A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

e-petrol prognozuje skok cen paliw

10 października 2022
e-petrol prognozuje skok cen paliw

W zeszłym tygodniu ceny paliw w hurcie wyraźnie wzrosły – to niestety złe rokowanie dla zmian, które zobaczymy na stacjach w kolejnych dniach.

Gwałtowne podwyżki na rynku międzynarodowym działają bardzo odczuwalnie na sytuację w Polsce – skokowe zmiany można wiązać m.in. z decyzją OPEC o zmniejszeniu produkcji w kolejnym miesiącu. W najbliższym czasie niestety o spadkach cen na pylonach stacji paliw trudno mówić.

Diesel wyrywa się w górę

Cenniki rafineryjne w ostatnich kliku dniach notowały dynamiczne skoki – w porównaniu z cenami z minionej soboty olej napędowy podrożał o 404 zł do poziomu 7381 zł na metrze sześc.

 

 

Jeśli chodzi o olej opałowy, wyskok w górę wynosi w tym samym okresie 360 zł na metrze sześc. Paliwo to kosztuje dzisiaj 6055 zł. Jeśli chodzi o hurtowe ceny benzyn, są one wyższe od poziomów z ostatniego weekendu o blisko 100 zł – benzyna bezołowiowa 95-oktanowa kosztuje 6192 zł/m sześć. W przypadku Pb98 średnia cena tego paliwa dzisiaj to 6520 zł/m sześc.

Do jakich poziomów dojdą ceny stacyjne

Naturalną konsekwencją tak dużych zmian w hurcie będzie wystrzał w górę cen na polskich stacjach.

 

 

Jeśli chodzi o benzynę 95 oktanową, spodziewamy się, że jej cena wyniesie 6,50-6,63 zł/l. Nieco mniej dotkliwie odczuwalna będzie zmiana w przypadku benzyny 98, na której marża jest nieco lepsza - spodziewamy się, że cena ulokuje się w przedziale 7,21-7,34 zł/l.

 

 

Dla diesla zmiana w górę będzie zdecydowanie bardziej odczuwalna – ceny tego paliwa sięgać mogą w okresie między 10 i 16 października przedziału 7,51-7,67 zł/l. Jedynie w przypadku autogazu możemy mówić o względnym spokoju – ceny tego paliwa mogą drożeć jedynie minimalnie do poziomu 3,08-3,17 zł/.


Ropa naftowa drożeje po zaskoczeniu ze strony OPEC+

Każdą kolejną sesję w tym tygodniu notowania ropy na giełdzie w Londynie kończą na wyższym poziomie. Najmniej za baryłkę ropy Brent płacono w poniedziałkowy poranek, kiedy można było ją jeszcze kupić za niecałe 88 dolarów. W piątkowe przedpołudnie trzeba już za nią zapłacić blisko 95 dolarów.

Motorem napędowym wzrostu cen, jaki notowaliśmy w tym tygodniu na rynku naftowym, była zmiana polityki wydobycia przez OPEC+. Spotkanie producenckiej grupy odbyło się w środę, ale już na początku tygodnia pojawiły się spekulacje na temat możliwego cięcia limitów produkcji, które miało sięgnąć nawet miliona baryłek dziennie. Te spekulacje napędzały wzrost cen surowca już od poniedziałku, a ostateczne rozstrzygnięcia, które zapadły na spotkaniu OPEC+ w Wiedniu, dały kolejny impuls do wzrostów.

Producenci surowca zdecydowali się zmniejszyć obowiązujące limity wydobycia aż o 2 mln baryłek w okresie od listopada do końca grudnia 2023 r. Co prawda członkowie OPEC+ od dłuższego czasu i tak nie są w stanie wypełnić swoich produkcyjnych celów i faktyczny spadek podaży ropy będzie mniejszy - według saudyjskiego ministra ds. energii wyniesie od 1 miliona do 1,1 mln baryłek, ale ten ubytek skomplikuje i tak trudną sytuację z zaopatrzeniem rynku w surowiec i utrudni zachodnim gospodarkom walkę z inflacją.

Środowa decyzja OPEC+ jest nawet określana jako wypowiedzenie wojny Zachodowi i w Stanach Zjednoczonych już pojawiają się głosy mówiące o potrzebie przyspieszenia prac nad zmianą prawa antymonopolowego, która pozbawi immunitetu państwowe spółki z krajów należących do kartelu naftowego i da możliwość prokuratorowi generalnemu pozwania ich przed federalnym sądem w USA.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 3-9 października 2022:

Środa
• Wielka Brytania – PKB
• USA – inflacja producencka
• USA – protokół z posiedzenia Fed

Czwartek
• Niemcy – inflacja konsumencka
• USA - inflacja konsumencka
• USA – tygodniowa zmiana zapasów ropy i paliw

Piątek
• Chiny – bilans handlu zagranicznego
• Polska – inflacja konsumencka
• USA – sprzedaż detaliczna


POWIĄZANE

Lato. Oczekiwana i ulubiona przez większość ludzi pora urlopów, wyjazdów na łono...

Firma INNVIGO, która przez 8 lat zdobyła znaczącą pozycję na polskim rynku środk...

Gobarto Hodowca zorganizowało lot balonem dla laureatów nagrody specjalnej w ram...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę