Adama_poleposition_15.03_30.04

Ekologiczne winobranie

10 września 2020
Ekologiczne winobranie

Wrzesień to czas winobrania – moment kiedy owoce są najdojrzalsze, gotowe do zbiorów i produkcji wina. Jak wygląda ten proces w biodynamicznej, ekologicznej winnicy pokaże Karol Nizio w Dworze Sanna już 12 września podczas wyjątkowego wydarzenia w jego winnicy.

 

Do niedawna, żeby zobaczyć jak wygląda prawdziwe winobranie trzeba było jeździć za granicę do Francji, Włoch czy Hiszpanii… Dziś w Polsce mamy winnice, które śmiało z nimi konkurują. Winobranie to najważniejszy etap w produkcji wina jest zwieńczeniem całorocznej pracy, włożonym wysiłku i cierpliwości w uprawę winorośli. Owoce po osiągnięciu odpowiedniej zawartości cukru, muszą zostać zebrane i jak najszybciej poddane obróbce, żeby nie zaczęły się psuć. Tuż po zbiorach wyciskany jest sok, który poddawany jest fermentacji, żeby następnie mógł spokojnie dojrzewać, a finalnie być zabutelkowany.

 

Polskie winiarstwo to branża, która w Polsce odrodziła się niewiele ponad dekadę temu i rozwija się dzięki zaangażowaniu oraz pasji właścicieli. Jeszcze parę lat temu, pełna eksperymentalnych roczników, dziś polska branża winiarska odnosi sukcesy i nagrody na arenie międzynarodowej. Z każdym kolejnym rokiem wzrasta jakość polskich win, pojawia się coraz większa różnorodność, winiarze coraz chętniej eksperymentują tworząc także np. wina musujące, różowe, pomarańczowe czy pet-naty. Dwór Sanna jest małą winnicą, która jako jedni z nielicznych hodują swoje winorośle - bez dodatku chemii i w pełni ekologicznie.

 

Biodynamiczna uprawa to dbałość nie tylko o plony winorośli, ale o cały ekosystem, z jak najmniejszą ingerencją w naturę. Część prac w winnicy wykonują spacerujące zwierzęta konie koszą trawę i użyźniają glebę, a owce odsłaniają wiszące kiście winogron wyjadając ich liście. W tych malowniczych okolicznościach przyrody w najbardziej słonecznym miejscu Polski na Roztoczu będzie można zgłębić tajniki produkcji win i uczestniczyć w tegorocznych zbiorach już 12 września. Karol Nizio oprowadzi po swojej winnicy i wytłumaczy jak wygląda proces powstawania wina, nastąpi wspólne zbieranie plonów, a następnie produkcja soku, żeby zwieńczyć spotkanie wspólną degustacją oraz ogniskiem.

 

Więcej informacji: tel. 606 112 473

https://www.facebook.com/events/986608398452870?active_tab=about

 

Biuro prasowe Dworu Sanna


POWIĄZANE

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

W związku z wnioskiem zgłoszonym na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę