Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Gospodarstwa rolne wyłączone z IED

13 lipca 2023
Gospodarstwa rolne wyłączone z IED

IED(Industrial Emissions Directive) : głosowanie w Parlamencie Europejskim skończyło się zdecydowaną większością głosów przeciwko retoryce Komisji w sprawie hodowli zwierząt!

Na ostatnim posiedzeniu Parlament Europejski zagłosował zdecydowaną większością (367 głosów za - 245 przeciw) przeciwko rozszerzeniu zakresu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED), która miała objąćc również gospodarstwa hodowlane. Poza tym, zgodnie z jasnym przesłaniem wysłanym do Komisji Europejskiej, Parlament uznał, że IED jest nieodpowiednim instrumentem legislacyjnym, który po prostu ignoruje podstawowe realia rolnego sektora hodowlanego.

Copa i Cogeca od miesięcy ujawniają problemy i trudności, jakie w praktyce spowodowałoby zastosowanie tego szkodliwego wniosku Komisji; nie do udźwignięcia byłyby dla gospodarstw produkcji zwierzęcej koszty administracyjne i ekonomiczne. Stwarzalo by to ryzyko likwidacji lub nadmiernej koncentracji oraz przesunięcia produkcji do krajów spoza UE.

Chociaż Rada nie uwzględniła tego w swoim podejściu ogólnym, posłowie do PE przesłali dziś wyraźny sygnał wsparcia dla sektora rolnego. Posłowie zagłosowali za utrzymaniem zakresu zastosowania w zakresie chowu trzody chlewnej i drobiu (2000 trzody chlewnej i 40 000 miejsc) oraz odrzucili włączenie hodowli bydła lub gospodarstw mieszanych.

Posłowie postanowili jednak zachować niektóre przepisy, które w praktyce mogą okazać się problematyczne. W szczególności zasada agregacji wzywa państwa członkowskie do przyjęcia środków w celu uznania dwóch lub więcej instalacji położonych blisko siebie, prowadzonych przez tego samego operatora lub pod jego kontrolą, za jedną. W tym przypadku Rada trafniej stwierdziła, że właściwe organy „mogą uznać” te instalacje za jedną. W rozmowach trójstronnych negocjatorzy powinni upewnić się, że zasada ta nie wyrządza większej szkody niż przynoszące dobro, które ma dadwać ochronę, a zwłaszcza, że nie rozszerza zakresu stosowania.

Liczymy na to, że Rada uwzględni stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie zakresu zastosowania dla sektora rolnego podczas negocjacji trójstronnych.

***

Dyrektywa IED (Industrial Emissions Directive) to jeden z najważniejszych aktów prawnych Unii Europejskiej, który odnosi się do zagadnienia związanego z ochroną środowiska regululującą ilości emisji przemysłowych w największych instalacjach. Dyrektywa IED w obecnym brzmieniu została przyjęta w 2010 roku.


oprac, e-mk ppr.pl na podst. źródło informacji: COPA i COGECA


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę