Europejskie Targi Produktów Regionalnych

24 sierpnia 2016
Europejskie Targi Produktów Regionalnych
ARR

Europejskie Targi Produktów Regionalnych dobiegły końca. Ta wyjątkowa pod wieloma względami impreza odbyła się pod Tatrami w Zakopanem już po raz siódmy - przyciągając rękodzielników i wystawców produktów regionalnych z całej Europy oraz rzesze turystów.

Organizatorzy VII Europejskich Targów przygotowali dla odwiedzających szereg atrakcji. Każdego dnia w wiosce targowej na Dolnej Równi Krupowej odbywały się pokazy kulinarne i degustacje, na których spróbować można było regionalnych potraw przygotowanych przez najlepsze podhalańskie restauracje, a także warsztaty, pikniki, parady i koncerty. W tegorocznych targach brało udział 90 wystawców. Na Dolnej Równi Krupowej można było kupić tradycyjne wyroby z różnych regionów Polski, Słowacji, Rumunii, czy Węgier. Wśród odwiedzających dużą popularnością cieszyły się tradycyjne wędliny, regionalne rękodzieło i oczywiście oscypki.

Swoje stoisko miała również Agencja Rynku Rolnego, którą reprezentował Oddział Terenowy w Krakowie. Pracownicy informowali o mechanizmach administrowanych przez ARR, w tym dotyczących systemów jakości i wsparcia promocji żywności wysokiej jakości. Dużą popularnością cieszyły się również gry i zabawy dla najmłodszych, opracowane przez OT w Krakowie specjalnie po to, aby przez zabawę edukować dzieci o zaletach spożywania warzyw i owoców. Przy okazji rodzice dowiadywali się o zasadach udziału w programie „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”.

Punktem kulminacyjnym czwartego dnia Targów było ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy produkt tegorocznej imprezy.

W kategorii „Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego” zwyciężyła Bacówka u Bucka za „Stary Syr”. Na drugiej pozycji uplasowała się firma Serfarm za ser „Kaszubski Chłop”, natomiast trzecie miejsce przypadło panu Adamowi Kurosowi za bundz podwędzany.

W kategorii „Produkty regionalne pochodzenia roślinnego” zwyciężyła Tłocznia Owoców Pawłowski za pokrzywę zatapianą w soku jabłkowym, drugie miejsce zdobyła firma Sosta za olej z pestek dyni, natomiast trzecie miejsce przypadło firmie Małgosia za chałwę turecką z bakaliami.

W kategorii „Napoje regionalne” zwyciężyła Agencja Handlowa Rafa za wino Szent Tomasz Tokaj Furmint, na drugiej pozycji znalazła się Stacja Winiarska za wino z czarnej porzeczki, trzecie miejsce zajęła firma Commercio za herbatę zieloną liściasta.

W kategorii „Inne produkty regionalne, w szczególności łączące produkty zwierzęce i roślinne” zwyciężyła firma Tradycyjna Chata za krówkę miodową, na drugim miejscu znalazły się Smaki Gościnca za pierogi gryczane, trzecie miejsce przypadło firmie ZPC Flisan za wafle serowo – paprykowe.

Jury pod przewodnictwem Rafała Dorociuka przyznało dwa wyróżnienia: firmie Gawor za kiełbasę piaszczańską oraz firmie Izi za nalewkę ciechocińską z kwiatów czarnego bzu.

Dla zwycięzców Agencja Rynku Rolnego ufundowała atrakcyjne nagrody, które wręczył obecny na Targach Dyrektor OT w Krakowie Piotr Serafin.

ARR


POWIĄZANE

Nadal handel zbożem na krajowym rynku jest niewielki. Brak jest ofert sprzedaży ...

Na krajowym rynku tanieje cukier. Powodem spadku cen była duża jego podaż przy n...

Wiceszef PSL Dariusz Klimczak będzie reprezentował ludowców w Komitecie Narodowy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę