e-petrol.pl: zwyżki rozszalały się na dobre

21 maja 2018
e-petrol.pl: zwyżki rozszalały się na dobre
Ruch cen w górę, który opisaliśmy w naszym środowym komentarzu będzie miał z pewnością dalszy ciąg. Do pięciu złotych będziemy z pewnością musieli się przyzwyczaić – przynajmniej na kilka miesięcy.

W ostatnich dniach tempo zwyżek  jest dynamiczne, a stacje przenosić je będą zapewne równie szybko – wszystko to dzieje się za sprawą trudnej sytuacji na rynku międzynarodowym.

Ciągle na plus

Zmiany cen hurtowych na rynku polskim są skokowe - w porównaniu z okresem sprzed tygodnia benzyna 98-oktanowa była droższa o 96 zł na metrze sześc. i w miniony piątek kosztowała 4374 zł/m sześc. Benzyna Pb95 podrożała od soboty (tydzień wcześniej) blisko 79 zł na metrze sześc. Jej piątkowa cena to 4100 zł. W cenach diesla także mamy zmianę na poziomie ponad 77 zł - piątkowa cena ON to 4080 zł/m sześc. Trzycyfrową podwyżkę mamy natomiast w cenach hurtowych oleju opałowego, który kosztował 2833 zł/m sześc. - o 115 zł więcej niż w weekend, tydzień wcześniej.

Prognozy nie wyglądają miło dla kierowców

W okresie między 21 i 27 maja 2018 spodziewamy się dalszego ruchu zwyżkowego. Dla benzyny 98-oktanowej przewidujemy ceny z przedziału 5,35-5,47 zł/l, a dla najpopularniejszej benzyny 95-oktanowej ceny ulokują się między 5,02 i 5,15 zł/l. Olej napędowy kosztować może 4,99-5,10 zł/l. Również autogaz nie wyłamie się z podwyżkowego trendu i w tym tygodniu kosztować może 2,13-2,20 zł/l.

 
Zobacz komentarz wideo


Ropa naftowa ciągle drożeje

Kolejny tydzień maja przynosi wyraźny wzrost cen surowca na giełdach naftowych. W trakcie czwartkowej sesji, pierwszy raz od 2014 roku, baryłka ropy Brent kosztowała ponad 80 dolarów. Od początku miesiąca jej notowania rosną niemal nieprzerwanie i w tym okresie zyskały już na wartości ponad 10 dolarów. W piątkowe przedpołudnie cena ropy w Londynie utrzymywała się nieznacznie poniżej 80 dolarów.

Spadające zapasy ropy naftowej i paliw w USA w połączeniu z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy, która może stać się punktem zapalnym dla całego Bliskiego Wschodu, dostarczyły w minionym tygodniu argumentów za kontynuacją zwyżki na rynku naftowym.

Na razie nic nie zapowiada tego, aby wzrostowa tendencja miała się odwrócić. Za drogą ropą przemawiają ograniczenia w podaży surowca, związane m.in. z zapaścią gospodarczą Wenezueli czy porozumieniem OPEC. Do tego dochodzi ryzyko związane z decyzją USA w sprawie sankcji na Iran. Jednym czynnikiem ograniczającym aktualnie przestrzeń do dalszych wzrostów jest rosnące systematycznie wydobycie w USA.

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Już od najbliższej środy, 3 czerwca, rusza nabór wniosków o premie dla młodych r...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, w towarzystwie podsek...

W Europie produkuje się dwie z trzech butelek oliwy z oliwek spożywanej na całym...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę