GUS_230920_750x100_stat

Ekologia i sztuka w obronie zwierząt na bielskim festiwalu Ekodzieło

14 maja 2018
Ekologia i sztuka w obronie zwierząt na bielskim festiwalu Ekodzieło

Festiwal Ekodzieło, który połączy działania artystyczne z edukacją ekologiczną, zorganizuje w Bielsku-Białej i Bystrej stowarzyszenie Klub Gaja. Jak powiedział jego prezes Jacek Bożek, w sposób szczególny wyeksponowane zostaną prawa zwierząt.

"Od 30 lat pomagamy zwierzętom; nie tylko wilkom czy koniom, ale także karpiom, kurom i żabom. To dlatego tegoroczną edycję dedykowaliśmy w szczególności zwierzętom. Od 18 do 25 maja w Bielsku-Białej i podbielskiej Bystrej odbędą się warsztaty, wystawy, pokazy filmów i działania artystyczne. Na imprezie spotkają się aktywiści, artyści, prawnicy i filozofowie, dla których ważny jest los +braci mniejszych+" - powiedział prezes stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego Klub Gaja Jacek Bożek.

Jak podkreślił, świadomość dotycząca praw i dobrostanu zwierząt wśród Polaków stale rośnie. "Przekłada się to na jakże ważne dla ich losu decyzje polityczne i gospodarcze. Sprawiło też, że dyskusja na temat zwierząt stała się jedną z ważniejszych w naszym kraju" – powiedział Bożek.

Podczas festiwalu najwięcej uwagi zostanie poświęcone dzikim zwierzętom w miastach. "Będziemy tworzyli domki dla ptaków, wiewiórek, nietoperzy, jeży i owadów zapylających. Festiwal rozpoczną warsztaty rodzinne w ośrodku kultury w Bystrej, podczas których zbudujemy budki lęgowe dla ptaków. Z drewnianych modułów będzie można samodzielnie wykonać dom dla sikorek, wróbli, mazurków i kowalików" – powiedział szef Klubu Gaja.

Prawa i dobrostan zwierząt będą tematem spotkania z adwokat Karoliną Kuszlewicz, która prowadzi sprawy dotyczące zwierząt, oraz filozofem i etykiem Marcinem Urbaniakiem z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkiem Polskiego Towarzystwa Etycznego.

22 maja, gdy przypada Dzień Praw Zwierząt, który upamiętnia uchwalenie przez Sejm w 1997 r. ustawy o ochronie zwierząt, w Galerii Bielskiej BWA powstanie instalacja "Zwierzę", którą ekolodzy stworzą wspólnie z rysownikiem, malarzem, twórcą obiektów oraz działań w przestrzeni publicznej Waldemarem Rudykiem.

Podczas imprezy w Galerii Bielskiej BWA otwarta zostanie wystawa fotograficzna "Zwierzę nie jest rzeczą", która przybliży najważniejsze kampanie Klubu Gaja na rzecz zwierząt. Z kolei w Bystrej pokazane zostaną filmy dokumentalne, w tym "Zwierzę nie jest rzeczą", za który stowarzyszenie otrzymało wyróżnienie za reżyserię na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych w Przysieku w 2002 r.

"Finałem festiwalu będzie performans Jacka Bożka +Ścieżki opowieści+ z udziałem artystów Teatru Sztuk w Oleśnicy – mimem Eweliną Ciszewską i reżyserem Robertem Balińskim oraz muzykami Apostolisem Anthimosem, Sylwią Nadgrodkiewicz i Włodzimierzem Kiniorem Kiniorskim. (…) To opowieść oparta na 30-letnim działaniu społeczno-artystycznym Klubu Gaja i greckim micie Matki Ziemi, w której przeplatać się będą słowa poetów, uczonych i filozofów oraz obrazy z akcji i kampanii, spektakli i happeningów stowarzyszenia" – powiedział Bożek.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Jako pierwsi w Polsce 13 lat temu podjęli szeroką akcję informacyjną dotyczącą ferm kurzych i oznakowań jaj odpowiadających warunkom, w których trzymane są zwierzęta. Prowadzą kampanię "Jeszcze żywy karp", w której uwypuklają problem niehumanitarnego traktowania ryb szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia. Organizowali też akcję przeciwko tresurze zwierząt w cyrkach. Pomagają koniom przeznaczonym na rzeź, zbierając pieniądze na ich wykup.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Środa 21.10. upłynęła pod znakiem kolejnych rolniczych protestów i blokad dróg w...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda uczestniczył w obradach Rady Mini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę