Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Globalne prognozy dla rynku drobiu

27 lipca 2020
Globalne prognozy dla rynku drobiu

Analitycy Rabobanku przedstawiając prognozy dla globalnego rynku drobiu w drugiej połowie 2020 roku odnieśli się z nieco większym optymizmem niż do tej pory.

W opinii Rabobanku drugie półrocze będzie charakteryzowało ożywienie popytu na drób na świecie biorąc pod uwagę zelżenia w gastronomii i hotelarstwie. Wskazali jednocześnie na nadal istniejące problemy w Europie i spadek produkcji na kontynencie europejskim.

Rabobank uważa, że istotnym czynnikiem wspierającym wzrost popytu na drób w skali globalnej w nadchodzących miesiącach będzie spowolnienie gospodarcze, co  powoduje, że rynki są bardziej zmienne i zależne od cen. Można przyjąć, że w takiej sytuacji na wygranej pozycji jest mięso drobiowe, które należy do najtańszych źródeł białka mięsa. Dużym wyzwaniem zwiększającym zmienność na rynkach światowych  będzie niestabilność podaży i popytu oraz kursów walutowych.

Po stronie pozytywnych czynników znalazły się stosunkowo niskie szacunki cen pasz. Należy także uwzględnić niepewność związaną z sytuacją epidemiczną na świecie w nadchodzących miesiącach. Przewiduje się, że mieszanka tych czynników spowoduje, że handel międzynarodowy będzie podatny na zakłócenia w drugiej połowie 2020 roku.

Dodatkowo na niestabilność handlu światowego wpłynąć mogą nieprzewidywalne stosunki handlowe między Waszyngtonem a Pekinem, Brexit czy programy wdrażane na Bliskim Wschodzie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego na rynkach wewnętrznych państw z tego regionu. 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Krajowa Rada Drobiarstwa Izba Gospodarcza  stanowisko zespołu d/s drobiarstwa w ...

„Piątka dla zwierząt” to ustawa likwidująca bardzo ważną dziedzinę eksportu, gos...

– Bez eksportu nie ma polskiego rolnictwa. Nie ma alternatywnych rynków. To jest...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę