Gowin: UR od dziesiątków lat buduje pomost pomiędzy nauką a gospodarką

21 maja 2018
Gowin: UR od dziesiątków lat buduje pomost pomiędzy nauką a gospodarką

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (UR) od dziesiątków lat buduje pomost – nie tylko w sferze rolnictwa, ale znacznie szerzej – pomiędzy nauką a gospodarką – powiedział wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin, który w piątek wziął udział w obchodach 65-lecia tej uczelni.

„Uniwersytet Rolniczy należy do tego typu uczelni, których zadaniem jest budowanie współpracy pomiędzy światem nauki a światem gospodarki” – mówił podczas uroczystości na Uniwersytecie Rolniczym wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Podkreślił jednak, że uczelnie nie mają być podporządkowane celom tylko gospodarczym, ponieważ „najważniejszym celem każdej uczelni jest bezinteresowne poszukiwanie prawdy i przekazywanie tej prawdy”. „Uczelnie mają swoją niepowtarzalną misję, tą misją jest służenie prawdzie” – powiedział wicepremier.

Jak zaznaczył, budowanie pomostu pomiędzy nauką a gospodarką ważne jest szczególnie teraz, kiedy Polska realizuje strategię przebudowy gospodarki w celu unowocześnienia jej i poprawy konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

„To może się dokonać pod warunkiem, że zbudujemy pomost między nauką a gospodarką. Ten pomost Uniwersytet Rolniczy – nie tylko w sferze rolnictwa, ale znacznie szerzej – buduje od dziesiątków lat” – powiedział Gowin podkreślając, że UR może być dumny z wychowanków oraz osiągnięć naukowych.

Podczas wystąpienia wicepremier mówił także o Konstytucji dla Nauki, czyli nowej ustawie o uczelniach zwaną również Ustawą 2.0. Aktualnie pracuje nad nią Sejm. Jak zapowiedział, ustawa wejdzie w życie 1 października tego roku.

Wicepremier podziękował uczonym z UR za współpracę nad Ustawą 2.0. Zaapelował także do parlamentarzystów o wsparcie starań resortu nauki, by reformie towarzyszył wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe. Dodał, że w przyszłorocznym budżecie przewidzianych jest o 700 mln zł więcej na naukę oraz że rząd wyda obligacje skarbu państwa w wysokości 3 mld zł do podziału między poszczególne uczelnie publiczne.

„Nauka i szkolnictwo wyższe to nie koszt, a inwestycja w dobrobyt Polaków, w siłę polskiego państwa, w wielki cywilizacyjny rozwój Polski” – powiedział Gowin.

Rektor UR prof. Włodzimierz Sady podkreślił, że 65-lecie uczelni przypada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Według niego do refleksji nad wykorzystaniem stu lat wolności potrzebne jest zastanowienie się nad trzema kluczowymi dla funkcjonowania uniwersytetu obszarami: kształceniem studentów, badaniami naukowymi, działalnością wdrożeniową.

„Refleksja nie oczekuje od nas słów, lecz czynów, gdyż nawet podniosłe deklaracje bez działania stają się frazesami” – mówił rektor.

Podkreślił, że to studenci są sercem każdej uczelni i nawiązał do zapisów Konstytucji dla Nauki, znoszących masowość kształcenia, kładących nacisk nie na ilość studentów w uczelniach, a na jakość kształcenia.

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie uczy się 8,5 tys. studentów - na siedmiu wydziałach oraz w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR. Na uczelni pracuje ok. 750 nauczycieli akademickich, w tym ok. 100 profesorów.

Wyższa Szkoła Rolnicza w Krakowie powstała w 1953 r. Samodzielna jednostka naukowo-dydaktyczna została wyodrębniona z wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkołę przemianowano w 1972 r. na Akademię Rolniczą, a Senat nadał jej imię Hugona Kołłątaja - prekursora nauk rolniczych w Polsce. 11 kwietnia 2008 r. Akademia Rolnicza uzyskała status Uniwersytetu Rolniczego im H. Kołłątaja w Krakowie. Był to pierwszy Uniwersytet Rolniczy w Polsce.

 

Beata Kołodziej (PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek KRIR z dnia 2 lipca 2019 r. >>>   w sprawie usprawnienia...

20 sierpnia 2019 r. w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa Zarządu Krajow...

Zasoby energetyczne zużywane przez niewinną biurową klimatyzację, która ochładza...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę