dnikukurydzy_210818

e-petrol.pl: zwyżki rozszalały się na dobre

21 maja 2018
e-petrol.pl: zwyżki rozszalały się na dobre
Ruch cen w górę, który opisaliśmy w naszym środowym komentarzu będzie miał z pewnością dalszy ciąg. Do pięciu złotych będziemy z pewnością musieli się przyzwyczaić – przynajmniej na kilka miesięcy.

W ostatnich dniach tempo zwyżek  jest dynamiczne, a stacje przenosić je będą zapewne równie szybko – wszystko to dzieje się za sprawą trudnej sytuacji na rynku międzynarodowym.

Ciągle na plus

Zmiany cen hurtowych na rynku polskim są skokowe - w porównaniu z okresem sprzed tygodnia benzyna 98-oktanowa była droższa o 96 zł na metrze sześc. i w miniony piątek kosztowała 4374 zł/m sześc. Benzyna Pb95 podrożała od soboty (tydzień wcześniej) blisko 79 zł na metrze sześc. Jej piątkowa cena to 4100 zł. W cenach diesla także mamy zmianę na poziomie ponad 77 zł - piątkowa cena ON to 4080 zł/m sześc. Trzycyfrową podwyżkę mamy natomiast w cenach hurtowych oleju opałowego, który kosztował 2833 zł/m sześc. - o 115 zł więcej niż w weekend, tydzień wcześniej.

Prognozy nie wyglądają miło dla kierowców

W okresie między 21 i 27 maja 2018 spodziewamy się dalszego ruchu zwyżkowego. Dla benzyny 98-oktanowej przewidujemy ceny z przedziału 5,35-5,47 zł/l, a dla najpopularniejszej benzyny 95-oktanowej ceny ulokują się między 5,02 i 5,15 zł/l. Olej napędowy kosztować może 4,99-5,10 zł/l. Również autogaz nie wyłamie się z podwyżkowego trendu i w tym tygodniu kosztować może 2,13-2,20 zł/l.

 
Zobacz komentarz wideo


Ropa naftowa ciągle drożeje

Kolejny tydzień maja przynosi wyraźny wzrost cen surowca na giełdach naftowych. W trakcie czwartkowej sesji, pierwszy raz od 2014 roku, baryłka ropy Brent kosztowała ponad 80 dolarów. Od początku miesiąca jej notowania rosną niemal nieprzerwanie i w tym okresie zyskały już na wartości ponad 10 dolarów. W piątkowe przedpołudnie cena ropy w Londynie utrzymywała się nieznacznie poniżej 80 dolarów.

Spadające zapasy ropy naftowej i paliw w USA w połączeniu z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy, która może stać się punktem zapalnym dla całego Bliskiego Wschodu, dostarczyły w minionym tygodniu argumentów za kontynuacją zwyżki na rynku naftowym.

Na razie nic nie zapowiada tego, aby wzrostowa tendencja miała się odwrócić. Za drogą ropą przemawiają ograniczenia w podaży surowca, związane m.in. z zapaścią gospodarczą Wenezueli czy porozumieniem OPEC. Do tego dochodzi ryzyko związane z decyzją USA w sprawie sankcji na Iran. Jednym czynnikiem ograniczającym aktualnie przestrzeń do dalszych wzrostów jest rosnące systematycznie wydobycie w USA.

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę