Gazu nie może zabraknąć dla produkcji rolno-spożywczej

1 sierpnia 2022
Gazu nie może zabraknąć dla produkcji rolno-spożywczej

Łańcuch dostaw produktów rolno-spożywczych jest „społecznie krytyczny”, i musi mieć zapewnione dostawy gazu, które są niezbędne do utrzymania dostaw żywności w UE

Copa-Cogeca, Primary Food Processors i FoodDrinkEurope z zadowoleniem przyjmują uznanie, że łańcuch dostaw produktów rolno-spożywczych jest uważany za „społecznie krytyczny” dla całego sektora w unijnej inicjatywie „Oszczędzaj gaz dla bezpiecznej zimy”, która została poparta przez Państwa członkowskie UE w dniu 26 lipca 2022 r.

Ponieważ państwa członkowskie UE zdecydowały o zmniejszeniu zapotrzebowania na gaz o 15% następnej zimy w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, uzgodniły, że powinny priorytetowo potraktować środki, które nie mają wpływu na odbiorców chronionych, takich jak:

- gospodarstwa domowe i usługi niezbędne do funkcjonowania społeczeństwa,
- podmioty krytyczne,
- produkcja żywności (w tym żywność, napoje i karma dla zwierząt domowych).

W rzeczywistości jakiekolwiek zakłócenia w dostawach gazu uniemożliwiłyby producentom żywności i pasz prowadzenie gospodarstw rolnych i zakładów produkcyjnych z pełną wydajnością. Miałoby to wpływ na dostępność i przystępność cenową towarów rolnych, żywności i napojów dostarczanych konsumentom oraz paszy dla zwierząt, niosąc ze sobą poważne ryzyko niedoborów.

W następstwie porozumienia między państwami członkowskimi na szczeblu UE organizacje sektora rolno-spożywczego wzywają państwa członkowskie UE do uznania łańcucha rolno-spożywczego za sektor krytyczny w ich krajowych planach operacyjno-ratowniczych i zapewnienia ciągłości produkcji żywności (w tym opakowania), ponieważ nie mogą być oddzielone od sieci dostaw gazu nawet w przypadku niedoborów. Podobnie europejscy operatorzy łańcucha dostaw produktów rolno-spożywczych są nadal zaangażowani w dalszą poprawę efektywności energetycznej swoich operacji.

***
O nas:

Copa and Cogeca:to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE.
Razem zapewniają one, że rolnictwo UE jest zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe pół miliarda ludzi w całej Europie. Copa reprezentuje 22 miliony rolników i ich rodziny, a Cogeca reprezentuje interesy 22 000 spółdzielni rolniczych. Zrzeszają 66 organizacji członkowskich
z krajów członkowskich UE.

FoodDrinkEurope: reprezentuje branżę produkcji żywności i napojów. Składający się
Spośród 289 000 przedsiębiorstw i 4,5 mln pracowników przemysł spożywczy kupuje 70% wszystkich produktów rolnych UE i jest jednym z największych w Europie
branże.

Primary Food Processors: członkowie przetwarzają około 220 milionów ton surowca
surowców (zboża, burak cukrowy, rzepak, soja, nasiona słonecznika, surowy olej roślinny, produkty kakaowe i ziemniaki skrobiowe) zatrudniających w Unii Europejskiej ponad 120 000 osób.

źródło: COPA i COGECA


POWIĄZANE

27 stycznia 2023 r. w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie trzech zespołów p...

Według stanu na 27 stycznia Ukraina wyeksportowała 25,991 mln ton zbóż i roślin ...

Według ukraińskiej agencji Informacyjnej ceny eksportowe kazachskiej pszenicy sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę