aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Fabryka Danone w Bieruniu z nagrodą Lean Diamonds Awards.

18 stycznia 2024
Fabryka Danone w Bieruniu z nagrodą Lean Diamonds Awards.

Innowacje i proces cyfryzacji na światowym poziomie.

Fabryka serków i jogurtów Danone w Bieruniu otrzymała prestiżową, międzynarodową nagrodę Lean Diamonds Awards 2023 za wdrożenie nowoczesnych procesów produkcyjnych, w tym zaawansowanych rozwiązań cyfrowych. Bieruńska fabryka to wiodący ośrodek produkcyjny Danone w Europie, który przetwarza mleko z polskich gospodarstw, a powstające tu produkty trafiają na rynek krajowy i do przeszło dwudziestu innych krajów. Rozwój skali działania idzie w parze z działaniami na rzecz środowiska, lokalnej społeczności i regionu.

Konkurs Lean Diamonds Awards nagradza najciekawsze rozwiązania z zakresu lean manufacturing – czyli optymalizujących procesy w firmach. W ostatniej edycji zgłoszono rozwiązania wprowadzone w 70 firmach z całego świata. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 12 organizacji – w tym zakład produkcyjny Danone w Bieruniu, któremu przyznano nagrodę główną w kategorii Lean Digital. Nagrodę wręczono podczas gali, która odbyła się w Mediolanie. Jury wzięło pod uwagę wykorzystanie rozwiązań cyfrowych w procesach wytwarzania, w tym m.in. w zakresie podnoszenia efektywności, rozwiązywania problemów, czy zarządzania komunikacją. – Nagroda Lean Diamonds Awards to ogromne wyróżnienie dla fabryki Danone w Bieruniu, wyraz uznania dla naszej strategicznej wizji i dobrze zaprojektowanych procesów. Jest to efekt zaangażowania całego zespołu fabryki w rozwijanie rozwiązań Lean i zapewnienie ciągłego doskonalenia. To także duża motywacja do dalszej pracy – komentuje Robert Eliasz, dyrektor zakładu produkcyjnego Danone w Bieruniu.

DANON

Cyfryzacja na najwyższym poziomie

Jakie innowacyjne rozwiązania stosowane w fabryce w Bieruniu zachwyciły zagranicznych ekspertów? Między innymi wspieranie codziennej pracy operatorów poprzez wykorzystanie rozwiązań cyfrowych. Przekłada się to na szybkość reakcji i zwiększenie bezpieczeństwa. Automatycznie generowane odczyty wskazują operatorowi miejsce wystąpienia ewentualnego problemu lub zwracają uwagę na ryzyko jego powstania. Technologia prześciga również oko ludzkie w wykrywaniu zatrzymań maszyn – takie informacje są wyświetlane na monitorach w czasie rzeczywistym, a więc szybciej niż ktokolwiek byłby w stanie je zauważyć. – Fabryka w Bieruniu posiada zaawansowane rozwiązania, ale też potencjał dalszego doskonalenia tych rozwiązań pod kątem ,,Przemysłu 4.0”, stąd wdrażanie kolejnych innowacji. Nieustannie dążymy do upraszczania procesów i przyniesienia jeszcze większej wartości dodanej, działając w duchu Lean i koncentrując się na ciągłym doskonaleniu – podsumowuje Magdalena Soból, kierownik ds. technologii cyfrowych w Danone.

Tego rodzaju rozwiązań wprowadzono wiele, a ciągłe rozszerzanie ich skali pozwala efektywniej zarządzać przepływem informacji, co przekłada się na szybkość reakcji i zwiększenie bezpieczeństwa na wszystkich etapach wytwarzania produktów mlecznych.

Lokalne działania – globalny wpływ

Fabryka w Bieruniu to kluczowy ośrodek produkcyjny Danone w Europie, przetwarza mleko pochodzące z polskich gospodarstw, a powstające tu produkty trafiają nie tylko do polskich sklepów, ale również są eksportowane łącznie

do ponad 20 krajów – w tym do Stanów Zjednoczonych. Zakład to również znaczący pracodawca w regionie, angażujący się w działania społeczne.

Fabryka jest ceniona za innowacyjność i rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, m.in. za sprawnie funkcjonujący system zarządzania środowiskowego ISO 14001, wysokie wskaźniki odzysku i recyklingu odpadów – aż 100% odpadów żywnościowych generowanych w fabryce w Bieruniu trafia do recyklingu lub odzysku. Zaś energia elektryczna, z jakiej korzysta fabryka w 100% pochodzi ze źródeł odnawialnych1. W 2019 roku zakład otrzymał tytuł Fabryki Roku, a w listopadzie 2023 r., został uhonorowany przez Burmistrza Miasta Bierunia nagrodą Bieruńskiego Utopca w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu za szczególne osiągnięcia na rzecz lokalnej społeczności.

KONTAKT PRASOWY: Katarzyna Owsianko Starsza Kierownik ds. Komunikacji Zewnętrznej, grupa spółek DANONE katarzyna.owsianko@danone.com, tel. 666 048 940

O spółce Danone:

Danone to lider w tworzeniu wysokiej jakości, smacznych i wartościowych produktów mlecznych oraz produktów pochodzenia roślinnego2. Do ich produkcji wykorzystuje starannie wyselekcjonowane surowce, ekspercką wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Dostrzegając zmieniające się potrzeby i preferencje konsumentów, firma nieustannie rozwija swoją ofertę. Wszystko po to, by ułatwić dokonywanie lepszych wyborów żywieniowych każdego dnia. W ofercie Danone znajduje się bogaty wybór jogurtów i serków, deserów mlecznych oraz produktów funkcjonalnych takich marek, jak Activia, Actimel, Danio, Danonki, Fantasia czy Gratka, a także linia produktów naturalnych o prostym składzie, takich jak jogurt naturalny Danone czy kefir. W portfolio Danone obecna jest również marka Alpro, oferująca szeroki wybór produktów pochodzenia roślinnego.

Pierwsze produkty Danone pojawiły się w Polsce w 1991 roku. Dziś firma zatrudnia ponad 1 500 pracowników, a jej serce znajduje się w zakładzie produkcyjnym w Bieruniu. To tam wywarzane są jogurty i serki , które trafiają na krajowy rynek oraz do ponad 20 innych krajów w Europie oraz do Stanów Zjednoczonych.

Danone jest częścią grupy spółek DANONE. W Polsce DANONE działa w 3 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz misja niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez oferowane produkty oraz realizowane projekty i programy - w myśl wspólnej wizji One Planet. One Health - spółki DANONE zachęcają do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień, a także przyczyniają się do zdrowia kolejnych pokoleń i lepszego stanu naszej planety. W 8 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy. Poznaj grupę spółek DANONE, odwiedzając www.danone

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę