dnikukurydzy_210818

GIOŚ: od 2019 r. monitoring powietrza w polskich uzdrowiskach

7 grudnia 2017
GIOŚ: od 2019 r. monitoring powietrza w polskich uzdrowiskach

W przyszłym roku Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ma kupić 20 mobilnych stacji do pomiaru jakości powietrza, staną one m.in. w miejscowościach uzdrowiskowych – poinformował Tomasz Frączkowski z GIOŚ. Jedno urządzenie kosztuje ok. 400 tys. zł, a monitoring ruszy w 2019 r.

„Zakup 20 mobilnych stacji planujemy dokonać w przyszłym roku, dostawy sprzętu mają zakończyć się w trzecim kwartale 2018 r.” – powiedział dziennikarzom podczas wizyty w Krajowym Laboratorium Referencyjnym i Wzorcującym GIOŚ w Krakowie dyrektor Tomasz Frączkowski. Wizytę zorganizował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wyjaśnił, że koszt takiej stacji, na którą składać się będzie kontener ze specjalistycznym sprzętem oraz samochód – to ok. 400 tys. zł. Zakup ma być sfinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

„Stacje trafią do każdego wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Kolejne dwie trafią do tych województw, które mają największą liczę uzdrowisk. Na 45 uzdrowisk – 18 mamy już +opomiarowanych+” – dodał.

Pytany o wyniki badań jakości powietrza w zbadanych już uzdrowiskach – zwrócił uwagę – że zależały one m.in. od tego, gdzie się one znajdowały. Nad morzem, gdzie występują silne wiatry problem smogu był najmniejszy, z kolei na południu –jak mówił - złej jakości powietrze jest rzeczywiście istotnym problemem.

„Dlatego też pomiary jakości powietrza będziemy chcieli prowadzić w newralgicznych strefach uzdrowisk, tam gdzie przebywa najwięcej ludzi. Nasze pomiary mają służyć przede wszystkim walce o to, by powietrze, którym oddychają kuracjusze było dobrej jakości” – dodał.

Frączkowski poinformował, że pomiary jakości powietrza w uzdrowiskach prowadzone będą przez rok. Mają one ruszyć w 2019 roku. Przypomniał, że zgodnie z prawem uzdrowiska chcąc zachować swój status, muszą raz na 10 lat występować o tzw. operat środowiskowy. Zakłada on m.in. konieczność przeprowadzenia monitoringu jakości powietrza.

 

Michał Boroń, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę