aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Europol ma zwalczać przemyt migrantów

20 czerwca 2024
Europol ma zwalczać przemyt migrantów

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów

Przedstawiciele państw członkowskich UE (Coreper) uzgodnili mandat negocjacyjny Rady w sprawie rozporządzenia wzmacniającego rolę Europolu we wspieraniu państw członkowskich w walce z przemytem migrantów i handlem ludźmi.

Projekt rozporządzenia zmienia obecne rozporządzenie o Europolu i wzmacnia mandat Europolu, by aktywniej wspierać państwa członkowskie w zwalczaniu tych przestępstw, a także wprowadza zaostrzone wymogi w zakresie wymiany informacji, by usprawnić współpracę na szczeblu krajowym i unijnym. Europol jest agencją UE, która pomaga krajowym organom ścigania w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i terroryzmu

Główne elementy stanowiska Rady

Europol będzie mógł odgrywać bardziej znaczącą rolę we wspieraniu państw członkowskich poprzez przetwarzanie danych biometrycznych, aby zlikwidować martwe punkty, które przestępcy starają się wykorzystać, ukrywając się za fałszywymi i wielokrotnymi tożsamościami.

Aby uregulować obecną praktykę, przewiduje się, że agencja UE będzie mogła – na wniosek państw członkowskich – oddelegować pracowników Europolu lub oddelegowanych ekspertów krajowych na terytorium państw członkowskich i do państw trzecich, by zapewnić wsparcie analityczne, operacyjne, techniczne i kryminalistyczne. To wsparcie operacyjne może na przykład odbywać się w kontekście zarządzania granicami.

Przemyt migrantów to biznes przestępczy wart miliardy euro kosztem najsłabszych. Chcemy położyć kres przemytnikom, a Europol może odegrać w tym ważną rolę - Annelies Verlinden, belgijska minister spraw wewnętrznych

Aby Europol mógł odgrywać swoją rolę w zwalczaniu przemytu migrantów i zwiększyć wymianę informacji, oficerowie łącznikowi ds. imigracji organów ścigania z państw członkowskich mogliby zostać połączeni z SIENĄ – bezpieczną platformą komunikacyjną Europolu dla organów ścigania.

Aby zapewnić ściślejszą współpracę i lepszą wymianę informacji między unijnymi agencjami ds. zwalczania przestępczości, Frontex – unijna agencja ds. granic – i Eurojust – agencja Unii Europejskiej ds. współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych – zostaną poproszone o stałe oddelegowanie oficerów łącznikowych do Europejskiego Centrum ds. Przemytu Migrantów (EMSC) Europolu.

Europol zwiększy również swoje wsparcie dla europejskiej multidyscyplinarnej platformy przeciwko zagrożeniom przestępstwami (EMPACT), kluczowego narzędzia UE do walki z poważną i zorganizowaną przestępczością.

Rada postanowiła również, że Europol powinien otrzymać dodatkowe zasoby finansowe i ludzkie do wykonywania swoich zadań.

Następne kroki

Dzisiejszy mandat negocjacyjny pozwoli Radzie nawiązać współpracę z Parlamentem Europejskim w celu uzgodnienia ostatecznego tekstu prawnego, gdy tylko Parlament przyjmie swoje stanowisko.

Tło

28 listopada 2023 r. Komisja Europejska zaproponowała nowy pakiet legislacyjny mający na celu zapobieganie przemytowi migrantów i jego zwalczanie. Oprócz rozporządzenia wzmacniającego rolę Europolu, co do którego państwa członkowskie osiągnęły dziś porozumienie, Komisja zaproponowała również ustawę o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, która ma zapobiegać przemytowi migrantów i go zwalczać.

Według Europolu ponad 90 proc. nielegalnych migrantów, którzy docierają do UE, korzysta z usług przemytników, a ONZ szacuje, że siatki przemytnicze przynoszą zyski w wysokości od 4,7 do 6 mld euro rocznie.

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę