GUS_230920_750x100_stat

Finansowanie dla rolnika nie tylko z Unii

28 maja 2019
Finansowanie dla rolnika nie tylko z Unii
Newseria Biznes

To ostatnie dwa lata, w których Unia Europejska będzie wspierać rolników na obecnych zasadach. Wiadomo, że w perspektywie unijnej po 2020 roku budżet w ramach Wspólnej Polityki Rolnej ulegnie zmniejszeniu. Wpłynie to zapewne również na ofertę firm leasingowych, które już dziś konstruują swoje produkty w taki sposób, by ułatwić polskim rolnikom dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania.

Segment finansowania maszyn rolniczych stanowi dziś niewiele ponad 6 proc. całości rynku leasingu. Według Związku Polskiego Leasingu w 2018 roku polscy rolnicy sfinansowali sprzęt za ponad 5 mld PLN, a dynamika tego rynku wyniosła 18 proc[1]. PKO Leasing po pierwszym kwartale br. obserwuje znaczną dynamikę segmentu. Co wpływa na tak dobrą koniunkturę tego rynku? Czy to efekt związany z sezonowością, czy dłuższy trend?  

Rozwojowi segmentu maszyn rolniczych sprzyja wysoka absorpcja środków unijnych. Zakładamy, że ostatnie lata obecnej perspektywy unijnej będą stopniowo zwiększać nasz udział w tym  segmencie. Wpływ na to będzie miała koniunktura zarówno krajowego, jak i zagranicznego rynku. Polityka unijna w tej i przyszłej perspektywie ma za zadanie unowocześnić i zwiększyć konkurencyjność rolnictwa UE. Nie będzie to możliwe bez inwestycji w sprzęt. A tu środki unijne oraz zewnętrzne finansowanie w postaci pożyczki lub leasingu uzupełniają się doskonale. Rolnicy chcą zwiększać swoje moce produkcyjne poprzez rozbudowę i modernizację gospodarstw lub inwestycje w rozwój nowych technologii  – podkreśla Marcin Hałaj, dyrektor ds. rozwoju rynku rolniczego PKO Leasing.

 

Mniejsze dotacje nie zamkną perspektyw na rozwój

Nowa perspektywa zmniejszy jednak dotacje bezpośrednie po roku 2020 z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich aż o 25 proc. To oznacza, że część rolników będzie musiała wypełnić lukę finansową i szukać zastrzyku gotówki w źródłach innych niż unijne. W tym miejscu wiele zyskać może branża leasingowa, która w swojej ofercie ma leasing i pożyczkę na maszyny rolnicze oraz pozostały sprzęt wykorzystywany w rolnictwie.

Chcemy ułatwić możliwość finansowania sprzętu rolnikom, dlatego od kwietnia br. wprowadzamy w ramach Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego  procedurę uproszczoną na finansowanie sprzętu rolniczego. Oferta kierowana jest zarówno do rolników indywidualnych, jak i spółek i spółdzielni o profilu rolniczym. W ramach uproszczenia eliminujemy konieczność dostarczania podstawowej dokumentacji, dzięki czemu udało nam się znacznie skrócić czas wydania decyzji kredytowej, który zaczyna odgrywać istotną rolę w zarządzaniu i inwestowaniu w gospodarstwie  - mówi Marcin Hałaj. - Oferta dla rolników jest dopasowana do potrzeb klientów i branży – oferujemy atrakcyjny okres finansowania, nawet do 120 miesięcy, harmonogramy dopasowane do sezonowości prowadzonej działalności oraz możliwość finansowania przedmiotów, pod które przyznana jest dotacja. Naszym celem jest stworzenie procedury dla rolników, gdzie pozyskanie finansowania będzie tak proste, jak w przypadku ubiegania się o leasing samochodu – dodaje Marcin Hałaj.

Dodatkowo PKO Leasing jako jedyna firma leasingowa w Polsce ma w swojej ofercie wsparcie dla przemysłu rolnego w ramach gwarancji unijnych. Dzięki takim programom jak COSME lub InnovFin będą oni w stanie otrzymać finansowanie jeszcze szybciej, a w przypadku tego drugiego pozyskają je na rozwój projektów innowacyjnych, które zawsze obarczone są większym ryzykiem. W kontekście tego, że Unia chce przeznaczyć w nowej perspektywie dodatkowe środki na wsparcie innowacji rolniczych, oferta ta idealnie wpisuje się w potrzeby tego rynku. 


[1] Statystyki nie zawierają danych od wszystkich leasingodawców obecnych na rynku

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Komitet ds. Instrumentów Ochrony Handlu UE niedługo zbada wniosek Komisji dotycz...

16 października br. obchodziliśmy 41. Światowy Dzień Żywności. Ustanowione w 197...

Minister Grzegorz Puda wręczył w czwartek akty powołania: Annie Gembickiej na st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę