CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

FAO: rekordowa produkcja zbóż w 2016 r.

19 października 2016
FAO: rekordowa produkcja zbóż w 2016 r.

Według FAO, dobre wyniki zbiorów zbóż w skali globalnej w połączeniu z obfitymi zapasami, oznaczają komfortowy bilans zbóż w sezonie 2016/17.

W 2016 r. światowa produkcja zbóż jest obecnie szacowana na 2569 mln ton, tj. o 1,5% (38 mln) więcej niż rok wcześniej. Taki poziom zbiorów należy uznać za rekordowy, o co najmniej 5,5 mln wyższy w porównaniu z poprzednim rekordem odnotowanym w 2014  roku. Październikowe prognozy FAO są o ponad 3 mln ton lepsze niż te formułowane we wrześniu br. Korekty dotyczyły przede wszystkim pszenicy i ryżu.

Według szacunków, światowa produkcja pszenicy w 2016 r. wyniesie 742,4 mln ton w porównaniu do 740,7 mln ton we wcześniejszym oszacowaniu. Jest to o 1,2% więcej niż w 2015 roku. Ostatnie rewizje uwzględniają lepsze wyniki produkcji w Indiach, Federacji Rosyjskiej i USA. Podobnie podwyższono prognozę dla ryżu–o 1,3% do 497,8 mln ton, głównie ze względu na lepsze rezultaty w Azji, Afryce oraz Ameryce Północnej.

Globalna produkcja zbóż paszowych została oszacowana na 1328,8 mln ton, tj. o 1,8% więcej w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Poprawa rezultatów w ujęciu rok do roku jest przede wszystkim odzwierciedleniem spodziewanego rekordowego poziomu produkcji kukurydzy w USA, a także lepszych zbiorów w Argentynie i Indiach.

Światowe zużycie zbóż w sezonie 2016/17 jest prognozowane na 2560 mln ton, tj. o 1,6% więcej niż sezon wcześniej. Wynikać to będzie przede wszystkim z większego zużycia na cele paszowe. Pomimo wzrostu zużycia zbóż wysoka podaż przełoży się na przyrost zapasów na koniec sezonu. Wzrosnąć mają zapasy pszenicy, natomiast w przypadku zbóż paszowych należy spodziewać się spadku rezerw w porównaniu do poziomu początkowego.

Pomimo zmniejszenia współczynnika światowych zapasów do zużycia w ujęciu sezon do sezonu, nadwyżka eksportowa będzie znaczna. Dotyczyć to będzie zwłaszcza zbóż paszowych, w przypadku których oczekuje się spadku zapotrzebowania ze strony importerów.

FAMMU/FAPA na podst. FAO


POWIĄZANE

Po siedmiu latach negocjacji, w czwartek wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa...

Zamierzam podjąć rozmowy z resortem sprawiedliwości w sprawie przepisów wyłączaj...

Polska nie akceptuje propozycji Komisji Europejskiej dot. połowów na Bałtyku w 2...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę