e-petrol.pl: kierowcy powinni przygotować się na większe wydatki na stacjach

23 listopada 2020
e-petrol.pl: kierowcy powinni przygotować się na większe wydatki na stacjach
Trzeci tydzień listopada przyniósł kolejne, ale niewielkie zmiany cen na krajowych stacjach paliw. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 2 grosze na litrze, a diesel tylko o grosz, możliwe jednak, że niedawne zmiany cen paliw w rafineriach przełożą się na podwyżki cen na stacjach tankowania.

Ze środowego notowania e-petrol.pl dotyczącego cen detalicznych paliw na stacjach wynika, że oba gatunki paliw podstawowych podrożały, ale wzrost był niewielki i ostatecznie za benzynę w Polsce płaciło się średnio 4,39 zł, diesel był tańszy o równe 10 groszy i kosztował przeciętnie 4,29 zł. Wciąż w dobrej cenie kierowcy mogą tankować autogaz, który kosztuje średnio na stacjach 2,09 zł.
 
W rafineriach diesel wyraźnie droższy od benzyny
 
W minionym tygodniu nasze krajowe rafinerie nie wprowadzały radykalnych zmian do swoich cenników i w ujęciu tydzień do tygodnia korekta w cenach była niewielka. Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95 jest dziś w sprzedaży hurtowej tańsza o 0,29 proc., czyli niespełna 10 zł netto/1000 l w porównaniu z ceną sprzed tygodnia. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje 3319,40 zł netto. W tym samym okresie olej napędowy w rafineriach o niemal identyczną wielkość podrożał i kosztuje przeciętnie 3363,40 – tym samym powiększyła się różnica dzieląca w sprzedaży rafineryjnej oba gatunki paliw do 44 zł na korzyść benzyny.
 
Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w najbliższą sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą jedynie niewielkie obniżki do swoich cenników hurtowych. Takie decyzje rafinerii nie będą jednak oznaczały, że ceny zarówno benzyny, jak i diesla na stacjach będą się stabilizować, bowiem na stacje nie dotarły jeszcze podwyżki hurtowe z ubiegłego tygodnia.
 


Zobacz materiał wideo

 


W sprzedaży detalicznej paliw możliwe wzrosty
 
W najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 średnio powinniśmy tankować po 4,35-4,45 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 4,28-4,39 zł/l. Tankujący autogaz od kilku tygodni na pylonach stacji paliw zauważają jedynie groszowe korekty. Z analiz e-petrol.pl wynika, że w bieżącym tygodniu paliwo to może utrzymać swoją cenę lub lekko podrożeć – w tym tygodniu średnio za litr gazu będzie się płacić 2,08-2,14 zł.

OPEC+ nie podjął decyzji

W początkach ubiegłego tygodnia wydarzeniem o największym medialnym zainteresowaniu na rynku naftowym było posiedzenie ministerialnej komisji OPEC+. Miała ona możliwość zarekomendowania wstrzymania zaplanowanego na styczeń złagodzenia ograniczeń produkcyjnych. Gdyby do tego doszło, utrzymanie limitów wydobycia na obowiązującym poziomie na początku przyszłego roku pomogłoby zapewne w powstrzymaniu spadku cen wynikającym z osłabionego przez pandemię popytu, a także np. przez wracającą powoli na rynki produkcję z Libii. Jak się okazało, decyzji w tej sprawie nie podjęto, a ostateczny wynik prac i negocjacji nad tym tematem poznamy na spotkaniu 30 listopada i 1 grudnia. W nerwowej atmosferze pojawiają się w tym momencie plotki, że w obliczu trudnych stosunków z Arabią Saudyjską i Rosją Zjednoczone Emiraty Arabskie rozważają opuszczenie sojuszu OPEC +, który ogranicza poważnie ich potencjał eksportowy. 
 
W obliczu zagrożenia dalszym rozwojem pandemii i kolejnymi problemami gospodarczymi, jakie może ona nastręczać, trudno oczekiwać istotnego odbicia cen w górę. Co się tyczy głównej gospodarki globu, w przypadku zapasów w USA w minionym tygodniu prognozowano zwyżkę o 1,95 mln baryłek dla ropy, jednak w wynikach wyniosła ona 0,77 mln bbl. Rynek amerykański po wyborach może wrócić do tematu pakietu pomocowego zw. z COVID-19. Taka zmiana „punktów ciężkości” może stanowić o pewnym pobudzeniu popytu na paliwa w USA, o ile wreszcie dojdzie do skutku.
 
 

Gabriela Kozan, Jakub Bogucki, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę