aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Europejski Parlament zajmuje zdecydowane stanowisko w kwestii rolnictwa ekologicznego

11 maja 2022
Europejski Parlament zajmuje zdecydowane stanowisko w kwestii rolnictwa ekologicznego

Na sesji plenarnej zatwierdzono w minionym tygodniu  sprawozdanie w sprawie planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego, które skupiło się na wielu zagadnieniach ważnych dla europejskich rolników i spółdzielni rolniczych. Sprawozdanie zostało jednogłośnie przyjęte przez Komisję ds. Rolnictwa 6 kwietnia br.

Copa i Cogeca są zadowolone z przyjęcia sprawozdania, które odnosi się do wielu kwestii ważnych dla europejskich rolników i spółdzielni rolniczych. Pragną także pogratulować Komisji PE świetnie wykonanej pracy, którą kierowała posłanka do PE Simone Schmiedtbauer.

Przyjmując sprawozdanie Parlament Europejski podkreślił znaczenie podejścia opartego na rynku w przechodzeniu na produkcję ekologiczną. Równocześnie zwrócił uwagę, że transformacja ta powinna być wspierana nie tylko z WPR lecz również poprzez solidną poprawę jakości i ilości środków produkcji spełniających wymagania produkcji ekologicznej, takich jak nasiona czy środki ochrony roślin, których potrzebują rolnicy. Zmiany klimatu, pandemia Covid-19 oraz niedawny kryzys wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę przypomniały o znaczeniu wydajnego i efektywnego sektora rolnictwa ekologicznego. Posłowie do PE na sesji plenarnej postulowali o wykorzystanie cyfrowych i innowacyjnych technologii, co jest jasnym sygnałem dla prawodawców unijnych, że muszą przyśpieszyć prace w tym zakresie.

Lone Andersen, przewodnicząca grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa i Cogeca powiedziała: „Cieszę się z tego ważnego przekazu Parlamentu Europejskiego dla społeczności rolników ekologicznych. Europejscy producenci ekologiczni i ich spółdzielnie rolnicze muszą ściśle współpracować z instytucjami UE i innymi zainteresowanymi stronami, jeśli mamy zrealizować ambitne cele ustanowione w strategii „od pola do stołu”. Mam nadzieję, że to sprawozdanie nielegislacyjne wyśle wyraźny sygnał do prawodawców i pokieruje ich przyszłymi działaniami”.

Podobnie jak w przypadku sprawozdania w sprawie strategii „od pola do stołu”, które Parlament Europejski zatwierdził pod koniec 2021 r., Copa i Cogeca są zadowolone z wezwania do przeprowadzenia oceny skutków celu zwiększenia udziału użytków rolnych przeznaczonych na produkcję ekologiczną w UE.

Copa i Cogeca pragną podziękować wszystkim członkom Parlamentu Europejskiego za ich pracę nad tym dossier i mają nadzieję, że przyszłe przepisy będą zbliżone do jasnych wytycznych zawartych w sprawozdaniu.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę