Ekspert: odmiany jabłek trzeba dostosować do gustów konsumentów

26 września 2017
Ekspert: odmiany jabłek trzeba dostosować do gustów konsumentów

Aby sprzedać jabłka w dobrych cenach trzeba dostosować produkcję do wymagań konsumentów krajowych i zagranicznych zarówno pod kątem jakości jak i odmian - uważa prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Zdaniem Makosza, Polska produkuje dużo jabłek deserowych, ale za mało wysokiej jakości. Moglibyśmy też produkować więcej odmian, które lubią zagraniczni i krajowi konsumenci. Oczywiście gusta są różne, a dostarczenia jabłek, których chce określony konsument jest dla sadownika gwarancją dobrego zarobku.

Najwyższe wymagania mają odbiorcy z krajów arabskich. Tam można sprzedać jabłka tylko bardzo wysokiej jakości, koloru czerwonego, ale za takie owoce uzyskuje się wysokie ceny. Niższe wymagania mają nabywcy w krajach wschodniej Europy, w których jeszcze jest duży popyt na jabłka różnych odmian. Sama Rosja importuje ponad 1,2 mln ton jabłek deserowych - zauważa profesor.

Polska w ostatnich latach stała się największym producentem i eksportem jabłek w UE. Aktualnie sprzedajemy za granicą ok. 1 mln ton jabłek, z dużymi szansami zwiększenia wywozu o co najmniej 300 tys. ton, ale pod warunkiem - jak wskazuje Makosz - że poprawi się jakość jabłek i będzie więcej odmian jednokolorowych.

W ubiegłym roku polscy sadownicy zebrali ok. 4 mln ton tych owoców, w tym - z powodu wiosennych przymrozków będzie ich o ok. 25 proc. mniej tj. ok. 3 mln ton.

Według profesora w polskich warunkach klimatyczno-glebowych najkorzystniej wypada uprawa w rejonie Sandomierza i dużego obszaru Dolnego Śląska, zaś najmniej w północno-wschodniej części kraju. Zalecane odmiany to m.in. Gala (m.in. Royal Gala i Gala Schniga). Wysokie plony dobrej jakości uzyskuje się na żyznych glebach i w ciepłych stanowiskach. Zdaniem profesora, w takich warunkach warto uprawiać te odmiany na szerszą skalę niż do tej pory.

Poszukiwane są także odmiany Golden Delicious Reinders. Dobry zbyt i atrakcyjne ceny na te jabłka są w krajach północnej Afryki oraz wschodniej Europy i w naszym kraju. Odmiany te mają średnie wymagania glebowe, ale lubią cieplejsze stanowiska.

Bardzo łatwo jest sprzedać na całym świecie i w naszym kraju jabłka odmian: RedJonaprince, RedJonaprince Select i Jonagored. Można je z powodzeniem uprawiać na dużej powierzchni naszego kraju. Za kilka lat można się spodziewać nadmiaru jabłek odmiany RedJonaprince na europejskim rynku, a większość europejskich konsumentów nie lubi jabłek tej odmiany o bardzo ciemnym, czerwonym kolorze. Natomiast odmiany Red Delicious są lubiane przez krajowych i zagranicznych konsumentów, jednak ich uprawa wymaga bardzo żyznych gleb i ciepłego stanowiska - zaznacza Makosz.

Z odmian dwukolorowych nadal duże znaczenie mają Szampion i Idared.

Odmiana Szampion, ze względu na dobry smak jabłek, cieszy się coraz większym zainteresowaniem u europejskich konsumentów. Jest bardzo ceniona także przez naszych konsumentów. Nadal poszukiwana jest odmiana Idared, ale głównie w krajach wschodniej Europy, bowiem jabłka mają "niski smak". Jak wskazuje ekspert w dziedzinie sadownictwa, owoce tej odmiany przechowywane w chłodniach nabierają smaku w czerwcu i później.

 

Anna Wysoczańska, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

Senat w piątkowym głosowaniu poparł trzy doprecyzowujące poprawki do ustawy o oc...

Na wniosek ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska przygotował...

840 tys. dolarów dotacji przeznaczył rząd kanadyjski na rozwój systemu skanowani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę