BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Embargo na import zboża z Ukrainy przedłużone

5 czerwca 2023
Embargo na import zboża z Ukrainy przedłużone

Do 4 września Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy jedynie czterech produktów rolnych pochodzących z tego kraju: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika. Celem tych środków jest ochrona rolników z krajów graniczących z Ukrainą zwłaszcza w okresie żniw oraz zniwelowanie logistycznych zatorów występujących w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji, a dotyczących wymienionych produktów. Środki weszły w życie 2 maja i obowiązywały do 5 czerwca 2023 r.

Dziś tj. 5 czcerwca 2023 roku Komisja Europejska przedłuża zakaz importu do Polski, Rumuni Słowacji Węgier i Bułgarii na kolejne 3 miesiące.

W okresie obowiązywania środków zapobiegagwczych, pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika, które pochodzą z Ukrainy, nadal mogą być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, innych niż pięć państw członkowskich pierwszej linii: Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja. Produkty mogą nadal być wwożone do wspomnianych pięciu państw członkowskich lub być przez te państwa przewożone tranzytem w ramach wspólnej procedury tranzytu celnego. Mogą być również wywożone do państw poza UE.

Tak więc, rynek rolny poskich rolników będzie chroniony, ale to i tak nie wystarczy. Potrzebne są ochronne tarcze finasowe i dodatkowe wsparcie wobec kolejnych spadków cen artykułow rolno-spożywczych. 28 czerwca NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ wraz z organizacjami związkowymi z pozostałych państw tj. Słowcji, Rumunii, Węgier, Bułgarii i Czech organizuje wielką manifestację w Brukseli.

oprac. e-mk fot. ppr.pl


POWIĄZANE

Wzrost kosztów surowców, pracy i produkcji przy jednoczesnym spadku cen na świat...

Według Fundacji Świętego Mikołaja prawdziwy Święty Mikołaj pomaga dzieciom każde...

Do niedzieli 26 listopada trwał Tydzień Kuchni Polskiej, specjalna akcja organiz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę