aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Fundacja Pro-Test zbadała pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

26 marca 2024
Fundacja Pro-Test zbadała pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek Fundacja Pro-Test przebadała pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów. I ponownie w pomidorach kupionych w Lidlu jest ich więcej niż w tych z Biedronki.

 Fundacja Pro-Test sprawdziła w badaniach w akredytowanym laboratorium zawartość ponad 540 pestycydów w pomidorach malinowych kupionych w dwóch największych sieciach handlowych: Lidlu i Biedronce.

To już drugi test – po teście jabłek – sprawdzający jakość warzyw i owoców w dwóch konkurujących ze sobą dyskontach, które od kilku tygodni prowadzą walkę na ceny. Czy oprócz tego, że Lidl i Biedronka dbają o niskie ceny, pamiętają też o jakości oferowanych produktów? Fundacja Pro-Test postanowiła sprawdzić to w laboratorium.

Kraj pochodzenia badanych pomidorów to Polska. Na zlecenie Fundacji Pro-Test laboratorium sprawdziło w nich zawartość pozostałości pestycydów. Co się okazało? W pomidorach z Lidla znajdowały się pozostałości trzech pestycydów, a w pomidorach z Biedronki – jednego.

Wykryte ilości pestycydów mieściły się w obowiązujących normach. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu innych składnikach naszej codziennej diety również znajdują się pozostałości pestycydów. Łącznej ilości tych toksycznych związków, spożywanej przez nas każdego dnia, nie sposób oszacować i nie sposób przewidzieć, jak wpływa na nasze zdrowie. 

Naukowcy nie znają również skutków współoddziaływania między sobą różnych pestycydów. A jak widać, w samych pomidorach związków może być kilka. Taka mieszanka może wpływać na nasz organizm inaczej niż pojedyncze substancje. Dlatego warto trzymać się zasady: im mniej pestycydów w tym, co jemy, tym lepiej.

Pomidory z takimi ilościami pestycydów, jakie wykryła Fundacja Pro-Test, nie spełniałyby natomiast norm, gdybyśmy mieli do czynienia z warzywami ekologicznymi.

Wyniki testu są dostępne na stronie fundacji: www.pro-test.pl.

Celem testów publikowanych przez Fundację Pro-Test jest podniesienie świadomości konsumenckiej i wyposażenie konsumentów w niezależną wiedzę na temat jakości produktów, niezbędną do podejmowania decyzji zakupowych. Z drugiej strony badania wpływają na polepszenie jakości produktów, ponieważ producenci i sieci sklepów mogą zobaczyć, jak wypadają na tle konkurencji i stale polepszać jakość oferowanych przez siebie warzyw i owoców.

 

Fundacja Pro-Test niebawem opublikuje wyniki badań kolejnych produktów.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę