CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

FAO – w 2016 roku nieco potaniała żywność i mocno podrożał cukier

26 stycznia 2017
FAO – w 2016 roku nieco potaniała żywność i mocno podrożał cukier

W grudniu 2016 roku indeks cen żywności FAO stracił 0,1%, spadając do 171,8 punktów. W ujęciu rocznym ceny żywności były wyższe o 10,8%. Ostatnie dwa miesiące roku przyniosły niewielkie spadki, na co wpływ miała w dużej mierze silna przecena cukru.

W grudniu mięso straciło 1,1% (taniały wszystkie gatunki mięsa, najbardziej baranina i wołowina). Z kolei zboża zyskały 0,5% (za sprawą popytu z Pakistanu i sytuacji w Tajlandii drożał ryż, a kukurydza dzięki niekorzystnym prognozom pogodowym, taniała zaś pszenica, co było wynikiem większej, niż oczekiwano, podaży z Australii, Rosji i Kanady), indeks produktów mleczarskich wzrósł o 3,3% (drożały masło, sery i pełnotłuste mleko w proszku), a oleje zyskały aż 4,2% (podrożał przede wszystkim olej palmowy ze względu na niskie zapasy, a sojowy za sprawą gorszych warunków pogodowych, które mogą negatywnie odbić się na zbiorach, oraz dzięki rosnącemu popytowi na biodiesla w USA).

Natomiast indeks cukru FAO spadł w grudniu o 8,6% do 262,6 punktów. Rok do roku indeks jest wyższy o 26,3%. Ostatnie dwa miesiące przyniosły silne przeceny cukru. Powodów tych spadków należy upatrywać w dalszym osłabieniu reala wobec dolara, co zachęcało Brazylijczyków do eksportu.

Rok 2016 okazał się piątym z rzędu, w którym w ujęciu rocznym taniała żywność. W 2016 roku odnotowano 1,5% spadek. Tak relatywnie niewielką obniżkę można uznać za wyhamowanie przecen, zwłaszcza że w 2015 roku żywność potaniała o 18,9%. W 2016 roku najsilniej potaniały zboża, a ich indeks spadł o 9,6%, 6,9% obniżkę odnotowało mięso, a produkty mleczarskie potaniały o 4,1%.

Drożały za to oleje (+11,4%) i cukier, którego indeks mimo silnych przecen w listopadzie i grudniu 2016 roku zyskał przez cały rok aż 34,2%. Indeks cukru był najwyższy od czterech lat. Główną przyczyną tak dużych podwyżek cen cukru jest wejście globalnego rynku w fazę deficytową. W sezonach 2015/16 i 2016/17 (październik/wrzesień) produkcja będzie mniejsza od zużycia o w sumie około 15 mln ton.

Wprawdzie poprzednie pięć sezonów było nadwyżkowe (wtedy produkcja była wyższa od zużycia o w sumie około 20 mln ton), ale i tak światowe zapasy zostały mocno odchudzone, a lata niskich cen pobudziły spożycie.

FAPA/FAMMU na podst. FAO


POWIĄZANE

W czwartek częściowo wchodzi w życie CETA - umowa o wolnym handlu między UE a Ka...

MHP chce wejść do Polski dzięki Exdrobowi, który borykał się ostatnio ze stratam...

O ponad 11,7 mln euro zarząd województwa podkarpackiego zwiększył pulę pieniędzy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę