e-petrol.pl: benzyna będzie tanieć

9 listopada 2020
e-petrol.pl: benzyna będzie tanieć
W minionym tygodniu zmienność detalicznych cen paliw była niewielka, ale już w najbliższych dniach kierowcy na stacjach powinni zobaczyć obniżki, które szczególnie odczuwalne będą w przypadku benzyny.

Na niższe koszty tankowania musimy jeszcze poczekać, bo dotychczasowe spadki zanotowane na rynku hurtowym zostały wykorzystane przez właścicieli stacji do poprawy marż osiąganych na sprzedaży paliw.
 
Benzyna w hurcie najtańsza od 5 miesięcy
 
W pierwszych dniach listopada w hurtowych cennikach rafinerii dominowały obniżki, które sprowadziły notowania 95-oktanowej benzyny do poziomów ostatni raz obserwowanych na początku czerwca tego roku. W drugiej połowie minionego tygodnia ceny paliw odrobiły część strat i w piątek średnio metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w ofercie krajowych producentów był wyceniany na 3271,80 zł, a olej napędowy kosztował średnio 3267,00 zł za 1 000 litrów.
 
Niższe marże operatorów stacji paliw w październiku
 
Referencyjna marża detaliczna na litrze benzyny 95 wynosiła w październiku 2020 roku średnio 15 groszy i w porównaniu do września tego roku spadła o 2 gr na litrze.  W przypadku oleju napędowego średnia marża detaliczna spadła aż o 8 groszy i w październiku wyniosła przeciętnie 21 gr. Spadek marży w ujęciu miesięcznym zanotowaliśmy także w przypadku autogazu, gdzie marża wyniosła 8 gr na litrze, w porównaniu z 13 gr we wrześniu.
 
Znowu daje o sobie znać pandemia koronawirusa i w listopadzie PKN Orlen publikując dane za III kwartał wskazał, że w ostatnim czasie zauważa mniejsze wolumeny sprzedaży zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i detalicznej. Mniejsza sprzedaż paliw na stacjach wraz ze spadającymi marżami to zła wiadomość dla właścicieli stacji, którzy muszą szukać zysków w obszarze sprzedaży pozapaliwowej
 
Tegoroczne marże detaliczne na paliwach spadły w porównaniu z wrześniem, ale w ujęciu rocznym, czyli z październikiem 2019, sprzedawcy paliw na polskich stacjach zarabiają więcej, szczególnie w przypadku oleju napędowego, który w październiku ubiegłego roku był sprzedawany z ujemną marżą, wynoszącą 4 gr.
 
Kierowcy zapłacą mniej za tankowanie
 
Początek listopada przyniósł stabilizację cen paliw na stacjach, która przy obniżkach na rynku hurtowym pomogła poprawić marże operatorów rynku detalicznego. Za tankowanie 95-oktanowej benzyny i diesla płaciliśmy średnio tyle co przed tygodniem, odpowiednio 4,39 zł/l i 4,29 zł/l. Potaniał jedynie autogaz, który po obniżce o grosz kosztował średnio 2,09 zł/l.
 
Prognoza dla detalicznego rynku paliw przygotowana przez e-petrol.pl na bieżący tydzień przewiduje następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,27-4,38 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,19-4,30 zł/l i 2,07-2,13 zł/l dla autogazu.

 

Zobacz materiał wideo

 
 

Gabriela Kozan, Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Inteligentna doniczka zapewni świeże zioła i warzywa przez cały rok. Parametrami...

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w ni...

13 września 2022 r. Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie Strategi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę