aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

FBZPR: Zwiększyć pomoc dla hodowców!

29 maja 2024
FBZPR: Zwiększyć pomoc dla hodowców!

16.05.br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” Copa-Cogeca, w którym wziął udział Adam Drosio ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Podczas posiedzenia głównym tematem rozmów były kwestie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, a w szczególności afrykańskiego pomoru świń, choroby niebiskiego języka oraz krwotocznej gorączki zwierzyny płowej.

Polska – kraj buforowy

W przypadku ASF kraje Europy Zachodniej, za wyjątkiem Włoch i Węgier, radzą sobie ze zwalczaniem choroby, całkiem dobrze. - W Polsce sytuacja jest inna, ponieważ jesteśmy strefą buforową chroniącą kraje zachodnie UE przed presją wirusa ze Wschodu. To od naszego zaangażowania zależy bezpieczeństwo hodowców niemieckich czy francuskich. Tymczasem budżety na walkę z ASF przyznane przez UE dla Polski czy Niemiec są podobne. Przedstawiciele Komisji Europejskiej dali jednak do zrozumienia, że gdyby Polska wystąpiła o większą pulę środków to jest szansa, że je otrzyma – mówił Adam Drosio ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Delegacje krajów członkowskich zapoznały się także z informacjami na temat perspektywy wprowadzenia na rynek szczepionki przeciwko ASF. W ramach projektów Horyzont 2020 realizowano 2 projekty o wartości 15 mln euro, w wyniku których przedstawiono 3 propozycje szczepionek, ale wymagają jeszcze testów polowych, Dodatkowo obecnie są uruchomione dwa nowe unijne projekty o wartości 12 mln euro, których celem jest również opracowanie szczepionki przeciwko ASF.  

Zwiększyć pomoc dla hodowców!

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” Copa-Cogeca zwrócono także uwagę, że europejscy hodowcy mają coraz większy problem z chorobą niebiskiego języka. Choroba w ostatnim czasie mocno się rozwija w Europie Zachodniej, co powoduje coraz większe straty. Podobnie jest z krwotoczną gorączką zwierzyny płowej.
- Tymczasem pieniądze z unijnego funduszu kryzysowego są nieadekwatne do zagrożeń i strat jakie ponoszą hodowcy. Konieczne byłoby zwiększenie środków na zwalczanie skutków chorób zakaźnych zwierząt – dodał A. Drosio z FBZPR.

 Pomoc dla hodowców wydaje się tym bardziej racjonalna, że spadek ilości gospodarstw rolnych specjalizujących się w hodowli zwierząt gospodarskich, zmniejsza popyt na ziarno paszowe na rynku zbóż. Tracą na tym więc także gospodarstwa nastwione na produkcję roślinną, które dodatkowo po agresji Rosji na Ukrainę musiały mierzyć się z problem niekontrolowanego napływu zbóż do UE.

oprac, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę