Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

e-petrol.pl: jakie ceny paliw w czasie świąt?

21 grudnia 2020
e-petrol.pl: jakie ceny paliw w czasie świąt?
Tegoroczne Boże Narodzenie będzie się różnić od poprzednich – także wskutek rzadszych wyjazdów i, co za tym idzie, mniejszej dynamiki sprzedaży paliw. Spodziewać się jednak można pewnej korekty zwyżkowej w cenach – zwłaszcza oleju napędowego.

Zmiana w górę będzie mieć swoje uzasadnienie przede wszystkim w optymizmie związanym z sytuacją na rynku globalnym. Szczepionki mogące pomóc zwalczyć pandemię COVID-19 są w tej chwili mocnym impulsem dla zwyżek i zapewne do końca roku pozostaną nim, podobnie jak amerykański program pomocy dla gospodarki dotkniętej kryzysem.
 
Benzyna w hurcie niemal bez zmian
 
Na przestrzeni minionego tygodnia hurtowa cena benzyny 95-oktanowej wzrosła zaledwie o 8 zł/m sześc. i w piątek wynosiła 3428,60 zł. W przypadku cen benzyny Pb98 zmiana również jest niewielka (7,6 zł) i wyniosła 3562,70 zł/m sześc. W cenach oleju napędowego ruch w górę jest wyraźniejszy i wynosi 37 zł/m sześc., a średnia cena tego paliwa w miniony piątek to 3568,60 zł/m sześc. W cenach oleju opałowego pojawiła się 20-złotowa podwyżka, co powoduje, że paliwo to kosztowało  18. grudnia średnio 2244,60 zł/m sześc.
 
Jakie prognozy dla detalu?
 
W okresie między 21 i 27 grudnia 2020 spodziewamy się, że benzyna bezołowiowa 98 kosztować będzie 4,77-4,88 zł/l, a dla najpopularniejszego paliwa dla aut osobowych - Pb95 – ceny ulokują się w widełkach 4,45-4,56 zł/l. Wyraźniejsza perspektywa wzrostowa dotyczy natomiast oleju napędowego, który może kosztować w tym tygodniu 4,43-4,54 zł/l. W przypadku autogazu przewidujemy ulokowanie się cen w przedziale 2,11-2,17 zł/l.
 


Posłuchaj materiału audio

 
 
Ropa naftowa najdroższa od 9 miesięcy
 
Wzrostowy trend obserwowany na rynku naftowym od początku listopada był kontynuowany także w ostatnich dniach. W minionym tygodniu na londyńskiej giełdzie ropa każdą sesję kończyła na plusie i w czwartek ustanowiła nowe ponad 9-miesięczne maksima na poziomie 51,50 USD. W piątkowe przedpołudnie cena surowca w Londynie utrzymywała się powyżej 51 dolarów.
 
Inwestorzy z nadzieją patrzą w przyszłość i wierzą w to, że szczepienia pomogą powstrzymać pandemię koronawirusa. Stany Zjednoczone są kolejnym krajem po Wielkiej Brytanii, który rozpoczął program szczepień. Jeszcze w tym roku taka akcja ma ruszyć w Europie. Jest realna szansa na to, że w 2021 r. ograniczenia mobilności przestaną obowiązywać, co pozytywnie przełoży się na popyt na paliwa.
 

W ostatnich dniach wsparciem dla wyższych cen ropy były też spekulacje na temat możliwego w najbliższym czasie w USA politycznego porozumienia dotyczącego pakietu stymulującego gospodarkę o wartości 900 mld dolarów. Jeśli zostanie on przyjęty, to z pewnością pomoże w odbudowie zapotrzebowania na produkty naftowe.

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...

Zapraszamy do udziału w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę