e-petrol.pl: tydzień bez zmiany na stacjach

5 października 2020
e-petrol.pl: tydzień bez zmiany na stacjach
Ostatnie dni były czasem spokoju na stacjach, ale wkrótce taka sytuacja może ulec pewnej korekcie zwyżkowej. Zmiana jednak nie powinna być bardzo odczuwalna dla kierowców.

Nastroje na rynkach międzynarodowych w dużej mierze zdominowane są problemami związanymi z pandemią koronawirusa, która ciągnie w dół ceny na rynkach, jednak na rynku polskim stacyjnicy zarabiają według naszych szacunków marżowych nieco więcej, niż w ostatnim miesiącu wakacji.

Marże lepsze niż w sierpniu

We wrześniu średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wyniosła, wg analizy e-petrol.pl, 4,46 zł, a litr diesla średnio w kraju był sprzedawany po 4,38 zł.

Marża detaliczna na litrze benzyny 95 wynosiła we wrześniu 2020 r. średnio 17 groszy i była wyższa o 5 groszy na litrze niż w sierpniu. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym marża była wyższa o 8 groszy.

W przypadku oleju napędowego średnia marża wzrosła z 16 gr w sierpniu do średnio 30 groszy we wrześniu, a w porównaniu do roku ubiegłego była ona wyższa o 33 gr – dla przypomnienia we wrześniu 2019 r. marża detaliczna na dieslu była ujemna i wyniosła średnio -0,3 gr.

Dla autogazu, którego cena we wrześniu na stacjach była stała i wynosiła 1,99 zł, marża detaliczna kształtowała się na poziomie 13 gr/l. W przypadku tego paliwa marża jest bardzo stabilna i wynosi około 13-15 gr/l.

Jakie prognozy cen na najbliższe dni?

W okresie między 5 i 11 października 2020 spodziewamy się, że średnia cena benzyny Pb98 wynosić może 4,74-4,85 zł/l, a w przypadku benzyny 95-oktanowej średnia powinna wynosić 4,42-4,53 zł/l. W przypadku oleju napędowego zmiana także może być nieznacznie zwyżkowa i ceny mogą sięgać tym samym poziomu 4,34-4,44 zł/l. Zmiany na plus mogą dotyczyć także autogazu, który zapewne kosztować będzie w bieżącym tygodniu 1,99-2,07 zł/l.


Cena ropy poniżej 40 dolarów


Pierwsze dni października na rynku naftowym przynoszą wyraźną obniżkę notowań surowca. Baryłka ropy Brent, która poniedziałkową sesję (28. września) kończyła powyżej 42 dolarów, w miniony piatek (2. pazdziernika)  kosztowała niecałe 40 dolarów i jej cena była coraz bliżej kilkumiesięcznych minimów z pierwszej połowy września. Źródłem przeceny, obserwowanej pod koniec ubiegłego tygodnia na rynku naftowym, były informacje o wzroście wydobycia w ramach OPEC i obawy związane z wpływem na popyt na paliwa nowych obostrzeń wprowadzanych w ramach walki z pandemią koronawirusa.

Produkcja w krajach należących do producenckiego kartelu rośnie od 3 miesięcy i we wrześniu członkowie OPEC eksportowali dziennie średnio 18,2 mln baryłek wobec 17,53 mln baryłek w sierpniu. Nawet jeśli ten wzrost w ostatnim czasie dotyczy Libii i Iranu, czyli krajów, które są wyłączone z porozumienia w sprawie cięć wydobycia, to dodatkowe baryłki ciążą notowaniom ropy.

Problemem cały czas jest słabość popytu, który nie odbudował się do poziomów sprzed pandemii, a nowe obostrzenia, jak choćby ograniczenia w zakresie poruszania się w Izraelu czy Madrycie pokazują, że jesienna fala zachorowań na COVID-19 może dodatkowo ograniczyć zapotrzebowania na paliwa.

 

Gabriela Kozan, dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę