Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Powstaje Bank Ziemski Ukrainy

21 czerwca 2023
Powstaje Bank Ziemski  Ukrainy

Fundusz Własności Państwowej Ukrainy zamierza utworzyć Bank Kraju Związkowego i Fundusz Nieruchomości Inwestycyjnych. O tym poinformował na antenie telethonu "United News" przewodniczący SPFU Rustem Umerow, poinformowała służba prasowa departamentu.

"Instytucje te przyczynią się do rozwoju sektora rolnego i rynku nieruchomości na Ukrainie" - podkreślił urzędnik.

Oprócz tego, według jego słów, Ukraina będzie współpracować ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sprawie utworzenia Państwowego Funduszu, który powinien odgrywać kluczową rolę w rozwoju ukraińskiej gospodarki.

"Państwowy fundusz majątkowy jest instrumentem finansowym, który zapewnia efektywne zarządzanie aktywami narodowymi w wielu krajach świata. W samych Zjednoczonych Emiratach Arabskich są trzy takie fundusze. Dzięki partnerstwu z tym krajem Suwerenny Fundusz Ukrainy będzie mógł realizować duże projekty infrastrukturalne, które przyczynią się do rozwoju ukraińskiej gospodarki" – powiedział Umerow.

SPFU stara się również pomóc w wznowieniu pracy ukraińskiego przemysłu, w szczególności z inicjatywy Made in Ukraine w partnerstwie z Ministerstwem Gospodarki. Zakłada się, że każdy ukraiński przedsiębiorca może kupować opuszczone aktywa państwowe na aukcjach prywatyzacyjnych na małą skalę. Są to tak zwane tereny poprzemysłowe - tereny przemysłowe z komunikacją, które mogą stać się podstawą do tworzenia nowych przedsiębiorstw przemysłowych.

"Celem jest, aby Ukraina stała się głównym ośrodkiem przemysłowym i platformą Europy" – podsumował szef SPFU.

Ziemia w Ukrainie będzie drożeć

Teraz ziemia na Ukrainie jest aktywnie sprzedawana i aktywnie kupowana, a po otwarciu rynku gruntów dla osób prawnych, które planowane jest od 2024 r., Ceny tego aktywa znacznie wzrosną. Taką prognozę w wywiadzie dla Telegraf wyraził zastępca dyrektora Zeminvest Evgeny Nosalsky.

Jak przypomniał ekspert, wraz z otwarciem rynku ziemi cena we wszystkich regionach Ukrainy zaczęła się od 700 USD za 1 hektar, ale teraz, z powodu wojny, koszt ziemi różni się w zależności od geografii.

"Ziemie centralnej Ukrainy, położone z dala od linii frontu, działań wojennych i granicy z agresorem, stały się popularne. Są to obwody Połtawa, Czerkasy, Chmielnicki, Winnica, Kirowograd, Dniepropietrowsk. Koszt w regionach centralnych zaczyna się od 90 tysięcy UAH za hektar, w regionach zachodnich - od 110 tysięcy UAH. Jeśli weźmiemy pod uwagę północ i południe Ukrainy, ceny są nieco niższe. W szczególności Czernihów, Sumy, Charków – z 55 tys. hrn, Odessa, Mikołajów – z 60 tys." – powiedział Nosalski.

Jednocześnie zauważył, że ceny gruntów są kształtowane bezpośrednio przez samych uczestników rynku.

"Jak widać, nawet w warunkach wojny koszt wzrósł o 20%, a gdy osoby prawne wejdą na rynek, będzie to pierwsze wezwanie do dalszych podwyżek cen. Według naszych prognoz, dosłownie w pierwszym roku w niektórych regionach nastąpi szybki wzrost, o około 50-75%, i nie zatrzyma się jeszcze przez kilka lat. Oznacza to, że perspektywy wzrostu cen gruntów są dość optymistyczne, ponieważ ziemia jest ograniczonym zasobem, już nią nie będzie" – przewiduje specjalista.

Opisując nabywców gruntów, dodał, że lwia część z nich to inwestorzy, którzy inwestują w różne portfele - od kryptowalut i nieruchomości po ziemię.

"Oprócz nich przedsiębiorcy, informatycy, bankowość i sektor publiczny. Ostatnio wojsko. Również ludzie o zarobkach 1-1,7 tys. USD miesięcznie "- powiedział E. Nosalsky.

oprac. e-mk, ppr.pl; na podst. źródło ifnormacji: АПК-Информ


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę