e-petrol.pl: droższe wyjazdy

3 kwietnia 2018
e-petrol.pl: droższe wyjazdy
Ostatnie zmiany na rynku detalicznym mogły przyprawić o zawrót głowy tych kierowców, którzy zaglądają na stację. Diesel na przestrzeni tygodnia podrożał o 12 groszy na litrze, a benzyna o 10 groszy. Wątpliwym pocieszeniem może być fakt, że rok temu tankowaliśmy jeszcze drożej.

Zwyżki na rynku międzynarodowym dały silne podstawy skokowi cen w polskim hurcie. A stąd wzięły się spodziewane przez nas znaczące zmiany wzrostowe. Czy będą one mieć ciąg dalszy? Niestety - w tej dziedzinie trudno liczyć na przyjemną niespodziankę.

 
Rafinerie na mniejszym plusie

Ostatnie notowania cenników hurtowych na rynku polskim nie rosły tak znacząco jak tydzień wcześiej, jednak zwyżki były zauważalne. O niemal 40 zł w minionym tygodniu podrożał metr sześc. benzyny 98-oktanowej, który kosztował w piątek 3955 zł. W cenie Pb95 zwyżka jest znacznie mniejsza i wyniosła około 4 zł, a cena paliwa lokuje się na poziomie 3753 zł/m sześc. Szesnastozłotowa zwyżka dotyczy natomiast cen oleju napędowego - jego piątkowy koszt zakupu to 3697,4 zł/m sześc.
 
Skok za nami - skok przed nami
To nie żart, na Prima Aprilis: ceny detaliczne ulegną dalszym podwyżkom. W okresie między 2 i 8 kwietnia benzyna Pb98 może być najczęściej notowana w przedziale cenowym 4,98-5,10zł/l, a najpopularniejsza benzyna Pb95 4,69-4,80 zł/l. W przypadku oleju napędowego oczekujemy utrzymywania się cen z zakresu  4,60-4,72 zł/l. W cenach autogazu skok będzie zapewne mniejszy, a jego ceny średnie wynieść mogą 2,03-2,09.


Zobacz komentarz wideo


 


Zwyżka na rynku naftowym wyhamowała

W minionym tygodniu notowania ropy Brent ustabilizowały się na wysokim poziomie, utrzymując się w okolicach poziomu 70 dolarów. W czwartek, na zamknięciu ostatniej przedświątecznej sesji, ropa w wygasających kontraktach na majowe dostawy kosztowała 70,27 USD. Najaktywniej handlowany kontrakt na czerwcowe dostawy surowca zamknął miesiąc na poziomie 69,34 USD.

W ostatnich dniach wzrost na rynku naftowym wyhamował. Przyczyniły się do tego m.in. informacje o wzroście zapasów i wydobycia ropy w USA. Wsparciem dla wysokich cen surowca cały czas jest jednak napięcie polityczne na Bliskim Wschodzie oraz spekulacje na temat możliwego wycofania się Stanów Zjednoczonych z porozumienia atomowego z Iranem. Pojawiły się nawet plotki, że decyzja w tej sprawie już zapadła i Amerykanie mają wycofać się z przyjętych ustaleń w maju tego roku.

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Dwie strategie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – ochrony bioróżnorodności ...

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę