Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

e-petrol.pl: droższe wyjazdy

3 kwietnia 2018
e-petrol.pl: droższe wyjazdy
Ostatnie zmiany na rynku detalicznym mogły przyprawić o zawrót głowy tych kierowców, którzy zaglądają na stację. Diesel na przestrzeni tygodnia podrożał o 12 groszy na litrze, a benzyna o 10 groszy. Wątpliwym pocieszeniem może być fakt, że rok temu tankowaliśmy jeszcze drożej.

Zwyżki na rynku międzynarodowym dały silne podstawy skokowi cen w polskim hurcie. A stąd wzięły się spodziewane przez nas znaczące zmiany wzrostowe. Czy będą one mieć ciąg dalszy? Niestety - w tej dziedzinie trudno liczyć na przyjemną niespodziankę.

 
Rafinerie na mniejszym plusie

Ostatnie notowania cenników hurtowych na rynku polskim nie rosły tak znacząco jak tydzień wcześiej, jednak zwyżki były zauważalne. O niemal 40 zł w minionym tygodniu podrożał metr sześc. benzyny 98-oktanowej, który kosztował w piątek 3955 zł. W cenie Pb95 zwyżka jest znacznie mniejsza i wyniosła około 4 zł, a cena paliwa lokuje się na poziomie 3753 zł/m sześc. Szesnastozłotowa zwyżka dotyczy natomiast cen oleju napędowego - jego piątkowy koszt zakupu to 3697,4 zł/m sześc.
 
Skok za nami - skok przed nami
To nie żart, na Prima Aprilis: ceny detaliczne ulegną dalszym podwyżkom. W okresie między 2 i 8 kwietnia benzyna Pb98 może być najczęściej notowana w przedziale cenowym 4,98-5,10zł/l, a najpopularniejsza benzyna Pb95 4,69-4,80 zł/l. W przypadku oleju napędowego oczekujemy utrzymywania się cen z zakresu  4,60-4,72 zł/l. W cenach autogazu skok będzie zapewne mniejszy, a jego ceny średnie wynieść mogą 2,03-2,09.


Zobacz komentarz wideo


 


Zwyżka na rynku naftowym wyhamowała

W minionym tygodniu notowania ropy Brent ustabilizowały się na wysokim poziomie, utrzymując się w okolicach poziomu 70 dolarów. W czwartek, na zamknięciu ostatniej przedświątecznej sesji, ropa w wygasających kontraktach na majowe dostawy kosztowała 70,27 USD. Najaktywniej handlowany kontrakt na czerwcowe dostawy surowca zamknął miesiąc na poziomie 69,34 USD.

W ostatnich dniach wzrost na rynku naftowym wyhamował. Przyczyniły się do tego m.in. informacje o wzroście zapasów i wydobycia ropy w USA. Wsparciem dla wysokich cen surowca cały czas jest jednak napięcie polityczne na Bliskim Wschodzie oraz spekulacje na temat możliwego wycofania się Stanów Zjednoczonych z porozumienia atomowego z Iranem. Pojawiły się nawet plotki, że decyzja w tej sprawie już zapadła i Amerykanie mają wycofać się z przyjętych ustaleń w maju tego roku.

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podcza...

Firma Tyson Foods Inc. negocjuje w Pekinie za zniesieniem „banu” eksportowego dl...

Temat GMO wciąż budzi wiele obaw ze strony konsumentów. Coraz więcej osób zwraca...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę