Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Grupa Azoty chce zmniejszać udział nawozów w przychodach, stawia na dywersyfikację

19 kwietnia 2018
Grupa Azoty chce zmniejszać udział nawozów w przychodach, stawia na dywersyfikację

Grupa Azoty chce zmniejszać udział segmentu nawozów w przychodach i stawia na większą dywersyfikację - poinformował w czwartek prezes spółki Wojciech Wardacki. W 2017 roku największą dynamikę wyników grupa zanotowała w segmencie tworzyw.

Przychody ze sprzedaży Grupy Azoty w 2017 roku wzrosły o ponad 7 proc., do 9,6 mld zł. EBITDA w zeszłym roku sięgnęła 1,19 mld zł, co oznacza wzrost rdr o 25 proc. Po oczyszczeniu wyniku operacyjnego o zdarzenia jednorazowe marża EBITDA wyniosła 13,1 proc.

W 2017 roku w strukturze przychodów Grupy Azoty największy udział miał segment nawozy-agro (52 proc.), który ma za sobą trudny rok z powodu m.in. rosnących cen gazu, ale także rosnącego importu nawozów z zagranicy i spadającej wyceny dolara. Gaz odpowiadał w zeszłym roku za 36 proc. całości kosztów w grupie. W segmencie nawozów azotowych znaczący wzrost cen gazu przyczynił się do spadku jednostkowej marży.

W 2017 roku przychody segmentu nawozy-agro zwiększyły się w skali roku o 1 proc. W ujęciu księgowym poziom EBITDA odnotował spadek o blisko 10 proc. do 484 mln zł. Mając jednak na uwadze dokonane odpisy, oczyszczona EBITDA ze zdarzeń jednorazowych wykazałaby niższy poziom o 2 proc.

"Obecna struktura sprzedaży, z udziałem segmentu nawozy-agro w okolicach 60 proc., jest nie do utrzymania w przyszłości, konieczna jest dywersyfikacja" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Wardacki.

W ramach dywersyfikacji Grupa Azoty planuje, kosztem około 5 mld zł, wybudować do 2022/23 roku Polimery Police, czyli kompleks produkcyjny mający się składać z instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu, portu z bazą zbiorników surowcowych oraz infrastrukturę pomocniczą i logistyczną. Jesienią zeszłego roku w Tarnowie grupa uruchomiła nową instalację poliamidów o zdolnościach produkcyjnych na poziomie 80 tys. ton rocznie.

W ocenie przedstawicieli zarządu Grupy Azoty motorem wyników w zeszłym roku był segment tworzyw, który zanotował wzrost przychodów rdr o 27 proc. i poprawił EBITDĘ o blisko 900 proc., do 221 mln zł. W zeszłym roku tworzywa przyniosły grupie 15 proc. przychodów.

Segment Chemia zwiększył swoje przychody rdr o 14 proc., do 2,79 mld zł, a odpowiada on za 29 proc. całości przychodów Grupy Azoty. W segmencie Chemia wynik EBITDA wzrósł o ponad 43 mln zł do 348 mln zł. Dodatnia dynamika wyników to w głównej mierze zasługa wypracowanych marż w biznesie Pigmentów i segmentu OXO oraz polityki alokacji mocznika na produkty pochodne, o wyższej rentowności sprzedaży jak AdBlue i NOXy. Biznes Bieli Tytanowej (Pigmenty) odnotował w ubiegłym roku blisko 2,5-krotny wzrost marży EBITDA sięgającej poziomu blisko 25 proc.

Segment Energetyka przynosi grupie 2 proc. przychodów, a pozostałe kolejne 2 proc.

 

(PAP Biznes)


POWIĄZANE

W nocy (3 grudnia 2020) rolnicy z Agrounii  zatrzymali transport żywych świń z N...

W związku z naszym pismem z dnia 26 marca 2020 r. oraz odpowiedzią resortu rolni...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę