiat, który często staje się symbolem działań ekologicznych” – powiedział Owczarz.

Do udziału w akcji zgłosiło się już kilkadziesiąt szkół z różnych rejonów Polski. „Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę uczniów na konieczność walki o bioróżnorodność w miastach; trzeba w nich sadzić drzewa, kwiaty, krzewy, tworzyć miejsca przyjazne zwierzętom. Jak wynika z badań już w 2050 r. aż 75 proc. ludzi będzie żyło w miastach. To od nas już dziś zależy jak będą one wyglądały. Warto powalczyć, by nie stały się betonowymi pustyniami. Gdy wkoło jest zieleń, to jakość życia wyraźnie się poprawia” – powiedział Owczarz.

Owczarz dodał, że następnym elementem akcji będzie tworzenie kwietnych, ekologicznych zakątków w przedszkolu, szkole, czy ogrodzie. "Wezmą one udział w konkursie. Chcemy w ten sposób promować zakładanie ekologicznych ogrodów owocowo-warzywnych. Produkując owoce i warzywa we własnym ogrodzie w sposób przyjazny dla środowiska mamy zdrowszą żywność i ogromną satysfakcję” – powiedział Wojciech Owczarz.

Akcja potrwa do września.

Fundacja Ekologiczna Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy na temat wpływu zachowań człowieka na otaczające środowisko. Organizuje szereg ogólnopolskich akcji, m.in. "Rower pomaga", w której wykręcone na bicyklach kilometry są rejestrowane, a w zamian sponsorzy fundują rowery dla domów dziecka i świetlic środowiskowych.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

– Nie mamy nic cenniejszego jak młode pokolenie – podkreślił minister Jan Krzysz...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 29.08.2019 światowa prod...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 31.07.2019, tegoroczne zbiory owoców wynios...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę