Adama_poleposition_15.03_30.04

e-petrol.pl: benzyna będzie tanieć

9 listopada 2020
e-petrol.pl: benzyna będzie tanieć
W minionym tygodniu zmienność detalicznych cen paliw była niewielka, ale już w najbliższych dniach kierowcy na stacjach powinni zobaczyć obniżki, które szczególnie odczuwalne będą w przypadku benzyny.

Na niższe koszty tankowania musimy jeszcze poczekać, bo dotychczasowe spadki zanotowane na rynku hurtowym zostały wykorzystane przez właścicieli stacji do poprawy marż osiąganych na sprzedaży paliw.
 
Benzyna w hurcie najtańsza od 5 miesięcy
 
W pierwszych dniach listopada w hurtowych cennikach rafinerii dominowały obniżki, które sprowadziły notowania 95-oktanowej benzyny do poziomów ostatni raz obserwowanych na początku czerwca tego roku. W drugiej połowie minionego tygodnia ceny paliw odrobiły część strat i w piątek średnio metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w ofercie krajowych producentów był wyceniany na 3271,80 zł, a olej napędowy kosztował średnio 3267,00 zł za 1 000 litrów.
 
Niższe marże operatorów stacji paliw w październiku
 
Referencyjna marża detaliczna na litrze benzyny 95 wynosiła w październiku 2020 roku średnio 15 groszy i w porównaniu do września tego roku spadła o 2 gr na litrze.  W przypadku oleju napędowego średnia marża detaliczna spadła aż o 8 groszy i w październiku wyniosła przeciętnie 21 gr. Spadek marży w ujęciu miesięcznym zanotowaliśmy także w przypadku autogazu, gdzie marża wyniosła 8 gr na litrze, w porównaniu z 13 gr we wrześniu.
 
Znowu daje o sobie znać pandemia koronawirusa i w listopadzie PKN Orlen publikując dane za III kwartał wskazał, że w ostatnim czasie zauważa mniejsze wolumeny sprzedaży zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i detalicznej. Mniejsza sprzedaż paliw na stacjach wraz ze spadającymi marżami to zła wiadomość dla właścicieli stacji, którzy muszą szukać zysków w obszarze sprzedaży pozapaliwowej
 
Tegoroczne marże detaliczne na paliwach spadły w porównaniu z wrześniem, ale w ujęciu rocznym, czyli z październikiem 2019, sprzedawcy paliw na polskich stacjach zarabiają więcej, szczególnie w przypadku oleju napędowego, który w październiku ubiegłego roku był sprzedawany z ujemną marżą, wynoszącą 4 gr.
 
Kierowcy zapłacą mniej za tankowanie
 
Początek listopada przyniósł stabilizację cen paliw na stacjach, która przy obniżkach na rynku hurtowym pomogła poprawić marże operatorów rynku detalicznego. Za tankowanie 95-oktanowej benzyny i diesla płaciliśmy średnio tyle co przed tygodniem, odpowiednio 4,39 zł/l i 4,29 zł/l. Potaniał jedynie autogaz, który po obniżce o grosz kosztował średnio 2,09 zł/l.
 
Prognoza dla detalicznego rynku paliw przygotowana przez e-petrol.pl na bieżący tydzień przewiduje następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,27-4,38 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,19-4,30 zł/l i 2,07-2,13 zł/l dla autogazu.

 

Zobacz materiał wideo

 
 

Gabriela Kozan, Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

W związku z wnioskiem zgłoszonym na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę