e-petrol.pl: podwyżki na stacjach wyhamowały

13 maja 2019
e-petrol.pl: podwyżki na stacjach wyhamowały
Problemy z dostawami rosyjskiej ropy do rafinerii w Polsce nie mają na razie przełożenia na pylony stacji paliw. Obserwowane w ostatnich tygodniach wyraźne podwyżki cen paliw w sprzedaży detalicznej w końcu wyhamowały, a kierowcy tankujący olej napędowy, pierwszy raz od lutego tego roku, mogą nawet cieszyć się spadkiem cen diesla.

Do zahamowania wzrostu cen paliw na stacjach przyczyniają się niższe ceny ropy naftowej na światowych giełdach oraz spadające niemal do zera marże operatorów detalicznego rynku paliw.
 
Początek maja pod znakiem obniżek w rafineriach
 
Krajowi producenci w ostatnich dniach obniżali ceny dla hurtowych odbiorców paliw. Metr sześcienny oleju napędowego był w piatek wyceniany średnio na 4159 PLN i kosztował o 38 złotych mniej niż na koniec kwietnia.  Benzyna bezołowiowa 95 w tym samym okresie potaniała o 56,80 PLN i aktualnie metr sześcienny tego paliwa jest przez producentów wyceniany na 4172 PLN.
 
Olej napędowy w końcu tanieje, benzyna ciągle w górę
 
W minionym tygodniu na stacjach zanotowaliśmy spadek średnich cen oleju napędowego i LPG. Diesel potaniał o grosz i litr tego paliwa kosztował w piatek średnio 5,18 PLN. Tankowanie LPG, po dwugroszowej obniżce, to na stacjach w Polsce średnio wydatek rzędu 2,21 PLN/l. Powodów do radości nie mieli za to właściciele samochodów z silnikiem benzynowym, bo 95-oktanowa odmiana tego popularnego paliwa drożała 10. tydzień z rzędu i kosztowała w ubiegły piatek  5,21 PLN/l, czyli o grosz więcej niż w trakcie majowego weekendu.
 
Najbliższe dni powinny przynieść stabilizację cen paliw na stacjach. Możliwe, że przerwania zwyżkowej serii, trwającej od lutego, doczekają się w końcu także kierowy tankujący 95-oktanową benzynę, ale skala obniżki na pewno nie będzie duża. Nie pozwalają na to bardzo niskie marże ze sprzedaży paliw. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe na obecny tydzień dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 5,18-5,29 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,15-5,25 PLN/l i 2,17-2,23 PLN/l dla autogazu.
 

Zobacz komentarz wideo

 

Donald Trump znowu "uderza"
 
Sankcje wobec rynku chińskiego wprowadzone decyzją amerykańskiego prezydenta są chwilowym szokiem dla światowego handlu. Wprawdzie już od jakiegoś czasu prezydent USA wysuwał podobne groźby pod adresem Pekinu, jednak wdrożenie ich w momencie trwania dwustronnych negocjacji w Waszyngtonie może z pewnością stanowić sporą niespodziankę, która nie pozostanie bez wpływu na rynki. W kontekście relacji amerykańsko-chińskich warto przypomnieć statystykę mówiącą, że w kwietniu władze Państwa Środka zaimportowały rekordową ilość surowca pochodzącego z Iranu w związku z amerykańskimi sankcjami – już w marcu były one najwyższe od sześciu miesięcy. 
 
"Czynnik chiński" może oddziaływać na ceny ropy, jednak nadal na giełdzie londyńskiej mamy do czynienia z poziomem bliskim 70 USD, a wśród przyczyn tego stanu rzeczy nadal wskazywać trzeba na sankcje względem Iranu i Wenezueli, a także na politykę OPEC. Pewną korektą nastrojów może być zaplanowane na 19 maja spotkanie komitetu ministrów OPEC. Jego celem będą rekomendacje przed czerwcowym spotkaniem organizacji, podczas którego zapaść mogą decyzje o podwyższeniu limitów produkcyjnych, które mogłyby obniżyć ceny surowca.
 
 
 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Europejski Zielony Ład, którego plan został przedstawiony przez Komisję Europejs...

Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 w Centrum G2A ...

W dniach 17-18 lutego 2020 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie K...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę