EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Epidemia Salmonelli w USA-zakażone kiełki lucerny

3 stycznia 2023
Epidemia Salmonelli w USA-zakażone kiełki lucerny

(grudzień 2022 r.) Nie jedz, nie sprzedawaj ani nie podawaj wycofanej marki Sun Sprouts Lucerna Sprouts. Dochodzenie FDA trwa.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wraz z Centrami Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz partnerami stanowymi i lokalnymi bada wielostanową epidemię zakażeń Salmonellą Typhimurium. Śledztwo FDA jest w toku, ale zidentyfikowano kiełki lucerny marki Sun Sprouts uprawiane przez CW Sprouts Inc., prowadzącą działalność jako (DBA) SunSprout Enterprises z Fremont, NE, jako prawdopodobne źródło chorób podczas tej epidemii.

Na podstawie informacji epidemiologicznych dostarczonych przez CDC wraz z wywiadami przeprowadzonymi przez stanowych i lokalnych urzędników ds. zdrowia publicznego, osoby zidentyfikowane w tej epidemii zgłosiły spożywanie kiełków lucerny przed wystąpieniem choroby, w lokalnych restauracjach lub w domach po zakupie w lokalnym sklepie spożywczym sklepy.

Wstępne dowody wskazują, że restauracje i sklepy spożywcze zidentyfikowane podczas tej epidemii otrzymały kiełki lucerny od SunSprout Enterprises. Ponadto dwie osoby zidentyfikowane podczas tej epidemii potwierdziły, że kupiły kiełki lucerny marki Sun Sprouts w lokalnym sklepie spożywczym. Sekwencjonowanie całego genomu(WGS) przeprowadzone na próbkach klinicznych pobranych od chorych osób zidentyfikowało 15 izolatów pasujących do szczepu epidemii: OK (1), NE (8) i SD (6). WGS dla dodatkowych izolatów klinicznych wciąż oczekuje na sekwencjonowanie.

W dniu 29 grudnia 2022 r. firma SunSprout Enterprises zainicjowała dobrowolne wycofanie dwóch partii (nr 4211 i 5211) surowych kiełków lucerny ze względu na potencjalne zanieczyszczenie Salmonellą .

Tego samego dnia SunSprout Enterprises rozszerzyło swoje dobrowolne wycofanie o dwie dodatkowe partie (nr 3212 i 4212) surowych kiełków lucerny. Surowe kiełki lucerny ze wszystkich wycofanych partii (nr 4211, 5211, 3212 i 4212) są pakowane w 4-uncjowe muszle i 2,5-funtowe opakowania z datą przydatności do sprzedaży między 12.10.2022 a 1.07.2023.

Trwa dochodzenie w celu ustalenia źródła zanieczyszczenia i tego, czy dodatkowe produkty są powiązane z chorobami. FDA zaktualizuje ten poradnik, jeśli dostępne będą dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa konsumentów.

Rekomendacje
Porady dla konsumentów, restauracji i sprzedawców detalicznych : Konsumenci, restauracje i sprzedawcy detaliczni nie powinni jeść, sprzedawać ani podawać wycofanych kiełków lucerny marki Sun Sprouts.

Konsumenci, restauracje i sprzedawcy detaliczni powinni sprawdzić swoje lodówki pod kątem wycofanych kiełków lucerny marki Sun Sprouts z terminem przydatności do spożycia w okresie od 12.10.2022 do 1.07.2023. Jeśli kupiłeś lub wykorzystałeś wycofane kiełki lucerny, powinieneś zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia i odkażania wszelkich powierzchni, które mogły mieć kontakt z tymi produktami, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego.

Jeśli ty lub ktoś z twojego gospodarstwa domowego zjadł kiełki lucerny Sun Sprouts i masz objawy salmonellozy, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Dostawcy i dystrybutorzy : Dostawcy, dystrybutorzy i inne osoby w łańcuchu dostaw nie powinni używać, wysyłać ani sprzedawać wycofanych kiełków lucerny uprawianych przez SunSprout Enterprises. Jeśli doszło do potencjalnego zanieczyszczenia krzyżowego lub zmieszania wycofanych kiełków lucerny z produktami z innych źródeł, dostawcy i dystrybutorzy nie powinni używać żadnych zmieszanych i potencjalnie zanieczyszczonych krzyżowo produktów oraz powinni zachować szczególną czujność podczas czyszczenia wszelkich powierzchni i obszarów magazynowania, które mogły do kontaktu z wycofanymi kiełkami lucerny.

 

 

 

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Uwaga na lukę: luka w finansowaniu handlu światowego wynosząca 30 bln USD w opin...

Jak obecny poziom stóp procentowych i poziom PKB przekłada się na rynek leasingu...

Komisja Europejska opublikowała wczoraj dwa komunikaty z okazji 30 rocznicy pows...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę