Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

e-petrol.pl: bójcie się, tankujący autogaz...

2 grudnia 2019
e-petrol.pl: bójcie się, tankujący autogaz...
... bowiem pozostali mogą spać spokojnie. Tak wygląda aktualnie prognoza dla rynku detalicznego w Polsce. Cena benzyny od października stoi w miejscu. Diesel może lekko podrożeć. Popularna alternatywa - LPG - będzie natomiast coraz droższa.

Na szczęście sanie Mikołaja mają zaprzężone renifery, bowiem gdyby były zasilane gazem płynnym, tegoroczna eskapada z rozwożeniem prezentów kosztowałaby znacznie drożej, niż można było oczekiwać kilka tygodni temu. Gaz będzie najszybciej drożejącym z paliw, dlatego warto w aplikacji na smartfony np. tuTankuj poszukać stacji, która w okolicy oferuje to paliwo jeszcze w dobrej cenie i zatankować zbiornik do pełna.

Rafinerie sprzedają drożej
 
W okresie od soboty (23. listopada) najbardziej podrożała benzyna Pb98, w piątek sprzedawana po 4161 zł/m sześc. W weekend (przed tygodniem) kosztowała ona o 95 zł mniej. W cenie benzyny Pb95 zmiana na plus jest stosunkowo niewielka i wynosi 32,4 zł/m sześc., a średnio paliwo to w piątek kosztowało 3950,4 zł. W przypadku oleju napędowego pojawiła się zmiana zwyżkowa, która wyniosła ponad 45 zł, a cena metra sześc. diesla w miniony piątek wyniosła 4081,8 zł. Olej opałowy kosztował 2702 zł za metr sześc. - czyli o blisko 40 zł więcej niż w sobotę, tydzień wcześniej.

Ile zapłacimy za benzynę na stacjach?

W okresie między 2 i 8 grudnia benzyna 98-oktanowa kosztować będzie 5,22-5,33 zł/l. W przypadku najpopularniejszej z benzyn (Pb95) prognozowany przedział cen to 4,90-5,01. Pięciozłotową granicę raczej  pokona olej napędowy, który kosztować będzie według analityków e-petrol.pl między 4,99 i 5,10 zł/l. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami największa zwyżka dotknie LPG, które kosztowało będzie 2,22-2,32 zł/l.

Rynek naftowy czeka na decyzję OPEC

W ostatnich dniach zmienność na rynku naftowym była niewielka i notowania ropy Brent niemal przez cały tydzień pozostawały w wąskim paśmie 62,00-63,50 USD. Najtaniej baryłkę surowca można było kupić w poniedziałek (25.11), kiedy w trakcie sesji kosztowała 61,91 USD. Tygodniowe maksimum ropa na giełdzie w Londynie ustanowiła w środę, kiedy kosztowała 63,58 USD. W piątkowe (29.11) przedpołudnie cena surowca utrzymywała się nieznacznie poniżej poziomu 63 dolarów.
 
Inwestorzy na rynku naftowym czekają na ważne rozstrzygnięcia dotyczące amerykańsko-chińskiego porozumienia i decyzji producentów w sprawie limitów wydobycia. Kwestia relacji handlowych pomiędzy Pekinem i Waszyngtonem w najbliższych dniach raczej się nie rozstrzygnie, a wsparcie Amerykanów dla prodemokratycznych rozwiązań w sprawie Hongkongu, może dodatkowo skomplikować negocjacje.
 

Wyjaśnić powinny się za to dalsze losy porozumienia producentów w sprawie ograniczenia wydobycia. W najbliższy czwartek w Wiedniu rozpocznie się 177. spotkanie OPEC a dzień później 7. spotkanie kartelu ze współpracującymi producentami. Rynkowe oczekiwania są takie, że OPEC+ przedłuży okres obowiązywania limitów wydobycia, prawdopodobnie do połowy przyszłego roku, ale nie pogłębi cięć.

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 3 sierpnia 2020 r. do Ministra Roln...

Jak donosi serwis ouest-france, po dziesięcioleciach protestów części konsumentó...

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w środę z przedstawicielami organi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę