dnikukurydzy_210818
Agrolok_60918

Ekspert: Łódź ma potencjał do zorganizowania Horticultural Expo

26 lutego 2018
Ekspert: Łódź ma potencjał do zorganizowania Horticultural Expo

Łódź ma potencjał do zorganizowania Horticultural Expo w 2024 roku - ocenił architekt krajobrazu Niek Rozen, który odwiedził miasto w związku z jego staraniami o prawa do organizacji międzynarodowej wystawy promującej kształtowanie krajobrazu z wykorzystaniem potencjału zieleni.

Holenderski architekt jest autorem wielu projektów zrealizowanych na poprzednich edycjach Horticultural Expo organizowanych na całym świecie. W piątek zaprezentował je na wykładzie na Uniwersytecie Łódzkim; dzień wcześniej zwiedzał tereny w Łodzi przeznaczone pod wystawę Expo Horticultural 2024.

"To bardzo urozmaicony teren - z różnorodnymi drzewami, roślinnością i zróżnicowanym krajobrazem; wspaniały punkt wyjścia i duży potencjał do przygotowania Expo. Wystawa nie tylko wywrze pozytywny wpływ na naturalne środowisko tych obszarów, ale także na wiele istotnych czynników, jak temperatura i jakość powietrza w mieście" - zaznaczył Rozen na briefingu poprzedzającym wykład.

Według wstępnego planu na wyznaczonych przez miasto terenach ma powstać Centralny Park Miejski o powierzchni przeszło 70 ha, którego utworzenie będzie możliwe dzięki rozbudowie i rewaloryzacji Parków 3 Maja i Baden-Powella oraz obecnie niezagospodarowanych terenów przylegających do Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Architekt przypomniał, że projekt, który Łódź przygotowała, starając się bez powodzenia o organizację "małego" Expo 2022, poświęcony był rewitalizacji obszarów miejskich. W jego opinii w pewien sposób nawiązuje on tematycznie do Horticultural Expo, ponieważ tworzenie w mieście "zielonych wysp" to także sposób na jego odnowę, której efektem są nie tylko zmiany estetyczne, ale i ekonomiczne.

Według wiceprezydenta Łodzi Wojciecha Rosickiego, wizyta Nieka Rozena, który wielokrotnie przygotowywał Horticultural Expo m.in. w Holandii i Chinach, to część akcji promującej ideę międzynarodowej wystawy, którą Łódź chciałaby zorganizować w 2024 roku pod hasłem "Nature of the City – Natura Miasta". "Chcemy przybliżyć, na czym polega idea tej wystawy, jakie są nasze założenia i co chcielibyśmy pokazać podczas Expo. Prawdopodobnie będziemy chcieli skorzystać także z doświadczeń pana Rozena" - wyjaśnił Rosicki.

Jak zaznaczył Rozen, kierowany przez niego zespół architektów krajobrazu był zaangażowany w liczne aranżacje wystaw Horticultural Expo począwszy od 1982 roku. "Przez ten czas pracowałem nad wieloma +zielonymi+ wystawami Expo i wiele ich widziałem. Obecnie przygotowujemy Expo 2022, które odbędzie się w Holandii - to już siódma tego typu realizacja w naszym kraju; pierwsza wystawa została zorganizowana w 1960 roku" - dodał.

Zdaniem eksperta, Expo Horticultural w Łodzi nie tylko pozwoli na stworzenie pięknych terenów zielonych, które także po zakończeniu wystawy będą cieszyć mieszkańców, ale będzie też niepowtarzalną okazją dla polskich szkółkarzy, którzy zyskają platformę do promowania swoich produktów. Rozen kilka lat temu współpracował z polskimi producentami roślin przy projektowaniu Ogrodu Holenderskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie i ma o nich bardzo dobrą opinię.

Na początku tego tygodnia władze Łodzi poinformowały o podjęciu starań o organizację w 2024 roku międzynarodowej Wystawy EXPO Horticultural, poświęconej m.in. kształtowaniu miejskiego krajobrazu oraz wykorzystaniu potencjału zieleni w miastach. Organizatorzy szacują, że trwającą pięć miesięcy wystawę odwiedzą przynajmniej 4 mln gości.

Expo Horticultural to tzw. małe EXPO; prawa do jego organizacji przyznaje Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (BIE) oraz organizacja AIPH (International Association of Horticultural Producers) - jej jedynym polskim członkiem jest Związek Szkółkarzy Polskich. Najbliższe "zielone" Expo odbędzie się w przyszłym roku w Pekinie (Chiny), kolejne - w 2022 roku zaplanowane jest w Holandii.

Reprezentanci AIPH, którzy wybierają kandydata do Expo Horticultural, odwiedzą Łódź 27 lutego, a decyzję podejmą w marcu. Następnie musi ona zyskać akceptację BIE.

 

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)


POWIĄZANE

Rząd Finlandii planuje postawić na granicy z Rosją ogrodzenie, by zapobiec przen...

Brytyjski minister handlu Liam Fox planuje po Brexicie złagodzić unijne regulacj...

USA stały się głównym dostawcą nasion soi do UE. Obecnie amerykański udział w ty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę