aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

FDA zatwierdza pierwsze leczenie pacjentów z bliznami wątrobowymi

15 marca 2024
FDA zatwierdza pierwsze leczenie pacjentów z bliznami wątrobowymi

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Rezdiffrę (resmetirom) do leczenia osób dorosłych z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH) niezwiązanym z marskością wątroby, z umiarkowanym do zaawansowanego bliznowaceniem wątroby (zwłóknieniem), do stosowania wraz z dietą i ćwiczeniami fizycznymi.

„Wcześniej pacjenci z NASH, u których występuje również znaczne bliznowacenie wątroby, nie otrzymywali leków, które mogłyby bezpośrednio zaradzić uszkodzeniu wątroby” – powiedział dr Nikolay Nikolov, pełniący obowiązki dyrektora Biura Immunologii i Zapaleń w Centrum Oceny i Badań Leków FDA . „Dzisiejsze zatwierdzenie leku Rezdiffra po raz pierwszy zapewni tym pacjentom opcję leczenia, oprócz diety i ćwiczeń fizycznych”.

NASH jest wynikiem postępu niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, której zapalenie może z czasem prowadzić do bliznowacenia wątroby i dysfunkcji wątroby. NASH często wiąże się z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca typu 2. Według co najmniej jednego szacunku około 6–8 milionów ludzi w USA ma NASH z umiarkowanym lub zaawansowanym bliznowaceniem wątroby, a liczba ta będzie rosnąć. Rezdiffra jest częściowym aktywatorem receptora hormonu tarczycy; aktywacja tego receptora przez Rezdiffrę w wątrobie zmniejsza gromadzenie się tłuszczu w wątrobie.

Bezpieczeństwo i skuteczność preparatu Rezdiffra oceniano na podstawie analizy zastępczego punktu końcowego w 12. miesiącu w 54-miesięcznym, randomizowanym badaniu kontrolowanym placebo z podwójnie ślepą próbą. Zastępczym punktem końcowym był pomiar stopnia zapalenia i bliznowacenia wątroby. Sponsor jest zobowiązany do przeprowadzenia badania po zatwierdzeniu leku w celu sprawdzenia i opisania korzyści klinicznych ze stosowania leku Rezdiffra, co zostanie przeprowadzone poprzez ukończenie tego samego 54-miesięcznego badania, które jest nadal w toku. Aby wziąć udział w badaniu, pacjenci musieli przejść biopsję wątroby, która wykazała zapalenie spowodowane NASH z umiarkowanym lub zaawansowanym bliznowaceniem wątroby. W badaniu 888 pacjentów przydzielono losowo do grupy otrzymującej jeden z następujących leków: placebo (294 pacjentów); 80 miligramów leku Rezdiffra (298 pacjentów); lub 100 miligramów leku Rezdiffra (296 pacjentów); raz dziennie, jako uzupełnienie standardowej opieki w przypadku NASH, która obejmuje poradnictwo w zakresie zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych.

Po 12 miesiącach biopsje wątroby wykazały, że większy odsetek pacjentów leczonych lekiem Rezdiffra osiągnął ustąpienie NASH lub poprawę w zakresie bliznowacenia wątroby w porównaniu z pacjentami, którzy otrzymywali placebo. W sumie u 26% do 27% pacjentów, którzy otrzymali 80 miligramów leku Rezdiffra i od 24% do 36% pacjentów, którzy otrzymali 100 miligramów leku Rezdiffra, doświadczyło ustąpienia NASH i braku pogorszenia bliznowacenia wątroby w porównaniu z 9% do 13% osób, które otrzymały otrzymało placebo oraz poradę dotyczącą diety i ćwiczeń fizycznych. Zakres odpowiedzi odzwierciedla różne odczyty patologów. Ponadto łącznie u 23% pacjentów, którzy otrzymali 80 miligramów leku Rezdiffra i od 24% do 28% pacjentów, którzy otrzymali 100 miligramów leku Rezdiffra, doświadczyło poprawy w zakresie bliznowacenia wątroby i braku pogorszenia NASH w porównaniu z 13% do 15% pacjentów ci, którzy otrzymali placebo, w zależności od odczytów każdego patologa. Godne uwagi jest wykazanie tych zmian u odsetka pacjentów już po roku leczenia, ponieważ choroba zazwyczaj postępuje powoli, a u większości pacjentów progresja pojawia się po latach, a nawet dziesięcioleciach.

Najczęstsze działania niepożądane leku Rezdiffra obejmowały biegunkę i nudności. Lek Rezdiffra zawiera pewne ostrzeżenia i środki ostrożności, takie jak polekowe toksyczne działanie na wątrobę i działania niepożądane związane z pęcherzykiem żółciowym.

Należy unikać stosowania leku Rezdiffra u pacjentów z niewyrównaną marskością wątroby. Pacjenci powinni przerwać stosowanie leku Rezdiffra, jeśli w trakcie leczenia lekiem Rezdiffra wystąpią u nich oznaki lub objawy pogorszenia czynności wątroby.

Stosowanie leku Rezdiffra jednocześnie z niektórymi innymi lekami, w szczególności statynami obniżającymi poziom cholesterolu, może powodować potencjalnie znaczące interakcje lekowe. Pracownicy służby zdrowia powinni zapoznać się z pełnymi informacjami dotyczącymi przepisywania leku, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat potencjalnie znaczących interakcji leków z lekiem Rezdiffra, zalecanych dawkowań i modyfikacji sposobu podawania.

FDA zatwierdziła lek Rezdiffra w ramach przyspieszonej ścieżki zatwierdzania, która umożliwia wcześniejsze zatwierdzenie leków stosowanych w leczeniu poważnych schorzeń i zaspokajających niezaspokojone potrzeby medyczne w oparciu o zastępczy lub pośredni kliniczny punkt końcowy, w przypadku którego z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć korzyść kliniczną. Wymagane, wspomniane 54-miesięczne badanie, które jest w toku, oceni korzyść kliniczną po 54 miesiącach leczenia lekiem Rezdiffra.

Rezdiffra otrzymała w tym wskazaniu oznaczenia w ramach terapii przełomowej, szybkiej ścieżki i przeglądu priorytetowego.

FDA udzieliła zgody na stosowanie leku Rezdiffra firmie Madrigal Pharmaceuticals.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę