aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Farma Wiatrowa Sulmierzyce - otwarta

16 czerwca 2023
Farma Wiatrowa Sulmierzyce - otwarta

7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 23,1 MW zasilać będzie rocznie blisko 20 tys. gospodarstw domowych. Oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Sulmierzyce w Wielkopolsce odbyło się 15 czerwca, w Światowy Dzień Wiatru. To trzecia w Polsce farma wiatrowa zrealizowana przez OX2, czołowego dewelopera OZE oraz lidera pod względem przeprowadzonych inwestycji wiatrowych w Europie.

 Turbiny zlokalizowane w gminie Sulmierzyce, w powiecie krotoszyńskim, będą wytwarzać czystą energię z wiatru, a ich szacowana roczna produkcja wynosić będzie ok. 67,6 GWh. Przy założeniu średniego rocznego zużycia energii przez gospodarstwo domowe na poziomie około 3500 kWh – cała farma będzie mogła zasilić rocznie nawet do 20 tys. gospodarstw. 

–   Jako OX2 działamy na rzecz środowiska, aktywnie realizując strategię rozwoju inwestycji w farmy wiatrowe. Robimy kolejne kroki w stronę zrównoważonej przyszłości i stale przyspieszamy dostęp do energii odnawialnej. Farma Wiatrowa Sulmierzyce to nasz drugi projekt, który uzyskał pozwolenie na użytkowanie w tym roku. mówi Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

W regionach, w których firma OX2 rozwija inwestycje, angażuje się także we wsparcie lokalnej społeczności i rozwój infrastruktury. W Sulmierzycach, wraz z firmą DIF Capital Partners, ufundowała plac zabaw przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Dzięki temu wsparciu sulmierzyckie dzieci mogą korzystać ze ścianki wspinaczkowej, huśtawek oraz elementów edukacyjnych.

Farma Wiatrowa Sulmierzyce to 7 turbin wiatrowych, które rocznie dostarczać będą około 67,6 GWh energii. To nie tylko wkład w rozwój OZE w regionie. To także przykład znakomitej współpracy z lokalnymi władzami i instytucjami. W OX2 chcemy być dobrym sąsiadem i częścią społeczności.  Dlatego nasze działania opieramy na wzajemnym dialogu oraz partnerstwie. Wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców Sulmierzyc i właśnie dzięki takiemu porozumieniu powstał sulmierzycki plac zabaw – przestrzeń, w której najmłodsi mieszkańcy miasta mogą w aktywny sposób spędzać wolny czas. Ufundowaliśmy go wspólnie z inwestorem, firmą DIF Capital Partners. W przyszłości planujemy także wsparcie dla OSP w Sulmierzycach oraz dla tutejszej szkoły podstawowej – mówi Maciej Budziewski, Construction Project Manager w OX2.

Oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Sulmierzyce odbyło się 15 czerwca 2023 r. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele firmy, w tym Tomasz Guzowski, dyrektor ds. rozwoju i zakupu projektów wiatrowych oraz Maciej Budziewski, construction project manager w OX2, a także przedstawiciele lokalnych władz m.in.: Dariusz Dębicki – burmistrz miasta Sulmierzyce.

- Nie tylko my jako samorządowcy, ale i mieszkańcy mogą być dumni, że akurat tutaj zlokalizowana jest farma wiatrowa, z której wszyscy będziemy mogli czerpać korzyści. Niedługo powstanie tutaj także farma fotowoltaiczna. To inwestycje, które sprawią, że Sulmierzyce staną się regionem skierowanym w stronę zielonej energii, która jest przyszłością – mówił Dariusz Dębicki podczas otwarcia.

Uroczystą inaugurację projektu poprzedziło wydarzenie dla dzieci, na ufundowanym przez OX2 placu zabaw.

 – Termin uroczystości nie był przypadkowy. 15 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Wiatru. Tego dnia więc symbolicznie uruchomiliśmy nasze wiatraki, a najmłodszym mieszkańcom Sulmierzyc zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne, dzięki którym dowiedziały się więcej na temat energii odnawialnej, wiatru, ekologii i zrównoważonej przyszłości – dodaje Budziewski.

***

OX2 rozwija, buduje i oferuje inwestorom lądowe oraz morskie farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Firma oferuje także zarządzanie farmami wiatrowymi i słonecznymi po zakończeniu budowy. Portfel projektów deweloperskich OX2 obejmuje inwestycje wiatrowe oraz fotowoltaiczne zarówno własne, jak i nabyte w drodze przejęcia praw do projektu na różnych etapach rozwoju. Firma jest również aktywna w obszarze rozwoju technologii energetyki odnawialnej, takich jak wodór i magazynowanie energii. OX2 prowadzi działalność na jedenastu rynkach w Europie: w Szwecji, Finlandii, Estonii, Polsce, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Grecji, na Litwie i Wyspach Alandzkich oraz we Włoszech. Od 2023 roku jesteśmy obecni także w Australii. www.ox2.com

 

e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę