aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Elewarr przygotowany do skupu zbóż i rzepaku

21 czerwca 2018
Elewarr przygotowany do skupu zbóż i rzepaku

Państwowa spółka Elewarr jest przygotowana do skupu zbóż i rzepaku - poinformował jej prezes Bogdan Drechna. Dodał, że spółka dysponuje 17 punktami skupu.

Jak mówił prezes podczas konferencji Krajowej Federacji Producentów Zbóż, w maju tego roku Elewarr powiększył swoje możliwości przechowalnicze łącząc się ze spółką - elewatorem w Koronowie. Wcześniej spółka miała 16 elewatorów o powierzchni ponad 630 tys. ton. Ponadto została podpisana długoletnia umowa z bankiem na kredytowanie skupu.

W tym roku skup zbóż, rzepaku i roślin strączkowych zaplanowany jest na poziomie 225 tys. ton przy całkowitym wykorzystaniu powierzchni przechowalniczej - podkreślił prezes.

Elewarr posiada obiekty w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim, lubuskim. Na potencjał przedsiębiorstwa wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej składa się dużych elewatorów zbożowych o możliwościach składowania od 25 do ponad 89 tys. ton oraz mniejszych obiektów (silosy i magazyny płaskie) o pojemności od 8 tys. ton do ponad 14 tys. ton.

"W planie mamy jeszcze jest rozbudowę elewatora w Rzeszowie" - powiedział Drechna. Wyjaśnił, że obecnie jest tam elewator o pojemności 25 tys. ton "i czasem są problemy ze skupem i ziarno trzeba przewozić do innych magazynów". Gdyby inwestycja się udała, to pojemności elewatorów Elewarru wrośnie do 700 tys. ton - dodał.

Szef spółki przypomniał, nie da się całkowicie wykorzystać powierzchni magazynów, pojemność technologiczna magazynów jest o 15-20 proc. mniejsza, gdyż część komór jest potrzebna do przeprowadzenia różnych operacji, np. na dosuszania zbóż czy przy przeładunkach.

Głównym działaniem Elewarru jest obrót zbożem, świadczenie usług przechowywania dla m.in. Agencji Rezerw Materiałowych czy indywidualnych rolników. "Planujemy dokonywanie zakupu roślin wysokobiałkowych, ale nie ma zbyt dużo oferentów" - zaznaczył Drechna. Ponadto spółka chce rozwijać skup kukurydzy mokrej - dodał.

Drechna zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku spółka kupiła rekordową ilość zbóż. "Spółka ze zbiorów 2017 r. zamierzała zakupić 280 tys. ton - co było rekordem, natomiast zakupiła jeszcze więcej - 330 tys. ton stabilizując cenę w sezonie 2017/2018" - powiedział. Przypomniał, że w ubiegłych latach skup ziarna był znacznie mniejszy: w 2009 r. wyniósł 88 tys. ton, do 2014 - wynosił niewiele ponad 100 tys. ton; w 2015 - 222 tys. ton, a w 2016 - 189 tys. ton.

Oprócz skupu zbóż, spółka oferuje usługowe przechowywania ziarna z możliwością jego odsprzedaży, np. gdy cena wrośnie. Minimalna partia do składowania wynosi 20 ton. Gdyby rolnik (grupa rolników) zdecydował się na odsprzedaż zboża Elewarrowi, to dostanie cenę według aktualnego cennika i będzie można negocjować cenę za przechowywanie - powiedział.

Drechna podkreślił, że skup zbóż w ubiegłym roku był dokonywany przy uwzględnieniu przepisów dotyczących o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji. Zaznaczył, że było to duże wyzwanie dla Elewarru, ponieważ trzeba było mieć dokumenty, że oferowana cena nie jest niższa od rynkowej, a spółka jako duży podmiot nie wykorzystuje swoje przewagi rynkowej.

W ocenie ekspertów w tym roku wegetacja jest przyspieszona i żniwa jęczmienia i rzepaku mogą się rozpocząć już za kilka dni. Natomiast pozostałe zboża mogą dojrzeć do zbioru już w pierwszych dniach lipca.

Jedynym udziałowcem spółki od 1 września 2017 r. jest Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa jako następca prawny Agencji Rynku Rolnego. Spółka Elewarr powstała w 1992 r.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę