aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Forum Biznesu Prezydencji COGECA 2024

28 czerwca 2024
Forum Biznesu Prezydencji COGECA 2024

Forum Biznesu pod hasłem „W jaki sposób spółdzielnie rolne gwarantują odporność sektorów zbóż i nasion?” odbyło się 26 czerwca w Brukseli. Forum zgromadziło liderów branży i ekspertów w dziedzinie spółdzielczości rolniczej, aby podkreślić kluczową rolę, jaką spółdzielnie rolnicze muszą odegrać w zapewnieniu sukcesu tych sektorów. W spotkaniu wzięła udział Agnieszka Maliszewska – Dyrektor Biura PIM, pierwsza wiceprzewodnicząca COGECA.

Otwierając wydarzenie, Christian Høegh-Andersen, wiceprezes COGECA i koordynator forum, stwierdził, że "spółdzielnie rolnicze wspierają europejskie rolnictwo w kluczowych aspektach, takich jak zapewnienie uczciwych praktyk handlowych, transportu i logistyki, zaopatrywanie rolników w kluczowe towary, tworzenie miejsc pracy i dalsze stymulowanie działalności gospodarczej, nie zapominając o pozytywnych środowiskowych i społecznych efektach zewnętrznych, jakie tworzą nasze przedsiębiorstwa".

Celem tegorocznego Forum Biznesu było skupienie się na obszarach działalności spółdzielni oraz głównych kwestiach dotyczących handlu zbożem i nasionami, ich transportu i przechowywania aby zastanowić się jak ułatwić przepływy handlowe w Europie. Debata skupiała się na paszach dla zwierząt, ponieważ prawie 2/3 zbóż w UE jest wykorzystywanych do ich produkcji. Natomiast wytłoczyny z nasion oleistych stanowią ważny składnik paszy.

Podczas Forum Vito Martielli, starszy analityk ds. zbóż i nasion oleistych w Rabobanku, wygłosił przekonujące przemówienie, w którym przedstawił krytyczne spojrzenie na rynki zbóż i nasion. Jego spostrzeżenia nadały ton całodniowym dyskusjom, podkreślając znaczenie innowacji i planowania strategicznego w sektorach zbóż i nasion oleistych. Następnie odbyła się prezentacja Alexandra Doringa, sekretarza generalnego FEFAC, skupiająca się na znaczeniu lepszych modeli współpracy dla zapewnienia solidności strategicznych towarów.

Zaplanowano również panel spółdzielni zbożowych i nasion, z udziałem prelegentów z Danii, Rumunii, Hiszpanii i Niemiec, którzy podkreślili znaczącą rolę spółdzielni rolniczych w sektorze zbóż i nasion oleistych. Produkcja pasz dla zwierząt opiera się w dużej mierze na podstawowych składnikach, takich jak nasiona oleiste i zboża. Spółdzielnie rolnicze są aktywnie zaangażowane w  dostarczaniu tych surowców (takich jak soja, nasiona słonecznika, rzepak, kukurydza i pszenica), które są powszechnie stosowane w produkcji pasz dla zwierząt. Zapewniają one stałe i niezawodne dostawy wysokiej jakości nasion oleistych i zbóż, które są niezbędne do utrzymania bilansu żywieniowego i jakości pasz dla zwierząt.

Podczas wydarzenia podkreślono, w jaki sposób spółdzielnie w całej Europie wykorzystują różne narzędzia zarządzania ryzykiem, aby wspierać swoich członków i działalność. W Rumunii rolnicy mogą odliczyć do 70% kosztów ubezpieczenia i podejmowane są wysiłki w celu przekierowania płatności bezpośrednich do systemu zarządzania ryzykiem. Hiszpania zapewnia stabilność cen poprzez harmonogram sprzedaży surowców hodowcom zwierząt. W Danii analiza rynku lokalnego stanowi podstawę zaleceń dla spółdzielni, podczas gdy w Niemczech apeluje się o produkty gotowe do wprowadzenia na rynek i rozsądne doradztwo w zakresie ryzyka klimatycznego ze względu na zmienne warunki, takie jak niedobór wody. Odnowa pokoleniowa ma kluczowe znaczenie, a inicjatywy w Danii i Hiszpanii koncentrują się na dotarciu do młodzieży i wsparciu edukacyjnym.

Uważam, że każda taka dyskusja przybliża nas do znalezienia rozwiązań dla sektora spółdzielczego w całej Europie. Każdy z tych tematów dotyczy także polskiego sektora spółdzielczego. Ważne jest, abyśmy taki dialog prowadzili nie tylko w gronie spółdzielni, ale przede wszystkim z decydentami, przedstawicielami Parlamentu Europejskiego oraz nowej Komisji Europejskiej. – przekazała na swoim profilu na LinkedIn Agnieszka Maliszewska.

Lennart Nilsson, prezes Cogeca, zamknął wydarzenie, stwierdzając: "Prezentując najlepsze praktyki w celu sprostania obecnym wyzwaniom związanym z paszami, podzieliliśmy się istotnymi informacjami i wiedzą, które pomogą nam pokonać przeszkody, przed którymi stoimy. Ogólnie rzecz biorąc, wydarzenie to podkreśliło model spółdzielczości rolniczej jako kluczowy czynnik w tworzeniu możliwości dla bardziej sprawiedliwych, konkurencyjnych i bezpiecznych sektorów zbóż i nasion".

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę