EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Europejski jednolity rynek kończy 30 lat

4 stycznia 2023
Europejski jednolity rynek kończy 30 lat

Jednolity Rynek powstał 1 stycznia 1993 r. Nastąpił po podpisaniu Traktatu z Maastricht 7 lutego 1992 r. Początkowo Jednolity Rynek tworzyło 12 krajów UE: Belgia, Dania, Niemcy, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Luksemburg, Holandia, Portugalia i Wielka Brytania. Obecnie jednolity rynek obejmuje 27 państw członkowskich oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię, a Szwajcaria ma częściowy dostęp.

I to właśnie w tym 2023 roku Unia Europejska świętuje 30. rocznicę powstania jednolitego rynku – jednego z największych osiągnięć integracji europejskiej i jednego z jej głównych motorów. Ustanowiony 1 stycznia 1993 r. jednolity rynek europejski umożliwia swobodny przepływ towarów, usług, osób i kapitału w całej UE, ułatwiając ludziom życie i otwierając nowe możliwości dla przedsiębiorstw.

W ciągu 30 lat jednolity rynek doprowadził do bezprecedensowej integracji rynków między gospodarkami państw członkowskich, stanowiąc siłę napędową wzrostu i konkurencyjności oraz wspierając potęgę gospodarczą i polityczną Europy na poziomie światowym. Odegrał również kluczową rolę w przyspieszeniu rozwoju gospodarczego nowych państw członkowskich, które przystąpiły do UE, usuwając bariery wejścia i pobudzając wzrost.

Niedawno jednolity rynek odegrał kluczową rolę w pomaganiu Europie w radzeniu sobie z pandemią COVID-19 i kryzysem energetycznym wynikającym z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zachowanie i wzmocnienie integralności jednolitego rynku nadal będzie miało kluczowe znaczenie, aby Europa mogła w skoordynowany sposób reagować na nowe wyzwania i nadal wspierać konkurencyjność europejskich gospodarek.

Dzięki jednolitemu rynkowi UE była w stanie poprawić życie wszystkich Europejczyków, w tym poprzez:

Przyspieszenie przejścia do bardziej ekologicznej i bardziej cyfrowej gospodarki: Europejski Zielony Ład to strategia UE na rzecz wzrostu. W oparciu o wnioski UE dotyczące programu Fit For 55 i Digital Decade , UE wprowadza ramy regulacyjne, aby wesprzeć europejską transformację ekologiczną i cyfrową. Strategia przemysłowa towarzyszy przemysłowi UE w tych przemianach. Jednolity rynek pomaga również zapewnić stałą dostępność podstawowych surowców dla naszych przedsiębiorstw, w tym surowców krytycznych i zaawansowanych technologii, takich jak półprzewodniki.

Gwarantowanie wysokiego bezpieczeństwa i wiodących światowych standardów technologicznych: prawodawstwo UE daje konsumentom pewność, że wszystkie produkty na Jednolitym Rynku są bezpieczne i oparte na wysokich standardach ochrony środowiska, pracy, danych osobowych i praw człowieka. Te przepisy i normy są często stosowane na całym świecie, co daje europejskim przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną i poprawia pozycję Europy na świecie, jednocześnie zachęcając do wyścigu na szczyt pod względem norm. Dziś UE wyznacza światowe standardy.

Reagowanie na niedawne kryzysy z niespotykaną szybkością i determinacją: reagowanie na niedawne kryzysy, takie jak pandemia COVID-19 i obecny kryzys energetyczny, opiera się na wspólnym i skoordynowanym europejskim podejściu. W czasie COVID-19 utrzymanie otwartych granic wewnętrznych i zapewnienie sprawnego funkcjonowania jednolitego rynku umożliwiło dotarcie szczepionek, sprzętu medycznego i innych krytycznych materiałów do potrzebujących. Obecnie reakcja Europy na kryzys energetyczny opiera się na planie REPowerEU , który opiera się na sile jednolitego rynku, aby UE mogła wspólnie pozyskiwać bardziej zróżnicowane źródła energii i znacznie przyspieszyć rozwój i wdrażanie czystej i odnawialnej energii. Doprowadziło to już do zmniejszenia zależności UE od rosyjskich paliw kopalnych.

Aby jednolity rynek pozostał wspólnym dobrem, służącym wszystkim obywatelom UE, Komisja nieustannie pracuje nad jego rozwojem w nowych obszarach i zapewnia, by już obowiązujące zasady funkcjonowały w praktyce. W tym celu Komisja ściśle współpracuje z organami publicznymi państw członkowskich, które wspólnie ponoszą odpowiedzialność za skuteczne egzekwowanie przepisów dotyczących jednolitego rynku.

W grudniu 2022 r., podczas inauguracji serii wydarzeń z okazji 30. rocznicy powstania jednolitego rynku, Komisja przedstawiła dokument analityczny na temat stanu jednolitego rynku 30 lat po jego utworzeniu i jego roli jako siły napędowej UE odporność.

W 2023 r. odbędzie się wiele debat, wystaw i kampanii współorganizowanych z zainteresowanymi stronami w całej UE, aby promować sukcesy jednolitego rynku i angażować obywateli do dyskusji na temat jego przyszłości. W tym kontekście Komisja wyda komunikat, w którym przedstawi znaczące osiągnięcia i korzyści płynące z jednolitego rynku, a jednocześnie określi luki we wdrażaniu i przyszłe priorytety, aby jednolity rynek nadal odgrywał kluczową rolę.


POWIĄZANE

Na najbliższe dwa dni G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa ...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Stabilność finansowa i rozwój – to znakomite powody do nawiązania współpracy pom...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę