Finlandia: Całe mleko Valio pochodzić będzie od krów z wolnego wybiegu

16 września 2019
Finlandia: Całe mleko Valio pochodzić będzie od krów z wolnego wybiegu

W krajobrazie europejskim w ostatnich kilkunastu latach nasilało się zjawisko przenoszenia hodowli do wielkich obór, gdzie krowy przebywały na stałe. Teraz jednak ten trend się odwraca. Przebywanie krów mlecznych na naturalnym wypasie podczas którego zwierzęta mają wolność poruszania się, staje się atutem rynkowym. Od połowy września 2019 r. mleko Valio o pojemności 1 l i 1,75 l, odtłuszczone, niskotłuszczowe, półtłuste i pełne, będzie pochodzić od krów z wolnego wybiegu. Mleko to największa kategoria produktów konsumpcyjnych Valio.

Valio pozyskuje mleko z wolnego wybiegu z farm, w których krowy mogą się przemieszczać, jeść i odpoczywać w swoim tempie. Mleko z wolnego wybiegu jest produkowane w gospodarstwach w całej Finlandii. Jest pakowane w mleczarniach Riihimäki, Jyväskylä i Oulu.

– Chcemy, aby mleko z wolnego wybiegu było dostępne dla wszystkich. Dlatego całe mleko Valio będzie pochodzić od krów z wolnego wybiegu. Regularne mleko to nasza największa grupa produktów konsumenckich – mówi Mira Appelqvist, Kierownik ds Rozwoju Valio .

Od początku 2018 r. Valio wypłaca premię za zrównoważony rozwój hodowcom bydła mlecznego, którzy zobowiązali się do wyższych standardów dobrostanu zwierząt. Premia wynosi obecnie dwa centy za litr mleka.

Jednym z wymagań Valio są regularne kontrole opieki zdrowotnej nad zwierzętami przeprowadzane przez weterynarza. Krowy w gospodarstwach mlecznych Valio są karmione głównie trawą, z dodatkiem domowych zbóż oraz rzepaku i rzepiku. Krowy nie jedzą soi ani pasz GMO. Mleko produkowane w Finlandii jest zawsze wolne od antybiotyków. Krowy nigdy nie otrzymują antybiotyków jako środka zapobiegawczego, ale tylko zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

– Dobrostan zwierząt składa się z wielu konkretnych działań podejmowanych codziennie przez gospodarstwa. Wierzymy, że mleko z wolnego wybiegu stanie się nową normą. Około dwóch trzecich krów Grupy Valio mieszka w wolnostojących oborach, a liczba ta wciąż rośnie – mówi Appelqvist.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

W związku ze zbliżającym się przyjęciem zmienionych wieloletnich ram finansowych...

Na sesji 27 maja 2020 r. zrealizowano pierwsze transakcje w systemie notowań jed...

Doświadczyliśmy wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków i jedzenia w r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę