aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Emerytury rolnicze-ZZR KORONA pisze do Senatu RP

20 stycznia 2023
Emerytury rolnicze-ZZR KORONA pisze do Senatu RP
Przywrócić emeryturę podstawową rolników w kwocie najniższej emerytury ZUS.  Do Senatu trafiła przegłosowana przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (druk senacki nr 899).

19 stycznia Związek Zawodowy Rolnictwa "KORONA" zwrócił się do komisji senackich Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej o przyjęcie poprawki do tej ustawy tj. zastąpienie w art.1 pkt.1 nowelizowanej ustawy w brzmieniu w art. 6 pkt 7 otrzymuje brzmienie: „7) emeryturze podstawowej – rozumie się kwotę równą 90% najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych;”, przez zapis z pierwotnego brzmienia projektu rządowego (UD 450) tj. w art. 6 pkt 7 otrzymuje brzmienie: „7) emeryturze podstawowej – rozumie się kwotę najniższej emerytury, określoną w przepisach emerytalnych; 

W uzasadnieniu Związek stwierdza, że: Minister rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników UD 450, który m.in. przywracał zapis dot. emerytury podstawowej, obowiązujący do 2017 roku, kiedy to wprowadzono kwotowe określenie emerytury. W efekcie oderwano emeryturę podstawową (służącą do wyliczenia kwoty emerytalnej) od najniższej emerytury. Projekt UD 450 został przesłany do opiniowania stronie związkowej i społecznej, a opinie były pozytywne. Dopiero na posiedzeniu rządu 20 grudnia 2022 roku projekt został zmieniony i określono emeryturę podstawową jako 90% najniższej emerytury, określonej w odrębnych przepisach. Ta zmiana przyjęta przez rząd i uchwalona przez Sejm budzi niezrozumienie rolników. Wprawdzie art.48 gwarantuje, że emerytura nie będzie niższa niż najniższa emerytura, określona w przepisach emerytalnych, jednakże sam fakt zmniejszenia podstawy wymiaru do obliczenia emerytur do wysokości 90% stwarza poczucie potraktowania jako osoby gorszej kategorii, a co ważniejsze powoduje że świadczenia emerytalne są mniejsze. Jak wskazuje jeden z komentarzy na facebook’u ZZZ KORONA "emeryt rolny ma wyliczony indywidualny wskaźnik wysokości emerytury dla rolnika z 25-letnim okresem składkowym wskaźnik ten wynosi 1.175. Jeśli ten wskaźnik pomnożymy przez najniższą emeryturę od marca 1588, to emerytura wyniesie 1866 zł. Jeśli ten wskaźnik pomnożymy przez 90% najniższej emerytury od marca 1429 to emeryt otrzyma 1679 zł. Różnica na niekorzyść tego emeryta rolnego wyniesie 187 zł."

źródło; ZZR "KORONA"


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę