Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Embargo na import zboża z Ukrainy przedłużone

5 czerwca 2023
Embargo na import zboża z Ukrainy przedłużone

Do 4 września Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy jedynie czterech produktów rolnych pochodzących z tego kraju: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika. Celem tych środków jest ochrona rolników z krajów graniczących z Ukrainą zwłaszcza w okresie żniw oraz zniwelowanie logistycznych zatorów występujących w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji, a dotyczących wymienionych produktów. Środki weszły w życie 2 maja i obowiązywały do 5 czerwca 2023 r.

Dziś tj. 5 czcerwca 2023 roku Komisja Europejska przedłuża zakaz importu do Polski, Rumuni Słowacji Węgier i Bułgarii na kolejne 3 miesiące.

W okresie obowiązywania środków zapobiegagwczych, pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika, które pochodzą z Ukrainy, nadal mogą być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, innych niż pięć państw członkowskich pierwszej linii: Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja. Produkty mogą nadal być wwożone do wspomnianych pięciu państw członkowskich lub być przez te państwa przewożone tranzytem w ramach wspólnej procedury tranzytu celnego. Mogą być również wywożone do państw poza UE.

Tak więc, rynek rolny poskich rolników będzie chroniony, ale to i tak nie wystarczy. Potrzebne są ochronne tarcze finasowe i dodatkowe wsparcie wobec kolejnych spadków cen artykułow rolno-spożywczych. 28 czerwca NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ wraz z organizacjami związkowymi z pozostałych państw tj. Słowcji, Rumunii, Węgier, Bułgarii i Czech organizuje wielką manifestację w Brukseli.

oprac. e-mk fot. ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę