aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Europejski jednolity rynek kończy 30 lat

4 stycznia 2023
Europejski jednolity rynek kończy 30 lat

Jednolity Rynek powstał 1 stycznia 1993 r. Nastąpił po podpisaniu Traktatu z Maastricht 7 lutego 1992 r. Początkowo Jednolity Rynek tworzyło 12 krajów UE: Belgia, Dania, Niemcy, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Luksemburg, Holandia, Portugalia i Wielka Brytania. Obecnie jednolity rynek obejmuje 27 państw członkowskich oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię, a Szwajcaria ma częściowy dostęp.

I to właśnie w tym 2023 roku Unia Europejska świętuje 30. rocznicę powstania jednolitego rynku – jednego z największych osiągnięć integracji europejskiej i jednego z jej głównych motorów. Ustanowiony 1 stycznia 1993 r. jednolity rynek europejski umożliwia swobodny przepływ towarów, usług, osób i kapitału w całej UE, ułatwiając ludziom życie i otwierając nowe możliwości dla przedsiębiorstw.

W ciągu 30 lat jednolity rynek doprowadził do bezprecedensowej integracji rynków między gospodarkami państw członkowskich, stanowiąc siłę napędową wzrostu i konkurencyjności oraz wspierając potęgę gospodarczą i polityczną Europy na poziomie światowym. Odegrał również kluczową rolę w przyspieszeniu rozwoju gospodarczego nowych państw członkowskich, które przystąpiły do UE, usuwając bariery wejścia i pobudzając wzrost.

Niedawno jednolity rynek odegrał kluczową rolę w pomaganiu Europie w radzeniu sobie z pandemią COVID-19 i kryzysem energetycznym wynikającym z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zachowanie i wzmocnienie integralności jednolitego rynku nadal będzie miało kluczowe znaczenie, aby Europa mogła w skoordynowany sposób reagować na nowe wyzwania i nadal wspierać konkurencyjność europejskich gospodarek.

Dzięki jednolitemu rynkowi UE była w stanie poprawić życie wszystkich Europejczyków, w tym poprzez:

Przyspieszenie przejścia do bardziej ekologicznej i bardziej cyfrowej gospodarki: Europejski Zielony Ład to strategia UE na rzecz wzrostu. W oparciu o wnioski UE dotyczące programu Fit For 55 i Digital Decade , UE wprowadza ramy regulacyjne, aby wesprzeć europejską transformację ekologiczną i cyfrową. Strategia przemysłowa towarzyszy przemysłowi UE w tych przemianach. Jednolity rynek pomaga również zapewnić stałą dostępność podstawowych surowców dla naszych przedsiębiorstw, w tym surowców krytycznych i zaawansowanych technologii, takich jak półprzewodniki.

Gwarantowanie wysokiego bezpieczeństwa i wiodących światowych standardów technologicznych: prawodawstwo UE daje konsumentom pewność, że wszystkie produkty na Jednolitym Rynku są bezpieczne i oparte na wysokich standardach ochrony środowiska, pracy, danych osobowych i praw człowieka. Te przepisy i normy są często stosowane na całym świecie, co daje europejskim przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną i poprawia pozycję Europy na świecie, jednocześnie zachęcając do wyścigu na szczyt pod względem norm. Dziś UE wyznacza światowe standardy.

Reagowanie na niedawne kryzysy z niespotykaną szybkością i determinacją: reagowanie na niedawne kryzysy, takie jak pandemia COVID-19 i obecny kryzys energetyczny, opiera się na wspólnym i skoordynowanym europejskim podejściu. W czasie COVID-19 utrzymanie otwartych granic wewnętrznych i zapewnienie sprawnego funkcjonowania jednolitego rynku umożliwiło dotarcie szczepionek, sprzętu medycznego i innych krytycznych materiałów do potrzebujących. Obecnie reakcja Europy na kryzys energetyczny opiera się na planie REPowerEU , który opiera się na sile jednolitego rynku, aby UE mogła wspólnie pozyskiwać bardziej zróżnicowane źródła energii i znacznie przyspieszyć rozwój i wdrażanie czystej i odnawialnej energii. Doprowadziło to już do zmniejszenia zależności UE od rosyjskich paliw kopalnych.

Aby jednolity rynek pozostał wspólnym dobrem, służącym wszystkim obywatelom UE, Komisja nieustannie pracuje nad jego rozwojem w nowych obszarach i zapewnia, by już obowiązujące zasady funkcjonowały w praktyce. W tym celu Komisja ściśle współpracuje z organami publicznymi państw członkowskich, które wspólnie ponoszą odpowiedzialność za skuteczne egzekwowanie przepisów dotyczących jednolitego rynku.

W grudniu 2022 r., podczas inauguracji serii wydarzeń z okazji 30. rocznicy powstania jednolitego rynku, Komisja przedstawiła dokument analityczny na temat stanu jednolitego rynku 30 lat po jego utworzeniu i jego roli jako siły napędowej UE odporność.

W 2023 r. odbędzie się wiele debat, wystaw i kampanii współorganizowanych z zainteresowanymi stronami w całej UE, aby promować sukcesy jednolitego rynku i angażować obywateli do dyskusji na temat jego przyszłości. W tym kontekście Komisja wyda komunikat, w którym przedstawi znaczące osiągnięcia i korzyści płynące z jednolitego rynku, a jednocześnie określi luki we wdrażaniu i przyszłe priorytety, aby jednolity rynek nadal odgrywał kluczową rolę.


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę