aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Globalny sukces oparty o polski kapitał – prezydent RP odwiedza Pronar

9 czerwca 2021
Globalny sukces oparty o polski kapitał – prezydent RP odwiedza Pronar

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził 8 czerwca Centrum Wystawowe Pronaru w Siemiatyczach (woj. podlaskie). Urzędująca głowa państwa, po zapoznaniu się z tą ogromną i unikalną w skali europejskiej ekspozycją fabryczną, nie kryła słów uznania dla tempa rozwoju firmy. Wizytujący największego w kraju producenta maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych prezydent wskazał Pronar jako dowód, na to, że „Polak potrafi” odnieść sukces na światowym rynku, rywalizując z największymi graczami w swoich branżach.

 

Z racji panujących wciąż obostrzeń i względów bezpieczeństwa wydarzenie miało charakter zamknięty. Andrzejowi Dudzie podczas wizyty towarzyszył szef jego gabinetu Paweł Szrot oraz dwaj sekretarze stanu: Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski. Obecni byli również Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Bogdan Paszkowki, wojewoda podlaski oraz starosta siemiatycki Marek Bobel. Gości przywitał Sergiusz Martyniuk, prezes Pronaru i inicjator powstania tej ogromnej wystawy fabrycznej z rozmachem na skalę co najmniej Europejską.

 

- Pronar był i jest firmą budowaną w oparciu wyłącznie o polski kapitał – podkreślał Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru. – Ta inwestycja jest kolejnym etapem naszego rozwoju, gdyż dotąd to my jeździliśmy wystawiać nasze maszyny na największe światowe targi, za co płaciliśmy miliony złotych. I były to pieniądze, które zostawały za granicą. Teraz ta sytuacja się zmienia. Najpierw zainwestowaliśmy w infrastrukturę lotniczą i samoloty, a niedawno otworzyliśmy tę wystawę. Dzięki temu to my stajemy się celem wizyt osób i firm zainteresowanych naszymi maszynami.

 

Po wystąpieniu prezes Martyniuk rozpoczął oprowadzanie po ekspozycji, która składa się z dwóch hal oraz wielohektarowego placu wystawowego. Hale to przede wszystkim pokaz potęgi produkcyjnej Pronaru w dziedzinie komponentów, a w szczególności kluczowych elementów maszyn, jak np. pneumatyka i hydraulika, którą firma produkuje nie tylko na potrzeby własnych rozwiązań (np. przyczep), ale też eksportuje do licznych krajów. Osobne ekspozycje mają również osie i układy jezdne oraz tworzywa sztuczne w szerokiej gamie: od małych elementów izolacyjnych, poprzez zbiorniki paliwa do nawet 20 000 l. Druga, mniejsza z hal została w całości poświęcona produkowanym przez firmę kołom tarczowym, w których produkcji - po ostatnich inwestycjach - została światowym wiceliderem.

 

W pierwszym z budynków Prezydent RP i goście zapoznali się również z budową produkowanych przez Pronar maszyn.  W przypadku komunalnych zobaczyć np. wały kosiarek bijakowych, wykonane z różnych materiałów lemiesze czy szczotki wykorzystywane w zamiatarkach. Cześć poświęcona maszynom recyklingowym to m. in. elementy robocze przesiewaczy (bębny) i rozdrabniaczy (wały), silniki oraz makieta opracowywanych przez inżynierów Pronaru stacjonarnych linii do przetwarzania odpadów. Z kolei ekspozycja poświęcona maszynom rolniczym to „rozłożone na części” przyczepa i kosiarka dyskowa, których wszystkie elementy firma wytwarza sama. W tym stalowe profile burtowe, w które Pronar zaopatruje blisko 90 proc. polskiego rynku. Zaprezentowano również kilka modeli wózków widłowych powstających w ramach kooperacji z zagranicznym partnerem.

 

Po technologii i komponentach przyszła kolej na same maszyny, czyli dzisięciohektarowy plac, gdzie ustawiono wszystkie produkowane przez Pronar maszyny. Tak rozległą przestrzeń podzielono na sektory odpowiadające rodzinom produktów firmy: od ponad 130 modeli przyczep różnej konstrukcji i przeznaczenia, poprzez maszyny rolnicze i komunalne, aż po najnowocześniejsze rozwiązania recyklingowe: rozdrabniacze, przesiewacze, przenośniki taśmowe i kanałową prasę belującą. Dla ułatwienia gospodarz i goście poruszali się po placu elektrycznymi pojazdami. Zwiedzający, w tym również prezydent nie tylko z zaciekawieniem przyglądali się niektórym maszynom, ale też często dopytywali o szczegóły działania czy przeznaczenie.

 

Po krótkim spotkaniu w wąskim gronie, przyszedł czas na wystąpienie głowy państwa. Prezydent nie tylko docenił „galopujące” tempo rozwoju Pronaru, ale również postawił firmę za wzór globalnego sukcesu polskiego kapitału oraz myśli technicznej..

 

 

- Pronar należy dziś do grona największych firm w całym kraju – mówił Andrzej Duda, prezydent RP. – Zatrudniając prawie trzy tysiące osób pełni również ogromną rolę w społeczności całego regionu. Bardzo się cieszę, że są tu ogromne plany rozwojowe, że firma podchodzi do tego bardzo ambitnie. Chcę również bardzo podkreślić, że ta od samego początku, do cna polska firma należy do ścisłej światowej czołówki w swoich branżach. Życzyłbym sobie, aby cały region rozwijał się w takim tempie, jak rozwinął się Pronar.

 

 

 

Sylwetka firmy Pronar

 

Pronar należy do grona najszybciej rozwijających się polskich firm. Jego maszyny wspierają codzienną pracę rolników, przedsiębiorstw komunalnych oraz branżę odpadową w blisko 80 krajach świata. Budowana od ponad 30 lat, do dziś oparta na wyłącznie polskim kapitale marka stała się również synonimem jakości i stabilności wśród dostawców komponentów. Profile burtowe, elementy pneumatyki i hydrauliki, osie i układy jezdne oraz koła tarczowe Pronaru są montowane w maszynach największych światowych koncernów. W dziedzinie produkcji felg do maszyn wolnobieżnych, sięgającej miliona sztuk rocznie, firma jest obecnie światowym wiceliderem.

 

 

Będący największym krajowym producentem maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych Pronar zatrudnia już niemal 3000 pracowników, a przy obecnym tempie rozwoju firma będzie wkrótce potrzebowała kolejnych kilkuset. Maszyny  i komponenty powstają w ośmiu fabrykach rozlokowanych w sześciu miejscowościach na terenie województwa podlaskiego: Narwi, Narewce, Hajnówce, Strabli, Siemiatyczach i Białymstoku. Wszystkie łącznie przetwarzają ok. 10 000 ton stali miesięcznie. Zakłady produkcyjne są stale rozbudowywane, a poza kolejną halą produkcyjną w Siemiatyczach zaplanowano m.in. rozbudowę fabryki w Hajnówce, gdzie przestrzeń produkcyjna zwiększy się o ok. 1,8 ha. Kolejne 1,5 ha zaplanowano na potrzeby dalszego rozwoju produkcji felg.

 

 

Nazwa firmy jest nierozerwalnie związana z miejscem jej założenia. „Pro” – oznacza produkcję, a „Nar” - Narew, gdzie mieści się główna siedziba spółki. W Polsce kojarzona jest przede wszystkim z przyczepami, gdyż blisko 60% tego typu maszyn na naszych polach i drogach to produkty Pronaru. Portfolio przyczep liczy dziś ponad 130 modeli różnego przeznaczenia – od wywrotek burtowych, poprzez rozrzutniki aż po wielkogabarytowe przyczepy skorupowe z przesuwną ścianą. Co najmniej dużym uznaniem jak w kraju, przyczepy Pronaru cieszą się na rynkach zachodnich, jak ma to miejsce np. w Niemczech, gdzie firma jest wiceliderem rynku. Nieustannie wprowadza na rynek nowe modele, będąc zawsze o krok przed konkurencją. W tym roku mają m.in. pojawić się pierwsze modele przyczepy z przesuwną ścianą o pojemności ponad 60m3, które po dołączeniu adaptera będą mogły pełnić również funkcję rozrzutnika.

 

 

Stawiając od początku istnienia na dywersyfikację produkcji Pronar od lat tworzy co najmniej równie rozbudowane portfolio w pozostałych filarach swojej działalności symbolizowanej charakterystycznym logo z trzema wektorami rozchodzącymi się w nieskończoność. Rodzinę maszyn komunalnych tworzą przede wszystkim rozwiązania do letniego i zimowego utrzymania dróg – od pługów, przez wysięgniki i głowice różnego przeznaczenia, aż po najnowocześniejsze zamiatarki elewatorowe. W tej dziedzinie firma jest co najmniej równie mocna technologicznie jak w przyczepach, o czym świadczy m.in. fakt, że to Pronar jako pierwszy krajowy producent wprowadził na rynek pługi diagonalne, które są w stanie sprostać ekstremalnym wyzwaniom związanym z odśnieżaniem.

 

 

Ostatnie lata działalności firmy przyniosły ze sobą międzynarodowy sukces najmłodszej, ale zdecydowanie najbardziej zaawansowanej technologicznie i innowacyjnej rodziny produktów – maszyn recyklingowych. Mobilne przesiewacze, rozdrabniacze, przenośniki, przerzucarki kompostu czy kanałowa prasa belująca to rozwiązania nie tylko wielokrotnie nagradzane m.in. Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich, ale przede wszystkim pożądane przez firmy z branży odpadowej od USA, poprzez Europę aż po Daleki Wschód i Australię. Ostatnie lata to również intensywny rozwój stacjonarnych, kompleksowych linii do sortowania odpadów, nad którymi pracuje osobna jednostka – Biuro Konstrukcyjne w Wągrowcu.

 

 

Globalny sukces Pronaru nie miałby miejsca, gdyby nie konsekwentne budowanie przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacyjność. Jej głównym źródłem są własne Centrum Badawczo-Rozwojowe, gdzie gruntowne badania przechodzą wszystkie maszyny i komponenty oraz liczna kadra inżynierska, stale współpracująca z akademickimi ośrodkami naukowymi na czele z Politechniką Białostocką. Firma dysponuje infrastrukturą lotniczą i flotą powietrzną, a własna szkoła latania pomaga chętnym spełniać marzenia o zostaniu pilotem. Rozwój własnych możliwości globalnej komunikacji umożliwił firmie uruchomienie kolejnej innowacyjnej inwestycji – Centrum Wystawowego w Siemiatyczach, gdzie na ponad 10 ha goście mogą zapoznać się z kompletnym portfolio produktów Pronaru w każdej rodzinie produktów, a wkrótce także obejrzeć dynamiczne pokazy pracy maszyn recyklingowych. Sama idea centrum to przede wszystkim przełom w myśleniu o promocji własnych produktów – zamiast bardzo kosztownej obecności na największych światowych targach branżowych firma może w pełni zaprezentować własną ofertę u siebie.

 

 

Biuro prasowe Pronar / fot. Pronar


POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę