aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Eksport do RPA - na razie brak szans na porozumienie

22 marca 2018
Eksport do RPA - na razie brak szans na porozumienie

W zeszłym roku eksport z Unii Europejskiej do Republiki Południowej Afryki spadł aż o 72 procent. W 2017 roku z Europy do RPA trafiło tylko nieco ponad 76 tys. ton mięsa drobiowego. Dwa lata temu wolumen eksportu był o prawie 200 tys. ton wyższy i wyniósł 271 tys. ton.

Pewna część mięsa trafiająca do RPA pochodziła albo bezpośrednio z Polski, albo było to polskie mięso reeksportowane do Afryki z innych krajów UE.

Komisja Europejska opublikowała niedawno raport dotyczący stosunków handlowych w drobiarstwie między UE a RPA. W dokumencie tym pojawiają się informacje świadczące o tym, że w miejsce importowanego z Europy drobiu pojawiło się mięso z Brazylii i Stanów Zjednoczonych. Z tych dwóch kierunków import w 2017 roku do RPA wzrósł czterokrotnie!

Wśród głównych zarzutów formułowanych przez stowarzyszenia drobiarskie w RPA wobec drobiu z Europy znalazły się oskarżenia o dumping oraz o sprzedawanie drobiu, który jest dotowany przez Unię Europejską. Zastrzeżenia budzi także jakość europejskiego drobiu, która ma być ponoć gorsza od tej, którą charakteryzuje się mięso sprzedawane na Starym Kontynencie.

Częściowa blokada importu z UE bazuje także na przekonaniu władz RPA o niszczeniu rynku pracy w tym kraju przez europejskie firmy drobiarskie.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę