CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

FAO – w październiku podrożały żywność i cukier

15 listopada 2016
FAO  – w październiku podrożały żywność i cukier

W październiku 2016 roku indeks cen żywności FAO zyskał 0,7%, wzrastając do 172,6 punktów. W ujęciu rocznym ceny żywności były wyższe o 9,1%.

Po dwóch miesiącach dość silnych podwyżek tempo wzrostu cen żywności osłabło. Wpływ miały na to spadki niektórych grup produktów. W październiku straciły oleje, których indeks spadł o 2,4% (potaniał olej palmowy ze względu lepsze wyniki produkcyjne w Południowo-Wschodniej Azji), a indeks mięsa obniżył się o 1% (zadecydowały o tym głównie niższe ceny eksportowe unijnej wieprzowiny (skutek dużej podaży z UE i niższych zakupów ze strony Chin), taniała też wołowina z Oceanii, choć ceny mięsa owczego były najdroższe od prawie dwóch lat).

Z kolei indeks produktów mleczarskich zyskał w październiku najwięcej, wzrastając o 3,9% (drożał cały asortyment, najmocniej masło, którego zapasy spadły w UE), zboża zyskały 1% (podrożała pszenica z powodu kurczącej się podaży ziarna wysokiej jakości, kukurydza zyskała ze względu na rosnące tempo sprzedaży w USA).

Natomiast indeks cukru FAO wzrósł w październiku o 3,4% do 315,3 punktów. Rok do roku indeks jest wyższy o 59,8%. Światowy bilans cukru, który ma zamknąć się deficytem, przemawia za podwyżkami; na skutek niekorzystnych warunków pogodowych wyhamowała kampania cukrownicza w Brazylii, która jest największym eksporterem cukru na świecie. Indeks jest najwyższy obecnie od października 2012 roku.

FAPA/FAMMU na podst. FAO


POWIĄZANE

W terminie 5 - 18 października 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowa...

UE musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przystosować się do zmieniające...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę