Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Facelia i gorczyca – cenne poplony

5 maja 2023
Facelia i gorczyca – cenne poplony

Wysiewanie odpowiednio dobranych mieszanek nasion pozytywnie wpływa na bioróżnorodność w gospodarstwie. Przy wyborze konkretnych nasion należy kierować się przede wszystkim płodozmianem – by uzyskać jak najlepsze korzyści w żyzności gleby, trzeba zadbać o jak największą liczbę gatunków roślin wysiewanych na polu bezpośrednio po sobie. Przy czym warto pamiętać, żeby wybierać poplony z innej grupy niż te z uprawy głównej.

Dlaczego warto stosować poplony?

 Dzięki poplonom w okresie jesienno-zimowym na polu znajduje się duża masa organiczna dająca schronienie i będąca miejscem żerowania pożytecznych małych ssaków, ptaków oraz owadów, które walczą ze szkodnikami. Wiele gatunków roślin (np. facelia i gorczyca) jest cennych dla pszczół, tak niezbędnych w procesie zapylania.

 Facelia

Istotnym atutem facelii jako rośliny poplonowej jest fakt, że można ją uprawiać na wszystkich rodzajach gleb. Odporność na suszę i przymrozki oraz krótki czas wegetacji to jej kolejne zalety. Dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu facelia pobiera cenne składniki z głębszych warstw gleby i przemieszcza je do swoich części nad ziemią. W efekcie wierzchnia warstwa gleby zostaje użyźniona i gotowa do uprawy kolejnych roślin. Facelię charakteryzuje także szybki wzrost, który zapobiega stratom wilgoci i hamuje rozrost chwastów.

Gorczyca

Uprawa gorczycy, podobnie jak facelii, nie wymaga żadnych specjalnych warunków glebowych. Jej system korzeniowy sięga głęboko, dzięki czemu poprawia właściwości fizyczne gleby. Gorczyca szybko wzrasta, nadaje się do siewu zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu. Dużą zaletą uprawy tej rośliny jest niska cena nasion oraz możliwość stosowania jej w mieszankach, np. z facelią.

 

gorczyca

 

Należy jednak pamiętać, że z uwagi na podatność na patogeny gorczycy nie powinno się stosować na polach, na których uprawiane są rośliny kapustne.

Nasiona – gdzie kupować?

Przy wyborze dostawcy nasion najlepiej kierować się jego doświadczeniem i potwierdzoną jakością. Materiał siewny powinien spełniać wymogi Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Firmy działające na rynku od wielu lat, jak na przykład Centrala Nasienna Pietrzak, oprócz dysponowania nasionami wysokiej jakości, świadczą także usługi doradcze, co w sytuacji zmieniającego się klimatu może być bardzo pomocne. Duże grono klientów zarówno krajowych, jak i zagranicznych, świadczy o wysokiej jakości współpracy.

Kontraktacja nasion

Umowa kontraktacji zawierana jest pomiędzy właścicielem gospodarstwa rolnego lub osobą prowadzącą działalność rolniczą a podmiotem skupującym i określa wytworzenie przez rolnika pewnego ustalonego produktu, np. plonu. W jej zapisach ustalona jest konkretna ilość kontraktowanych produktów, wymogi jakościowe, cena skupu, termin oraz warunki odbioru.

Firma kontraktująca dostarcza rolnikowi kwalifikowane nasiona o odpowiedniej jakości i nadzoruje plantację w trakcie trwania umowy – kwalifikator polowy kontroluje jakość produkowanego materiału siewnego. Do zadań rolnika należy dbanie o prawidłowe wykonanie wymaganych zabiegów uprawowych i agrotechnicznych, czyli m.in. przygotowanie gleby, nawożenie, przeprowadzenie siewu zgodnie z obowiązującymi normami i późniejsza pielęgnacja uprawy.

Kontraktacja nasion na partnerskich i równorzędnych warunkach gwarantuje opłacalność dla obu stron i pozwala na uzyskanie atrakcyjnych zysków.


POWIĄZANE

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę