Gdy dzieci nie chcą jeść warzyw i owoców

11 października 2022
Gdy dzieci nie chcą jeść warzyw i owoców

Polscy rodzice martwią się, gdy ich dzieci nie chcą jeść warzyw i owoców, bo wiedzą, że wpływ sposobu odżywiania na zdrowie dziecka jest oczywisty. Aby mały organizm mógł się prawidłowo rozwijać, niezbędne jest zapewnienie mu wszystkich potrzebnych składników budulcowych. Tylko różnorodną dietą, zbilansowaną pod względem kalorii, witamin, mikro- i makroelementów oraz bogatą w warzywa i owoce, możemy zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju.

Co przeżywają rodzice, gdy ich dzieci odmawiają jedzenia warzyw i owoców? Jakie aktywności podejmują, by przekonać dziecko do zmiany nawyków? Odpowiedzi na te pytania przynoszą rezultaty badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Jedz owocei warzywa – w nich największa moc się skrywa!”.

 

Świadomi rodzice

Z przeprowadzonego badania wynika, że większość rodziców (ponad 80%) zgadza się, iż jedzenie warzyw
i owoców jest ważne, ponieważ dostarcza niezbędnej porcji witamin, składników mineralnych i odżywczych. Rodzice potwierdzają też, że warzywa i owoce powinny stanowić podstawę jadłospisu każdego dziecka, gdyż determinują one jego prawidłowy rozwój. Tak samo wielu opiekunów jest zdania, że codzienna dieta ma znaczący wpływ na odporność dziecka, a sposób odżywiania przekłada się na jego rozwój emocjonalno-społeczny.

Gdy maluch nie chce jeść…

W kontekście powyższych danych, wskazujących na wysoką świadomość rodziców w zakresie znaczenia prawidłowej diety, nie dziwi fakt, że niemal 40% z nich martwi się, gdy jego dziecko/dzieci odmawiają jedzenia owoców i warzyw. Prawie 1/3 respondentów odczuwa z tego powodu niepokój, a co piąty ankietowany jest zły/poirytowany lub zniecierpliwiony.

 

 

- Wielu rodziców jest świadomych, jak ważna jest zbilansowana dieta, w której obecne są produkty spożywcze z różnych kategorii, w tym te najważniejsze – warzywa i owoce. Żywienie wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne (bądź ryzyko wystąpienia chorób), ale jest ściśle związane z emocjami. Liczne badania prowadzone na świecie udowadniają, że jedzenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które powinny zajmować połowę talerza w każdym posiłku, ma bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie. Dlatego reakcje rodziców nie są zaskakujące – czują się oni odpowiedzialni za swoje dzieci i obawiają się dalekosiężnych skutków niechęci ich pociech do warzyw i owoców. Warto jednak przełożyć te emocje na konstruktywne działanie i podjąć próbę zmiany nawyków żywieniowych, np. poprzez zabawę, urozmaicenie diety, zadbanie o jak najbardziej kolorowy talerz i formę podania, czy też wspólne zakupy i gotowanie – radzi Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka, ekspertka kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”.

Jak motywować dzieci?

Rodzice podejmują rozmaite aktywności, by zmotywować swoje dzieci do jedzenia większej ilości warzyw
i owoców. Najczęściej jest to wspólne jedzenie posiłków oraz dawanie dobrego przykładu poprzez jedzenie tych produktów przez samych opiekunów (często i bardzo często robi to, według deklaracji, prawie 3/4 respondentów). Wielu z nich (70%) tłumaczy dzieciom, że warto jeść warzywa i owoce, ponieważ są smacznei zdrowe. Podobny procent rodziców stara się również przygotowywać posiłki z jak największą ilością warzyw i owoców. Zdecydowanie rzadziej natomiast opiekunowie przygotowują posiłki wspólnie z dzieckiem (niespełna połowa ankietowanych) lub razem z nim wymyślają przepisy na nowe potrawy z owoców i warzyw (40% rodziców).

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej oraz na profilach na Facebooku i Instagramie:
https://jedzowoceiwarzywa.pl/
https://www.facebook.com/jedzowoceiwarzywa/
https://www.instagram.com/jedz_owoce_i_warzywa/

 


POWIĄZANE

27 stycznia 2023 r. w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie trzech zespołów p...

Według stanu na 27 stycznia Ukraina wyeksportowała 25,991 mln ton zbóż i roślin ...

Według ukraińskiej agencji Informacyjnej ceny eksportowe kazachskiej pszenicy sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę