Emilewicz: Dwukrotny wzrost wymiany handlowej między Polską a USA

27 kwietnia 2018
Emilewicz: Dwukrotny wzrost wymiany handlowej między Polską a USA

Dwukrotny wzrost wymiany handlowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest możliwy w perspektywie pięciu lat - powiedziała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"To jest bardzo duży polsko-amerykański tydzień" - powiedziała dziennikarzom minister przedsiębiorczości i technologii, która przyjechała na polsko-amerykański szczyt gospodarczy z lotniska, po trzydniowej oficjalnej wizycie w USA. W czasie tej wizyty nastąpiło m.in. otwarcie Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie.

"W otwarciu uczestniczyły nie tylko polskie firmy, które już są na rynku amerykańskim, także polskie przedsiębiorstwa, które są zainteresowane wejściem, ale przede wszystkim firmy amerykańskie, które w tym forum widzą miejsce i sposób na współpracę" - powiedziała minister.

Jak przypomniała Emilewicz, przez ostatnie niemal trzydzieści lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych udało się osiągnąć bardzo wiele. "220 tys. miejsc pracy, ponad 40 mld dol. inwestycji i budowa klastrów takich, jak chociażby w Dolinie Lotniczej, gdzie wokół dużych korporacji amerykańskich powstało już ponad 100 polskich firm, które dostarczają już towary i usługi na cały świat" - podkreśliła.

Według szefowej MPiT to "doskonały wzór dobrej współpracy, dobry początek nowego okresu - tego, który wskazaliśmy w SOR, zdefiniowaliśmy jako reindustrializacja w oparciu o nowe technologie, w oparciu o lokalizacje inwestycji - jeśli zagranicznych to wysokowolumenowych, wysokowartościowych, tych które decydują się otwierać w Polsce centra badawczo-rozwojowe" - powiedziała Emilewicz.

Szefowa MPiT odniosła się też do możliwości wzrostu wymiany handlowej między naszymi krajami. "Po ubiegłym roku wzrost wymiany handlowej o 22 proc. to rekordowy wzrost w skali trzydziestu lat" - podkreśliła.

Oceniła, że istnieje potencjał dwukrotnego wzrostu tej wymiany. "Chcielibyśmy, aby USA były nie ósmym, ale piątym partnerem w polityce gospodarczej Polski. Aby polskie firmy zechciały spojrzeć nieco szerzej i nieco dalej" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, taki potencjał istnieje w nowych towarach i usługach. "Widzimy, że na rynek amerykański wchodzą branże, o których nawet byśmy nie pomyśleli - branża kreatywna, gry komputerowe, które dzisiaj stanowią 4 proc. całej wartości naszego eksportu do Stanów Zjednoczonych" - zaznaczyła. Dodała, że jest też większe zainteresowanie także naszą biotechnologią. "Jesteśmy na początku tej drogi, ale pierwsze formulacje budzą zainteresowanie już na amerykańskim rynku" - powiedziała. "Idziemy szeroko"- podkreśliła.

Jak przypomniała Emilewicz 5 maja w jednej z baz NASA jest wystrzeliwana misja Insight. " Do tej misji polska mała firma z branży kosmicznej przygotowała kreta marsjańskiego, który poleci w misji. To też pokazuje obszar i potencjał, jaki ma polska gospodarka" - podkreśliła szefowa MPiT.

Minister wskazała, że dwukrotny wzrost wymiany gospodarczej jest możliwy w perspektywie pięcioletniej.

"Biorąc pod uwagę, że polska gospodarka rośnie w dwukrotnie szybszym tempie w ciągu ostatnich dwóch lat, pewnie możemy policzyć horyzont pięciu lat, zakładając, że trendy gospodarcze będą utrzymywały się na takim poziomie jak dzisiaj" - oceniła minister.

Według Emilewicz przyszłość stosunków polsko-amerykańskich rysuje się bardzo optymistycznie. "Zainteresowanie amerykańskiego biznesu w dalszym inwestowaniu w Polsce jest ogromna" - powiedziała. Dodała, że firmy, które już dzisiaj są w Polsce, myślą o kolejnych inwestycjach. "I pojawiają się kolejne, które są zainteresowane przyjazdem do Polski" - zaznaczyła.

Jak powiedziała Emilewicz, może w tym pomóc nowo otwarta Polska Izba Handlowa w USA. "Rolą izby jest ułatwianie wejścia na rynek, pomoc prawna, ułatwianie szukania partnerów biznesowych" - wyjaśniła. Dodała, że ma ona też "ciągnąć za uszy polskich przedsiębiorców, by chcieli wchodzić na rynek amerykański". (PAP)

autor: Magdalena Jarco


POWIĄZANE

20 września o godz. 12.00 w Hali Seminaryjnej Targów Agro Show w Bednarach koło ...

Owoce jagodowe są najpopularniejszą grupą krajowych owoców używanych przez piwow...

17 września 2019 r. miało miejsce podsumowanie efektów prac Porozumienia Rolnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę