Advertisement

FAO – w październiku podrożały żywność i cukier

15 listopada 2016
FAO  – w październiku podrożały żywność i cukier

W październiku 2016 roku indeks cen żywności FAO zyskał 0,7%, wzrastając do 172,6 punktów. W ujęciu rocznym ceny żywności były wyższe o 9,1%.

Po dwóch miesiącach dość silnych podwyżek tempo wzrostu cen żywności osłabło. Wpływ miały na to spadki niektórych grup produktów. W październiku straciły oleje, których indeks spadł o 2,4% (potaniał olej palmowy ze względu lepsze wyniki produkcyjne w Południowo-Wschodniej Azji), a indeks mięsa obniżył się o 1% (zadecydowały o tym głównie niższe ceny eksportowe unijnej wieprzowiny (skutek dużej podaży z UE i niższych zakupów ze strony Chin), taniała też wołowina z Oceanii, choć ceny mięsa owczego były najdroższe od prawie dwóch lat).

Z kolei indeks produktów mleczarskich zyskał w październiku najwięcej, wzrastając o 3,9% (drożał cały asortyment, najmocniej masło, którego zapasy spadły w UE), zboża zyskały 1% (podrożała pszenica z powodu kurczącej się podaży ziarna wysokiej jakości, kukurydza zyskała ze względu na rosnące tempo sprzedaży w USA).

Natomiast indeks cukru FAO wzrósł w październiku o 3,4% do 315,3 punktów. Rok do roku indeks jest wyższy o 59,8%. Światowy bilans cukru, który ma zamknąć się deficytem, przemawia za podwyżkami; na skutek niekorzystnych warunków pogodowych wyhamowała kampania cukrownicza w Brazylii, która jest największym eksporterem cukru na świecie. Indeks jest najwyższy obecnie od października 2012 roku.

FAPA/FAMMU na podst. FAO


POWIĄZANE

Do 20 czerwca 2017 r. przyjmowane są zgłoszenia do nowego składu Komisji do spra...

W miniony weekend do Szepietowa przybyły tłumy zwiedzających. Zielona Gala to pr...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę