aaa_TSW_2023
CTR_2023

GR Załoga testuje MEGAFOL w pszenicy

15 października 2023
GR Załoga testuje MEGAFOL w pszenicy

Weronika i Marlena Załoga z popularnego kanału rolniczego GR Załoga postanowiły przetestować w sezonie 2022/23 działanie biostymulatora MEGAFOL w pszenicy ozimej, stosując go łącznie z herbicydem. Przed żniwami zaprezentowały plantację i podsumowały efekty zabiegu. Czy produkt sprawdził się i spełnił oczekiwania?

W zbożach ozimych jednym z kluczowych zabiegów jest zwalczanie chwastów. Jak najwcześniejsze wyeliminowanie ich daje roślinom uprawnym możliwość wzrostu i rozwoju, bez konieczności konkurowania o wodę i składniki odżywcze. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie herbicydów to silny czynnik stresowy, który na wczesnym etapie wegetacji może osłabić zboża i spowolnić ich wzrost. W dłuższej perspektywie stresy biotyczne i abiotyczne przyczyniają się do znacznej redukcji plonowania – nawet o 20%. Dlatego przygotowując się do odchwaszczania zbóż ozimych, warto od razu zaplanować skorzystanie z rozwiązania, które nie tylko ograniczy negatywne skutki stresów, ale również poprawi kondycję upraw.

GR Załoga i test biostymulatora MEGAFOL

Weronika i Marlena Załoga prowadzą popularny kanał rolniczy GR Załoga w serwisie YouTube oraz konta w mediach społecznościowych. Na co dzień pracują razem z rodzicami w gospodarstwie, znajdującym się w Kotlicach na Zamojszczyźnie. Na terenach tych dominują wysokiej jakości gleby, w tym przypadku są to klasy bonitacyjne od I (gleby orne najlepsze) do IIIa (gleby orne dobre). W gospodarstwie uprawiane są zboża i warzywa, przy czym – ze względu na specyfikę produkcji warzywniczej – pszenica ozima wysiewana jest stosunkowo późno, gdy już zakończą się zbiory m.in. buraków ćwikłowych i marchwi. Jeśli chodzi o sezon 2022/23, siewy odbyły się na początku grudnia. – Późne siewy pszenicy uniemożliwiają zabiegi jesienne, więc zaczynamy całą ochronę i odżywianie dopiero wiosną. Nie boimy się chorób ani chwastów, ponieważ stawiamy na produkty wyższej jakości, żeby mieć pewność, że zabiegi będą skuteczne – mówiła Marlena Załoga. – Oczywiście wschody takiej pszenicy są późne. Może się wydawać, że roślinom jest wtedy ciężko. Trzeba pamiętać, że po zimie w glebie jest dużo wilgoci, która sprzyja kiełkowaniu i rozkrzewianiu się roślin, więc pszenica ma warunki do wzrostu. Dodatkowo wiosną dobrze jest wykonać biostymulację, aby uprawa została odżywiona.

W tym roku w Gospodarstwie Rolnym Załoga po raz pierwszy został zastosowany biostymulator MEGAFOL firmy Amagro. Produkt był aplikowany wiosną razem z preparatem chwastobójczym w pszenicy ozimej odmiany Gentleman – ten kwalifikat również był nowością na tamtejszych polach. Zadaniem zabiegu było wspomaganie roślin narażonych na stres herbicydowy, a także dostarczenie substancji pozytywnie oddziałujących na ich wzrost i rozwój. Efekty zostały ocenione tuż przed żniwami podczas lustracji, w której uczestniczył również ekspert z Amagro. Na plantacji można było zaobserwować, że kłosy były dorodne, dobrze wypełnione ziarniakami dużej wielkości. Co ważne, na polu nie występowały chwasty, ponieważ MEGAFOL zwiększył ich wrażliwość na substancję aktywną herbicydu i przyspieszył zamieranie.

Co roku wprowadzamy do gospodarstwa nowe produkty, testujemy je, aby mieć doświadczenie polowe co do ich działania. MEGAFOL został zastosowany razem z herbicydem, rośliny nie ucierpiały po zabiegu. Zostały obronione, produkt stworzył tarczę obronną. Chwasty przegrały tę walkę, a rośliny na tym zyskały – opowiadała Marlena Załoga. – Zboże jest czyste, bez chwastów, pszenica wygląda bardzo ładnie. Jesteśmy naprawdę zadowolone z jego zastosowania.

Sprawdzony biostymulator przyspiesza regenerację roślin

MEGAFOL firmy Amagro zawiera naturalne aminokwasy, które zapewniają prawidłowy rozwój roślin i wydanie wysokiego plonu. Produkt ma w składzie także fitohormony, witaminy, azot, potas i niezbędne mikroelementy. Najczęściej używa się go w dawce 1-1,5 l/ha, aby zapobiegać stresom lub minimalizować ich skutki. – Stres w uprawach wywołują nie tylko czynniki atmosferyczne, ale też herbicydy – przypomina Krzysztof Komisarczuk z firmy Amagro. – MEGAFOL można stosować przed wystąpieniem czynnika stresowego, np. przed przymrozkami czy upałami. Dzięki biostymulacji regeneracja upraw po stresach jest ponad 60 razy szybsza. Ponadto zdecydowanie warto ograniczać stres herbicydowy – substancje aktywne preparatów nie oddziałują wtedy negatywnie na rośliny uprawne, natomiast chwasty lepiej wchłaniają środki ochrony roślin.

 

 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę